Eestlased pakuvad 3D-printimist pilveruumis

19. mai 2014, 00:00

Kui seni on saanud lasta kolmemõõdulisi mudeleid välja vaid 3D-printerist, mis on ühendatud ühe kindla arvutiga, siis eestlaste leiutatud pilvesüsteem võimaldab juhtida ühe arvutiga 3D-trükimasinaid üle maailma, nii et kasutama ei pea ebaturvalisi mälupulki või veebiavarusi ega ostma endale isiklikku printerit. Taavi Kikase pilvefirma Secured 3D on müünud pilveruumi juba  ligi 50 kliendile.

Secured 3D pisike esindusboks Mektorys on natuke nagu Karlssoni pööningukorter, kus laudadel vurisevad vaikselt müstilise välimusega masinad –  aurumasinate asemel 3D-printerid, mis paras­jagu näiteks iPhone’ile kalapildiga telefoniümbrist trükivad. Printerisoe korpus sünnib 30 minutiga. Selle sama kalapilti trükkiva läbipaistva korpusega 3000eurose printeri kõrval laual seisab juhtmetega ühendatud väike punane 3D-prinditud plastkarbike, mis meenutab mängukaartide pakki. Selle sees paikneb miniarvuti Raspberry, mis on kandjaks Kikase ning tema äripartnerite ja tiimikaaslaste leiutatud tarkvarale.

Raspberry peal olev tarkvara ühendab pilvesüsteemi kaudu häkkerikindlalt arvutid ja 3D-printerid üle maailma. Nii on võimalik panna Tallinnas asuvast arvutist mudeli järgi printima näiteks Singapuris või Silicon Valley’s asuv masin, ilma et endal oleks vaja printerit. Pole ka põhjust karta, et keegi saaks joonise internetiavarustes vahepeal pihta panna.

Salajased trükised kosmosetööstuses. Leiutis on Kikase sõnul 3D-trükitehnoloogiast ja printerite populaarsusest paar sammu ees, kuid on iga päevaga üha vajalikum suurkompaniidele, kes tahavad lülitada senistest tootmismeetoditest hulga odavamat ja vähem ajakulukat 3D-mõõdus trükkimist oma igapäevasesse tootmisse-arendamisse, kuid pole teinud seda seni eelkõige turvalisuse kaalutlustel.

“Praegu saab ühendada 3D-printeri oma arvutiga näiteks USB-kaabli, mälupulga või -kaardi abil, kuid ükski neist pole väga hea variant. Me töötame näiteks ka Euroopa kosmoseagentuuri jaoks ja kui me tahame printida mõnda satelliidijuppi, siis see fail on väga sensitiivne. Kui keegi peaks seda faili kandvat mälukaarti duplikeerima, siis seda kahju pole võimalik lihtsalt hinnata, see on nii suur. USA sõja- ja merevägi põletab neid kaarte pärast printimist, et info kusagile vedelema ei jääks,” selgitas Kikas.

Lisaks on arvuti pikaajaline 3D-printeriga ühenduses hoidmine raalile väga koormav. “Me printisime näiteks Alar Kolgi (TTÜ endine rektor –toim) aju mudelit 72 tundi järjest. Aga arvutit pole võimalik  printeri kõrval nii kaua hoida. Printer jooksis mitu korda kokku, kui võtta juhe kas või korraks lahti, siis jääb printimine seisma. Pilvesüsteemiga seda muret pole,” ütles ta.

3D-printer igasse külla. 3D-printimine leiutati juba 1984. aastal ning Kikas usub, et viie kuni kümne aasta pärast võiks olla vähemalt üks 3D-printer igas külas või vallakeskuses, kus inimesed saaksid oma igapäevaseid asju välja printida. Näiteks kui kodus läheb nagi katki, ei pea sõitma uut ostma, vaid printimiskeskuses saab selle mõne sendi eest välja lasta, sest trükiplast on väga odav.

“Meie eesmärk on tuua 3D-printimisse uusi firmasid ja lihtsustada seda nendele firmadele, kellel on juba väga suur 3D-failide IT-portfoolio olemas, näiteks Disney. Aga nad ei saa neid turule tuua, sest pole võimalust, kuidas lähtefaile kaitsta. Meie süsteemi puhul peaksid häkkerid aga kiht-kihi haaval süsteemi sisse häkkima ning kui nad ka ühe kihiga hakkama peaksid saama, siis järgmise jaoks on kõik algoritmid juba muutunud ning häkker ei suuda kahte kihti enam kokku panna,” rääkis Kikas.

“Meie edu sõltub suuresti sellest, kuidas valdkond areneb. Näiteks Reebok juba müüb kliendi jala järgi 3D-prinditud tosse. Heaks näiteks on ka Lego – veel kahe aasta eest ei tundnud nad hirmu 3D-printimise ees, kuid nüüd on asi nii kaugel, et 3Ds saaks kodus legoklotse ise välja printida. Seega mõtlebki Lego praegu, et nad peaksidki hakkama müüma mudeleid, mitte valmis tooteid, et inimesed saaksid ise oma klotsid välja lasta. Ühe ­klotsi trükkimine võtab aega 5–10 minutit,” ütles ta.

Kiire äriareng. Ideest esimese pilvekarbini kulus Secured 3D-l kaheksa kuud ning poolteist aastat tegutsenud firma on müünud enim oma tooteid USAs, eriti sealsetele ülikoolidele, aga ka suurematele IP-halduritele ja 3D-printimiskeskustele. ­Õige pea lubas Kikas ka kaks Tartu ülikooli printerit nende pilvesüsteemi ühendada. Kuigi Secured 3D-le on tekkinud USAs konkurent, patenteerisid eestlased esimesena oma tarkvara.

“Me oleme viimasel aastal väga intensiivselt arenenud ja jõudnud ka Silicon Valleysse, teised firma asutajad ongi nüüd kuu aega seal töötanud. Suutsime saada ühte prestiižsesse USA ärikiirendisse ning seal arenevad asjad meeletu kiirusega, mida poleks Eestis kunagi võimalik saavutada. Me tahaksime hakata kiiresti kasvama, tuua aasta lõpuks 3D-printimise maastikule kümme ettevõtet, kes pole veel mõelnud sellega liituda. Pikemas perspektiivis tahaksime panna juba tehasest väljumisel kõikidele 3D-printeritele enda tarkvara, et nad oleks juba siis pilvega ühendatud. Tahaks ka enda tooteportfooliot laiendada ning inimestele selgeks teha, millega me tegeleme, sest sageli ei näe inimesed seda probleemi, mida me lahendame – miks 3D-printimises on vaja üldse midagi turvata. Praegu oleme vaikselt tagasi teenimas oma 250 000eurost investeeringut, kuid järgmiseks aastaks tahaksime ikka plussi ka jõuda,” tutvustas Kikas tulevikuplaane.

 

Mis on mis

  • OÜ Secured 3D

Tegeleb 3D-printerite pilvesüsteemi teenuse pakkumisega, pakub firmadele 3D-printimise alast koolitust
Äriarendus toimub USAs ­Silicon Valleys, tarkvara arendamine Tallinnas
asutasid mullu veebruaris Taavi Kikas, Anton Vedeshin ja John Dogru, lisaks töötab nende heaks kaks turundusinimest ja ligi 20 programeerijat.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. May 2014, 17:12
Otsi:

Ava täpsem otsing