Krediidiettevõtjad: riik peab kiirlaenuturgu reguleerima

21. mai 2014, 17:10

Bigbanki, Swedbanki, Credit24 ja Bondora esindajad pooldavad riigi plaani kehtestada tarbijakrediidi pakkujatele tegevusluba, kuna siis oleks suurte eksimuste korral võimalik ettevõttelt litsents ära võtta.

See eraldaks terad sõkaldest ja korrastaks turgu, leidsid ettevõtjad.

Siinsel laenuturul tegutsevate suuremate ettevõtete esindajad ütlesid tänasel tarbimiskeskkonna arengu konverentsil „10 aastat kiirlaene. Aeg otsustada?!“, et pea kõik riigi plaanitavatest muudatustest kiirlaenuturu reguleerimiseks on positiivsed.

Credit24 tegevjuht Rain Sepp märkis, et on nõus krediidikulukuse määrale lae seadmisega, kui seda peetaks vajalikuks, aga litsentsi kehtestamine peaks olema tema hinnangul esmane meede. „Litsentsidega oleks raamid paigas. Kui teed midagi valesti, siis riskid litsentsi äravõtmisega.“

Bigbanki juhatuse esimees Kaido Saar tõi välja, et üks ettepanek on riigilt puudu – peaaegu kõikides Euroopa riikides on olemas register, mis näitab, kui palju keegi laenu on võtnud. „Laenuandjad saavad selle info kätte ja selle alusel annavad laenu. Kui laenuandja pole seda infot kätte saanud, siis ta ei anna laenu,“ ütles ta.

Plaanitavatest muudatustest ei toeta ettevõtjad kaasamisringil reklaamiseaduse muutmise eelnõu, millega keelataks tarbijakrediidi reklaam raadios, televisioonis ja internetis ning piirataks oluliselt kõigi tarbimislaenude sisu.

Bondora tegevjuht Pärtel Tomberg ütles, et kui teised nõuded on mõistlikud, siis reklaamiseaduse muutmise eelnõu on täielik lollus. Ta selgitas, et kui kiirlaenureklaam keelata, tapaks see konkurentsi ehk siis ei saaks uued ettevõtted turule tulla. Ka Bigbanki juhatuse esimees märkis, et kogu sektori huvides pole panna reklaamile lauskeeldu. Tema hinnangul tuleks reeglistikku selgemaks muuta, et ettevõtjad saaksid aru, milline on vastutustundlik reklaam.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. May 2014, 17:10
Otsi:

Ava täpsem otsing