Esmaspäev 27. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

FATCA toob kaasa kulusid

26. mai 2014, 00:00

Kui USA kodanik on Eestis firma­juht või allkirjaõiguslik isik, võib see tähendada firma saamist nn USA isikuks. Mida see tähendab?

Valitsus kiitis 15. mail heaks Eesti ja Ameerika Ühendriikide vahelise rahvusvahelise maksu­kuulekuse parandamise ja ­FATCA rakendamise kokkuleppe ratifitseerimise seaduse eelnõu; seadus on plaanitud jõustuma 30. juunil.

FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) ülesandeks on parandada USA maksulaekumisi. Sellel eesmärgil on USA läbi surunud rahvusvahelise maksuteabe vahetamise süsteemi, mille riigisisesesse õigusesse ülevõtmise kohustuse on Eesti endale võtnud. Eesti finants­asutused on sunnitud FATCA nõudeid täitma enne, kui siseriiklik seadus jõustub.

Info jagamise kohustus. ­FATCA laieneb kõigile finantssektori, sh kindlustus- ja investeerimisettevõtetele ning kohustab neid oma klientide seast otsima “USA isikutele” (juriidilistele ja füüsilistele) kuuluvaid finantskontosid ja USA-le maksu- ja tolliameti kaudu neist teatama.

Välislepinguga ette nähtud hoolsusmeetmed USA isikute ning neile kuuluvate finantskontode tuvastamiseks toovad finantsasutustele kaasa täiendavaid kulusid  ja ning vajaduse muuta siseprotseduure.

Klientidel tekib finantsasutustele täiendava info andmise kohustus. Kui näiteks USA kodanik on Eestis firmajuht või allkirjaõiguslik isik, võib see tähendada firma saamist nn USA isikuks. Antud juhul peab ka selle Eesti firma finantsandmed esitama USA-le või siis ähvardab ettevõtet USA isikuks olemise tõttu arve sulgemine. Sellega võivad USA kodanikele/residentidele kaasneda probleemid välistööturul ja võib esineda tööandjate diskrimineerimist finantsasutustes.

Maksuamet kontrollib. Et sundida riike ja finantsasutusi oma maksuteabe vahetamise süsteemis osalema, peavad alates 1. juulist 2014 kõik USA finants­asutused kinni 30% kõikidelt USA päritolu välismaksetelt (nt USAst saadud intressid, dividendid, töötasu), mis tehakse kontodele finantsasutustes, mis ei ole USA maksuameti koostatavas nimekirjas registreeritud FATCA nõudeid täitvatena.

Välislepingu jõustumisega loetakse kõik Eesti finantsasutused FATCA nõudeid täitvaks ning eraldi registreerima ei pea.

Nõuete täitmist kontrollib maksu- ja tolliamet.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. May 2014, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing