Nõrk rubla jätab Vene turistid koju

13. mai 2014, 00:00

Eestisse reisis märtsis mullusest vähem ­Vene ­turiste, süü võib panna Ukraina kriisist tekkinud rubla langusele. Vene turistide arv vähenes võrreldes aasta varasemaga 5%, teatas statistikaamet. Lisaks hoiab Ukraina kriis meie juurest ­eemal USA turistid.

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuht Raigo Triik nentis, et Vene turistide arv on viimasel ajal tõesti langenud, kuid konkreetseid järeldusi, nagu oleks turg täiesti kukkumas, ta veel teha ei julge. Tema sõnul on ka hotelle, kellel sujub ­Vene turistidega kenasti. “Oleneb täiesti, mis turuga ­Venemaa poolt tegeletakse. Peterburi on meile lähemal ja nendega koostöö toimib, aga Moskvaga on olnud tagasilööke,” selgitas Triik.

Ta lisas, et Venemaa partnerite sõnul on turismile hoobi andnud tugevalt nõrgenenud rubla. Peale selle on muutunud Vene turistide käitumismudel – reisibüroode asemel broneerivad paljud omale koha e-kanali kaudu.

USA turist hoiab eemale. Triigi sõnul mõjutab turismi kindlasti ka Ukraina kriis. “Meediakajastus on niivõrd tugev, nii meil kui ka mujal maailmas räägitakse sellest hommikul, lõunal ja õhtul,” märkis ta. Suur meediakajastus on tema sõnul viinud selleni, et mõnes hotellis pole vähenenud mitte ­Vene, vaid USA turistide arv.  Triigi hinnangul on loomulik, et kardetakse ohutsooni lähedale reisida. “Mis siis, et Eesti on ­Ukrainast tegelikult päris kaugel,” ütles ta.

Triik lisas, et jälgib kõiki sündmusi, kuid loodab edukat suve. “Palju on kinni hinnas ja ilmas,” märkis ta.

Langus jätkus ka aprillis. Viimsi Spa ja Grand ­Rose Spa juhi Andres Tiigi sõnul kasvas nende hotellides esimeses kvartalis vene turistide osakaal, aga aprill tõi languse. “Seda on kindlasti mõjutanud asjaolu, et vene turistidel on rahakotis vähem raha,” ütles Tiik.

Tiik lisas, et Vene edasimüüjatelt on kosta nurinat, et Vene turistidel on viisa tegemine muutunud bürokraatlikumaks ja võtab kauem ­aega. Kesk-­Euroopa riigid annavad Vene turistidele üheaastase viisa asemel pikemaajalisi, näiteks kui varem andis Saksamaa üheaastase viisa, siis nüüd viieaastase. “Meie saatkond jällegi väljastab pigem ühekordseid viisasid,” märkis Tiik. Tema arvates oleks mõistlik vähendada konsulaadi koormust ja pikemaajalisi viisasid väljastada, eriti kuna konsulaadi eelarve on piiratud nii rahaliselt kui ka inimressursi poolest. “Võiksime mõelda suurelt ja juhinduda ELi suurematest riikidest, kes teevad kõik selle nimel, et oma majandust turgutada, olenemata poliitilisest olukorrast,” ütles ta.

Eesti suurimaks mure­kohaks peab Triik kehva transporti. Enim turiste tuleb naaberriikidest, teiste turgude osakaal on Triigi sõnul juba eelmisest aastast languses. “Kõik puhtalt sellepärast, et meil pole ühendust. Eestisse on keeruline saada, otselende pole,”  ütles ta.

Statistikaameti andmetel suurenes Aasia turistide arv märtsis 30%, kuid Triigi sõnul on nende osakaal Eesti turismis siiski väga väike.

Tema sõnul pole praegu kahjuks suurt raha ­Aasia turistide püüdmiseks kasutusse pandud, kuid kindlasti ei tohiks seda turgu tähelepanuta jätta. “Saaks me kätte kas või paar protsenti Helsingit külastavatest Aasia turistidest, oleks juba väga hea,” märkis Triik.

Rakvere ­Aqva Spa OÜ juhatuse liige ­Roman Kusma märkis, et nende ettevõttes pole märgata ei ­Venemaa ega sise­turistide osakaalu vähenemist. Vastupidi, ­Aqva Spad külastas märtsis 10% rohkem Vene tur­iste kui mullu. Tänavu esimese nelja kuuga on Aqva Spad väisanud 18%  rohkem eestlasi kui 2013. aasta samal ajal.

Sama tase on isegi hea saavutus. Statistikaameti andmetel vähenes märtsis Venemaa turistide arv 5%. Kusma sõnul on see vaid 1500 turisti vähem kui möödunud aastal. “Kui vaadata, millise tempoga on eelnevatel aastatel Vene turistide arv tõusnud, ei saa selle järgi põhjapanevaid või pikaaegseid järeldusi teha,” märkis ta.

Põhjus, miks Vene turistide arv on pisut langenud, tuleneb Kusma sõnul rubla nõrgenemisest. Rubla on  euro suhtes odavnenud tervelt 20%. “Praegu on venelastel Eestisse tulla 20% kallim kui möödunud aastal,” selgitas ta.

Kusma lisas, et kui võtta arvesse Soome majanduskriisi, Vene rubla odavnemist ja Ukraina kriisi, on turismivoo samal tasemel püsimine iseenesest tõus.

Tema sõnul ei saa praeguses Eesti turismi olukorras hindu kergitada, samas tulevad kulud altpoolt järele. Seega tuleb  Kusma ütlust mööda pingutada, et püsida nii sise- kui ka välisturul konkurentsis ja säilitada praegune tulemus.

 

Kommentaar

  • Mullusest isegi parem seis

Liina Pärlin, Unique Hotelsi turundusjuht
Võrreldes eelmise aastaga pole Unique Hotelsi  hotellides  nii Tallinnas kui ka Vihulas näha langust ei ­Vene turistide seas ega sise­turismis. Vihula ­Mõisas, kus eestlastest külastajate osakaal on alati väga suur,  tõusis nende arv mulluse märtsiga võrreldes oluliselt. Ka aprillis oli pigem näha tõusu nii Eesti kui ka ­Vene turistide seas. Vene turistide 5% suurust vähenemist märtsis on meie partnerite sõnul mõjutanud ­euro kurss, mis oli märtsis väga kõrge. Märtsis oli Unique Hotelsi hotellidel väike langus, kuid praegu on meie selle aasta tulemused paremad kui 2013. aastal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2014, 19:54
Otsi:

Ava täpsem otsing