Draghi valmis nupule vajutama

09. mai 2014, 00:00

Euroopa Keskpanga nõukogu on ühel meelel, et pikalt ei saa keskpank euroala liiga madala inflatsiooniga leppida, ja on valmis juunikuus sekkuma.

Enne tahetakse ära oodata järgmise kuu alguses valmiv keskpanga uus majandusprognoos, ütles eile Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi.

Eile jättis Euroopa Keskpank oma enim jälgitud baasintressi määra rekordmadalal 0,25% tasemel muutmata ega avalikustanud ka muid meetmeid ­Euroopa majanduskasvu ergutamiseks. Draghi andis aga tavatult selge vihje, et juunis võib keskpank n-ö aia pealt alla tulla.

“Nõukogu tunneb, et järgmisel nõupidamisel on sekkumine võimalik,” ütles Draghi. Valitseb üksmeel, et sellega, mida prognoosid inflatsiooni kohta näitavad, ei saa rahul olla.

Eurostati esialgsel hinnangul oli inflatsioon euroalal aprillis keskmiselt 0,7% pärast märtsi numbrit 0,5% tasemel. See jääb kaugele maha keskpanga sihiks seatud optimaalsest tasemest 2% lähistel. Värskes kevadprognoosis kärpis ka Euroopa Komisjon euroala inflatsiooniootust ning OECD soovitas Euroopa Keskpangal samuti jõulisemalt deflatsiooniriske tõrjuda.

Draghi ei täpsustanud, kas tõenäolisem on uus intressimäära kärbe või mõni vahend keskpanga vähem traditsiooniliste meetmete arsenalist.

Intressimäärade kohta kordas ta, et need jäävad praegusele madalale või veel madalalamale tasemele veel pikaks ajaks, sest majanduse toibumine on ebaühtlane ja nõrk.

Oluline majanduskasvu ja inflatsiooni mõjutav tegur on ka euro tugevus. Eile rõhutas Draghi taas, et keskpank ei sihi kindlat vahetuskurssi, kuid et väga madala inflatsiooni keskkonnas annab euro tugevus muretsemiseks vägagi põhjust.

Aastaga USA dollari suhtes ligi 6% tugevnenud euro on taas noolimas 1,40 dollari taset, kuid nõrgenes eile Draghi sõnade peale.

Ukraina kriisist johtuvate riskide kohta ütles Draghi, et E­uroopa on kindlasti piirkond, mida kriisi võimalik ägenemine mõjutab rohkem kui teisi maailma piirkondi. Mõjutab mitmel erineval moel – nii Venemaa majanduse, võimalike sanktsioonide, nafta hinna kui ka Venemaalt pageva kapitali kaudu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2014, 20:04
Otsi:

Ava täpsem otsing