Patsientide nõukoda: vaba apteegiturg tõstab hindu

Indrek Kald 15. mai 2014, 09:34

Eesti Patsientide Nõukoja teatel toob apteegituru liberaliseerimine kaasa ravimite hinnatõusu.

Nõukoda ei jaga õiguskantsler Indrek Tederi arvamust, mille kohaselt alandab apteegituru liberaliseerimine ravimite hindu.

"Vastupidiselt teiste Euroopa riikide kogemustele on meil põhjust karta, et toimub hoopis vastupidine protsess. Apteegi pidamine muutub kallimaks, mis toob omakorda kaasa hinnatõusu, väiksema tootevaliku ja viletsama teenuse kvaliteedi. Lisaks võib see kaasa tuua suure arvu maa-apteekide sulgemise, mis jätab maapiirkondade patsiendid väga keerulisse olukorda," sõnas nõukoja juhatuse liige Kaido Kolk.

Turukonkurents ei saa nõukoja kinnitusel asendada riigi tervishoiu- ega regionaalpoliitikat. "Seetõttu tuleb lähtuda apteegivaldkonnas kavandatavate ümberkorralduste käigus eeskätt rahva tervisest ning patsientide huvidest ja vajadustest. Patsient vajab pikaajaliselt jätkusuutlikku tervishoiumudelit, mille mõjud oleks igakülgselt analüüsitud ja võimalikud ohud kaardistatud," seisab pressiteates.

Nõukoja hinnangul ei tohiks apteegisektori mõjugruppide ja erakondade vahelise rivaalitsemise käigus ära unustada patsiente ning rahva tervist. "Samuti tuleb otsuse tegemisel arvestada asjaoluga, mille kohaselt apteegiteenus ei ole tavapärane ettevõtlusvaldkond, vaid üks osa esmatasandi tervishoiuteenusest," selgitas Kolk.

Riigikohtu otsusest lähtuvalt peaksid 9. juunist kaduma apteekide asutamise piirangud. Eile võttis aga riigikogu otsuse täitmiseks aja maha ja katkestas ravimiseaduse muutmise eelnõu arutelu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. May 2014, 12:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing