Paet: "referendumid" on õigustühised

Sirje Rank 11. mai 2014, 15:58

"Luhanski ja Donetski oblastis täna läbiviidavad provokatsioonid, mida mõned nimetavad "referendumiteks" nende piirkondade Ukraina koosseisust lahkumiseks, on selgelt õigustühised ja suunatud konflikti süvendamisele," ütles välisminister Paet.

"Nende korraldamise eesmärk on vaid ebastabiilsuse suurendamine Ukrainas," vahendas välisministeerium.

Nii USA, EL kui ka Ukraina valitsus on nimetanud "referendumeid" õigustühiseks.

"Me ei tunnista neid referendumeid," ütles täna Ukraina presidendi administratsiooniülem Serhi Pašinski. "Kahe kolmandiku ulatuses Donetski ja Luhanski regioonist ei toimu mingit referendumit. See ei ole mingi hääletus, see on terroristide, kriminaalide ja tapjate armetu katse oma tegevusele kate leida," vahendas agentuur Bloomberg.

"Referendumi" korraldajatel ei ole juurdepääse ametlikele valijaregistritele, ometi käis üksjagu inimesi täna oma meelsust väljendamas. 

EL on teatanud, et võib juba homme avalikustada Venemaa suhtes uued sanktsioonid. Need puudutaksid Venemaa firmasid, kes on lõiganud kasu Krimmi annekteerimise järel omandatud varadest.

USA nimetas "referendumit" illegaalseks ning katseks süvendada riigis lõhestumist ja ebastabiilsust. "Venemaa juhtkond peab teadma, et kui ta jätkab olukorra destabiliseerimist Ukraina idaosas ja takistab presidendivalimiste korraldamist, rakendame kiiresti abinõusid, mis sellise käitumise kulukaks muudab," ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Jen Psaki .

"Venemaa president peab andma rohkem signaale, et pingeid leevendada, nii et valimised saaksid toimuda," ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel pärast kõnelusi Prantsusmaa presidendi Francois Hollande'iga. "Me oleme näinud esimesi märke, kuid need peavad olema tugevamad, et ka Ukraina ida- ja lõunaosa saaksid aru, et kõik tahavad vabasid ja üleriigilisi presidendivalimisi."

Homme toimub Brüsselis Euroopa Liidu välisministrite kohtumine, kus peamiseks aruteluteemaks on olukord Ukrainas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. May 2014, 15:58
Otsi:

Ava täpsem otsing