Trigon Capital: Soome nõrk majandus kärbib Tallinki tulu

Birjo Must 15. mai 2014, 15:06

Kuna Tallinki enim mõjutaval Soome majandusel ei lähe hästi, pole põhjust oodata ka jaemüügis kiiret taastumist, kommenteeris laevafirma kvartalitulemusi Trigon Capitali varahalduse juht Heiti Riisberg.

"Tallinki tulemused jäid ootustele alla eelkõige kahel põhjusel - piletimüügi tulu languse ja pardamüügi languse tõttu. Esimese puhul võib põhjusena näha tugevamat konkurentsi võrreldes eelmise aastaga, teine kajastab rohkem üldist tarbijakindlust Skandinaavias," rääkis Riisberg.

Kuivõrd Tallinki enim mõjutaval Soome majandusel ei lähe praegu hästi, siis pole Riisbergi sõnul põhjust oodata ka kiiret taastumist jaemüügis.

"Samal ajal on Tallinki kulubaas sõltuvuses eelkõige kütuse maailmaturu hindadest ja tööjõuhinnast, mis on jätkuvalt tõusmas," ütles ta. Varahalduse juht lisas, et nii on ettevõttel raske Soome majanduse nõrkusele tuginedes kulusid kokku tõmmata.

Lähitulevikku vaadates näeb Riisberg Tallinki puhul suurimaid riske väävlidirektiivi jõustumises 2015. aastal ja Soome majanduse pikemaajalist nõrkust.

"Kuigi väävlidirektiivi jõustumise osas on olnud juttu viieaastasest edasi lükkamisest ja üleminekuajast, siis tänaseks pole direktiivi viibimist ametlikult kinnitatud ja uue aasta algusest peaks Läänemerel sõitvate laevade kütuse hind oluliselt tõusma," märkis ta.

Lisaks võib Riisbergi sõnul Soome majanduse jätkuv nõrkus vähendada Tallinki reisijate arvu, piletimüügitulu ja pardamüüki, mis kõik omavad tugevat mõju tulemustele. "Seda arvestades on Tallinkil eelmise paari tugeva aasta taustal keeruline käesoleval ja järgmisel aastal tulemustega positiivselt üllatada," arvas ta.

Tallink teenis esimese kvartali hooldustööde ja madalhooajal 23,4 miljoni euro suuruse puhaskahjumi, mis on laevakompaniile börsil oleku ajal suurim. Möödunud aasta samal ajal oli Tallinki puhaskahjum 17,5 miljonit eurot, mis tähendab, et kahjum suurenes aastaga kolmandiku võrra. LHV ootas puhaskahjumiks 19,4 miljonit, Swedbank 19,55 miljonit.

Kontserni käive esimeses kvartalis oli 188,2 miljonit eurot, mis on 1,2% ehk 2,4 miljonit eurot väiksem kui eelmise majandusaasta esimeses kvartalis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2014, 15:06
Otsi:

Ava täpsem otsing