Väljamaksed töötajale kasvasid kümnendiku võrra

1321-aripaev 23. mai 2014, 11:19

Tänavu esimese kvartali keskmine töötajale tehtud mediaanväljamakse oli 689 eurot kuus, teatas maksu- ja tolliamet.

Maksuameti (MTA) kinnitusel oli aasta esimeses kvartalis töötajatele tehtud väljamaksete summa kokku pea 1,38 miljardit eurot, mis maksti välja 537 804 inimesele.

Mediaanväljamakse tähistab summat, millest suuremaid ja madalamaid väljamakseid oli võrdselt.

Eelmise aasta I kvartalis tehti väljamakseid 533 570 inimesele ja väljamaksete summa oli 1, 27 miljardit eurot. Mediaanväljamakse oli 2013. aasta I kvartalis 634 eurot kuus.

2013. aasta kohta tervikuna oli väljamaksete summa ligi 5,5 miljardit eurot ja seda maksti 628 047 inimesele. Kuu keskmine brutoväljamakse 2013. aasta kohta oli maksu- ja tolliameti andmetel 730 eurot ja mediaanväljamakse 580 eurot.

MTA kvartaalsete väljamaksete statistika sisaldab palka ja muid tulumaksuga maksustatavaid tulusid, mida tööandja deklareerib tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni lisas 1 koodiga 01. Selle hulka ei kuulu koondamishüvitised.

***

Statistikaameti (SA) ja MTA andmed väljamaksete kohta ei ole võrreldavad. Kolm peamist erinevust metoodikate vahel on järgmised:

1. Tasuliigid – SA avaldab keskmist palka, mis sisaldab: aja- ja tükitöö tasu, puhkusetasu, mitterahaline ehk loonustasu, ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud. MTA ei avalda keskmist palka, vaid isiku kohta tehtud väljamakseid, mis on seotud töösuhtega.

2. Ajaline nihe – SA andmed on tekkepõhised, MTA andmed kassapõhised. Näiteks augustis teenitud palk läheb SA arvestuse kohaselt augusti arvestusse, ent MTA arvestuses septembrisse, millal see välja makstakse.

3. Töötajate arv – osalise ja täistööajaga töötajate palga võrdlemiseks taandab SA töötajate arvu täistööajale. MTA võtab arvesse kõik inimesed, kellele on tehtud väljamaksed, sõltumata kas väljamakse on inimesele tehtud täistööaja või osalise tööaja eest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2014, 12:23
Otsi:

Ava täpsem otsing