Neljapäev 20. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Puhkepäev. Grace Kelly oma tähtsaimas rollis

30. mai 2014, 00:00

Film “Grace: Monaco vürstinna” räägib 1950ndate Ameerika armastatuima filmidiiva Grace Kelly elust ja valikutest pärast seda, kui ta on otsustanud abielluda Monaco printsi Rainier III-ga.

Grace Kelly lahkus Ameerikast aastal 1959 ning sellega ühes lõppes ka tema lavakarjäär. Linateos jälgibki nende aastate sündmusi, avades vaatajale ka ajaloolis-poliitilist konteksti, mis ühe naise elukäiku suunas.

Glamauurselt poliitiline. Kellyt kehastav Nicole Kidman etendas väga osavalt naiivset näitlejannat, kes ei leidnud Monaco printsessiks asumise järel ühtegi moraalset takistust jätkata endale meelepärase elukorraldusega.

Läbi tema karakteri on linateoses kujutatud ka Ameerika noore demokraatia ning Vana Euroopa õukonnapoliitika erinevusi.

Monaco jaoks oli tollane periood pöördeline. Prints soovis Monacot reklaamida kui maksuparadiisi. Kui Prantsuse ärimehed hakkasidki oma ettevõtteid sinna ümber registreerima, üritas teda aga sanktsioneerida ning troonilt kukutada Prantsusmaa president Charles de Gaulle.

Kui prints Rainieri kompetents oli Prantsuse propaganda poolt lõplikult kahtluse alla seatud, ei näinud Kelly muud varianti, kui asuda ise trooni kaitsma. Oma relvadeks valis ta aga demagoogia asemel glamuuri ning õukonna protokolli. Filmis on kujutatud printsessi, kes manipuleerib osavalt inimestega läbi nende endi sotsiaalsete huvide ja edevuse.

Sellest hetkest alates asus Kelly mängima oma viimast ning suurimat rolli – olla vääriline printsess oma rahvale ning seada nende huvid ühes Monaco omadega enda omadest kõrgemale.

Terav kriitika. Režissöör Olivier Dahani teost on saatnud terav kriitika, filmi on nimetatud igavaks. Osa kriitikat pean siiski alusetuks. Esiteks on näitlejatöö tasemel, peaosi täitvad Kidman ning Tim Roth on isegi et ainuõiged oma rollidesse ning tulid väga hästi toime nende etendamisega. Sama kehtib ka kõrvalosade kohta.

Teiseks ei ole pildikeel mitte niiväga igav kui ajastukohane. Teatud kadreeringud on omased kuninglike sündmuste jäädvustamisele. Kui milleski kahelda, siis pigem lihtsa inimese suhestumises filmi olustikuga. Ärgem unustagem, et tegu on omamoodi muinasjutuga.

 

Hinnang

  • “Grace: Monaco vürstinna”

Hinnang: 6

Režissöör: Olivier Dahan
Osades: Nicole Kidman, Tim Roth, Frank Langella jt
Kinodes alates: 23.05

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. May 2014, 15:38
Otsi:

Ava täpsem otsing