Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tööstus. Disainibuldooser muutis kodutekstiilitootja mõtlemist

15. mai 2014, 00:00

ASi Wendre osalemine Eesti ettevõtete ekspordipotentsiaali suurendamisele suunatud katseprojektis Disainibuldooser muutis tublisti ettevõtte mõtlemist ja pani senistele eesmärkidele sootuks uue pilguga vaatama.

Katseprojekti Disainibuldooser lõid Eesti Disaini­keskus, majandusministeerium ning EAS eesmärgiga suurendada Eesti ettevõtete võimekust ja ekspordipotentsiaali. Selle raames viidi kümme osalejafirmat kokku disainijuhtidega, kes abistasid ja toetasid ettevõtteid uute toodete või teenuste ülesehitamisel. Wendre põhiline soov ja eesmärk Disainibuldooseriga ühinedes oli tuua disainijuhi abiga Baltimaade turule uus teki- ja padjabränd.

Wendre juhatuse liige Peep Armväärt selgitas, et nende esialgne plaan oli töötada välja uudne kontseptsioon, mis aitaks targalt magada. Õpetada inimestele, kuidas tuleks magada – mis on oluline, kuidas ja millist tekki-patja valida.

Disainijuht Joel Volkoviga pandi pead kokku ning selle tulemusel jõuti lõpuks otsusele paluda abi OÜst Brand Manual, mis on kaubamärke ja teenusedisaini arendav konsultatsioonifirma.

Armväärti sõnul oli koostöö Wendrele silmi­avav kogemus. “Me taipasime, et kõigepealt on oluline tegeleda organisatsiooni korrastamisega ja alles seejärel saame mõelda targa magamise kontseptsiooni ning seda toetava brändi peale,” tõdes ta. “Suurim saavutus projektis osalemise juures oligi see, et ettevõtte sees hakati mõtlema disainimisest kui suuremast protsessist, mitte ainult toote väljanägemise poole pealt,” selgitas ta.

Laotakse oma kaubamärgile vundamenti. Praegu on Armväärti sõnul käsil tooteportfelli standardiseerimine ja vundamendi loomine oma brändi toodete loomiseks. Kui seni on patju ja tekke valmistatud teistele ettevõtetele, siis nüüd tahetakse saavutada seda, et teataks just Wendret. Selle kõige saavutamiseks on Wendrel plaanis Brand ­Manualiga koostööd jätkata.

Armväärt tõdes, et ettevõtte tulemused üleöö ei muutu. “Suurem eesmärk on kindlasti vähendada sõltuvust allhankest, suurendada omatoodete hulka ja tõsta toodete kvaliteeti,” kinnitas ta.

Reklaamiagentuuri Tank juht Joel Volkov kinnitas, et koostöö Wendrega sujus väga kenasti. “Ma tundsin neid põgusalt juba varem, kuid koostööd me teinud ei olnud,” ütles ta. “Disainibuldooser võimaldas mul süveneda Wendre teemadesse sügavamalt ja ma arvan, et me saime ühiselt selle ­disaini Pandora laeka seni valdavalt tellimusi täitva tootmisfirma jaoks lahti.”

Volkovi sõnul õnnestus koos tekitada ühine arusaam disaini kui olulise mõttemudeli vajalikkusest organisatsioonis, mis võiks tagada süsteemse rakendamise tulemusena senisest palju suurema kasumlikkuse. “Samas tõdesime ka ühiselt, et uue paradigma juurutamine väga efektiivselt toimivasse tootmisettevõttesse ei ole lihtne ega ka odav teema,” märkis Volkov. “See eeldab organisatsioonis suuri struktuurseid muutusi. See aga tähendab, et meie algsed plaanid muutusid, kuid mingis mõttes oli see muutus Wendre tuleviku seisukohalt palju vajalikum.”

Ta selgitas, et algselt mindi tegema Wendre bränditud targa magamise tooteseeriat, aga lõpetati sellega, et kaasati kolmas partner, et aidata esile kutsuda suunamuutust organisatsiooni sees. “Tegemist on väga pikaajalise ja kümnetes või isegi tuhandetes kordades kallima protsessiga, kui Disainibuldooser oleks suutnud võimaldada,” oli Volkov veendunud. “Suur võit on tegelikult selles, et Wendre omanikud ja juhtkond mõistsid täie selgusega, et neid investeeringuid tegemata pole lähitulevikus lootustki teha kvalitatiivset hüpet parema tootluse suunas.”

Uuenejaid võiks rohkem olla. Volkov kinnitas, et tal on Wendre kohta ainult häid sõnu. “Oleks Eestis vaid rohkem selliseid meie mõistes väga suuri maailmaturule orienteeritud ettevõtteid, kes suudaksid leida sisemist motivatsiooni hiiglaslikeks muudatusteks oma olemuse moderniseerimisel,” ütles ta. “Kui nii oleks, siis oleks Eesti majandus tervikuna mitu korda edukam.

