Kuivallik: päästan sundinvesteeringut

Eliisa Matsalu, Harry Tuul 30. mai 2014, 08:12

Indrek Kuivallik selgitas intervjuus, et sisenes investorina Läti tuuleparki sunni tõttu, kui läks Winergyle antud laenu päästma.

Läti suurima tuulepargi omanik, Starmani ühe asutaja Indrek Kuivalliku suurosalusega ettevõte Winergy läks oma laenuandja Norvik Bankaga pöördumatult tülli - ettevõte süüdistab panka katses Winergy kaaperdada, pank ettevõtet aga pettuses, kirjutab Äripäev reedeses kaaneloos.

Millest tüli Norvik Bankaga alguse sai?

Olin Winergyle raha laenanud ja ootasin tagasimakset. Kuna tol ajal oli teada, et Starmanis on tulemas osanikemuutus, siis mõtlesin, et saan seda raha kasutada enda Starmani osaluse suurendamiseks. See oli ka põhjuseks, miks oli laenu tagasimakse tähtaeg kriitiline. Paraku tekkisid Läti pangal raskused ja tagasimakset ei tulnud. Püüdsin lahendust leida, sest oli näha, et investeering võib üldse hapuks minna. Lõpuks viis asi selleni, et laen konverteeriti osaluseks ja nii see kõik välja tuligi.

Kuivõrd olete konflikti isiklikult sekkunud?

Enamasti vaatan kõrvalt. Näen, et mängus on väga palju emotsioone sees. Olen mõlemale osapoolele, nii enda esindajale kui ka teisele poolele, öelnud, et võiks lahenduse leida. Kõik lahendused, mida vastaspool on senimaani välja pakkunud, pole ka neile endile head lahendused - need viivad mõlemate investeeringute väärtuse kahanemiseni.

Mida teie lahendusena näete?

Sellele on raske vastata, nii palju ettevõtteid on ju asjaga seotud. Ei oska isegi kuidagi prognoosida, kuidas see tüli laheneda võiks. Kui Läti pool asus meid väga jõuliselt ründama, siis meie vastukäigud on siiamaani olnud kaitsval positsioonil. Siiani oleme igas kohtulahendis positiivse otsuse saanud. Oleme teinud päris kõva töö läbirääkimiste pidamiseks ja potentsiaalsete lahenduste leidmiseks, ootan teiselt poolt ka selliseid samme. Nende räiged võtted pole siiamaani aidanud, seega võiks koos laua taha istuda ja lahenduse leida.  Selliseid läbirääkimisi pole peetud, kuigi oleme pangale ettepanekuid selleks teinud.

Winergyl tekkis Norvik Bankaga konflikt 2012. aasta sügisel, järgmise aasta kevadel sõlmisite aga Firepoweriga lepingu tuulegeneraatorite tarnimiseks. Miks tegite 35 miljoni euro suuruse investeeringu ajal, mil oli juba teada, et pangaga on tüli majas?

Äriliselt on mõistlik tuuleparki edasi teha. Ega äriliste vaidlustega ongi nii, et tihti on vaidlus küll olemas, kuid teiselt poolt saab ju ikka edasi minna. Vähemalt mina mõistliku majandusinimesena suudan vahest osavaidlust unustada. Kui kohe juhe seinast välja tõmmata, jääb ju elu seisma.

Kuidas on konflikt mõjutanud teie tisi  investeeringuid?

Eks iga kogemus õpetab ja karastab. Ebameeldiv on konflikt muidugi olnud ja enda õigsuse tõestamiseks on kõvasti asjatult energiat kulutatud. Muus osas aga eriti pole mõjutanud. Vaatan Läti investeeringuid teistest projektidest eraldi. Ise arvan, et ma pole ise ka väga riskiv investor. Proovin end selliselt mitte nurka mängida, kus üks mittetoimiv investeering võib mõjutada teisi ärisid. Seega Lätis on keeruline, aga muus osas nii nagu peab.

Kas plaanite endiselt oma osakut Starmanis suurendada?

Ma ei usu, et Starmani osakute seas mingit muudatust praegu tuleb. Möödunud kevadel, kui tuli uus investor East Capital, siis uue struktuuri käigus saime mõlemad Peeter Kerniga osalust suurendada. Kern sai rohkem, mina vähem - osaliselt sellepärast,  et ma ei saanud rahasid Winergyst kätte. Ma ei usu, et Kerni osakutes on mingit muudatust tulemas, tema pärijad on tõenäoliselt ettevõtte aktsiatest huvitatud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. June 2014, 08:25
Otsi:

Ava täpsem otsing