Hoiatus – 100% toidureklaam!

02. juuni 2014, 00:00

Tarbija on nutikas, mitte loll. Tarbija hammustab läbi iga reklaamiargumendi ning ostab lõpuks ikka seda, mis talle kõige rohkem meeldib ja maitseb.

Tarbijale on samas vaja välja pakkuda, mis talle võiks meeldida. Võidab see tootja, kellel on paremad vettpidavad argumendid. Harva juhtub aga, et mõne tavakauba või -toote turuliider süüdistab väiksemaid konkurente liiga heas reklaamitegevuses, nagu teeb seda Rakvere Lihakombinaadi juht Teet Soorm 21. mai Äripäevas.

Kuigi tema arvamusloos polnud nimesid toodud, oli seal üks konkreetne umbisikulises tegumoes viide ka Atriale: “Näiteks tutvustati hiljuti hakkliha, mis on 100% lihast.” Tõepoolest, meie toodetud neli hakkliha said mullu sügisel Tunnustatud Eesti Maitse pääsukesemärgi, mis antakse ainult kõrge kvaliteediga 100% kodumaist päritolu toorainega toidutoodetele.

Kõva argument. Oleme selle üle uhked, kuna Eesti turul on palju sissetoodud liha, mille kvaliteet on reeglina kehvem. Kodumaine tooraine igati kõva argument, miks toodet eelistada. See on ka tarbija jaoks väga oluline. Samas on vildakas väide, nagu peaksime eriliseks just fakti, et meie hakkliha on 100% lihast tehtud. Reklaam selgitas muud. Kuna kodumaine on ka hinnalt kallim, siis tuleb tarbijale seda ka teada anda.

Kõik neli väidetavalt hämamiseks kasutatavat võtet, millele Rakvere Lihakombinaadi juht viitab, on tegelikult ju iseenesestmõistetavad. Loomulikult on usaldusväärsem kaup see, mida “sõber soovitab” ning mis meeldib ka näiteks tippsportlasele (seda on ka Tallegg omal ajal aastaid Andrus Veerpalut toetades mõistnud). Kas 100% eestimaine tooraine on ikka “tühi jutt”? Kuidas see võõramaine hobuseliha siis kohaliku vorsti sisse satub, kui sellist viidet etiketil ei ole? Eestis on seda juhtunud. Erinevate konkursside eesmärk ongi ju selgitada välja subjektiivselt (loe: nii objektiivselt kui võimalik) parim toode, “konkursivõitja”. Taoline võit on kommertslik müügiargument ning tarbija võtabki seda nii. Tarbija hammustab kokkuvõttes läbi iga argumendi ja ostab lõpuks ikka seda, mis talle enim meeldib.

“Märgiäri” taunimine tootja poolt on arusaadav, kuid siiski tuuleveskitega võitlemine. Jaeketid ei ole loodud tootjatele raha teenimiseks, vaid ikka selleks, et ise edu saavutada.

Minule reklaam meeldib. Ostan alati tooteid, mille pakkujatel on head müügiargmendid. Hea reklaam ongi neile üles ehitatud. Ning kui tarbija tajub, et argumendid peavadki vett, teeb ta kordusostu. Kõik normaalsed ettevõtted rõhuvad ju kordusostule, mitte impulssostule.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. June 2014, 20:04
Otsi:

Ava täpsem otsing