  • Decoreter lõi Disainibuldooseriga brändile uue visuaalse identiteedi

Peeter Pappel, Decoreter OÜ juhataja

Meie liitumine Disainibuldooseri projektiga oli juhuste kokkulangemine. Sattusime Disainibuldooseri infopäevale, projekt tundus huvitav, pärast seda kohtusime Disainikeskuse inimestega, et selle sisust täpsemat ülevaadet saada. Huvi projektis osaleda oli mõlemapoolne.

Esimeseks sammuks olid kohtumised disainijuhi kandidaatidega, pärast mida valisime endale disainijuhiks Monika Järgi, kes on pikalt tekstiilidisainiga tegelenud. Lõppkokkuvõttes võib öelda, et koostöö Järgiga oli väga hea.

Pärast seda toimusid koolituspäevad, katsetasime erinevaid disainimetoodikaid ja tööriistu. Ettevõttes tehti disainiaudit kahe disainijuhi osavõtul, pärast seda koostasime töö­plaani 1,5 aastaks. Kuna protsess oli uus nii ettevõttele, ­Disainikeskusele kui ka disainijuhile, siis tagantjärele oskaks kindlasti mõningaid asju teisiti teha, kiiremini ja paremini, kuid lõpptulemusega võib siiski rahul olla.

Kuna meil oli vaja nii või teisiti hakata disainiteemadega tegelema, võtsime projekti raames ette päris suure tüki – ­Alpaka  CVI. Eesmärk oli pakendite, näidiste, turundusmaterjalide ja osaliselt toodete disainimine ning ka uue kodu­lehe-veebipoe loomine. Meie tooted olid juba enne kvaliteetsed, kuid kogu taustsüsteem ei toetanud toodete kõrget hinda.

Eelkõige muutus ettevõttes mõtteviis – me ei müü enam tooteid, vaid häid emotsioone, mida Alpaka toodete kasutamine annab.

Praeguseks oleme saavutanud selle, et meil on korralik müügimaterjalide kujundus, toodete pakend, toodetel on täiustatud märgistusi (logod, label’id), uus tootekataloog, mais peaks valmima koduleht-e-pood. Lõime Alpaka kaubamärgile terve visuaalse identiteedi, mille teise etapi juurutamine on pooleli – detailide viimistlemine, osaliselt ka materjalide kohandamine erinevate eksporditurgude jaoks (nt Jaapan ja USA). Seni veel töö kõikide nende disainitud materjalide ja infokandjate tootmise ning lansseerimisega käib, loodame sel aastal Alpaka uuenenud brändi imago täielikult ka klientideni tuua. Uusi tooteid hakkab ka kindlasti rohkem tulema.

Edaspidi on kindel see, et disaineritega koostöö jätkub, planeerime ka endale disaineri palgata. Kui palju disaini investeeritud raha tagasi toodab, loodame näha lähiaastail.

 

Tasub teada

  • Wendres Disainibuldooseri käigus alustatud tegevused

1. Wendre brändi­arhitektuuri ja organisatsiooni kaardistamine, et näha suurt pilti ja kõiki omavahelisi seoseid. Loodi struktuur, kus püüti leida vastuseid küsimustele, kuidas on omavahel seotud loodavad brändid, kuidas B2B brändid, kuidas need omakorda on seotud marketingi ja müügiga jne.

2. Sisekommunikatsiooni parandamine, kaasates inimesi koolituste, ajurünnakute ja uue siselehe kaudu.

3. Integreeritud müügitööriista loomine. Loomisel on arvutipõhine müügitööriist müügimeestele, kes on nii turgudel kui ka Pärnus asuvas back-office’is. Ettevõttel on oma müügimehed Prantsusmaal, Inglismaal, Saksamaal, Poolas, Rootsis, Soomes, Baltimaades. Tööriist kiirendab klientidele pakkumiste tegemist.

4. Olemasolevate müügi- ja infomaterjalide standardiseerimine, et mõjuda tõsiseltvõetava ja usaldusväärsena. Jaanuaris osaleti Heimtextile messil Saksamaal, selleks töötati välja uued müügi- ja infomaterjalid uue kujunduse ja sisuga.

5. Tootearendus ja tegevusvaldkondade laiendamine. Koostöös õdeettevõttega Stram OÜ töötatakse välja madratseid ja voodeid, et pakkuda terviklahendust klientidele – kogu magamiseks vajalik tooteseeria.

6. Identiteedisüsteemi kaardistamine ja värskendamine. Ühtlustatakse Wendre nägu. Terviklik väljanägemine eri valdkondades (müügitööriistad, toodete etiketid, tootepakendid, transpordipakendid, pakendid kampaaniates ja poodides, kingitused) ehk töötatakse Wendre CVI ühtse ja koordineeritud kasutamise nimel.

Allikas: Peep Armväärt, Wendre

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. May 2014, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing