Võimuvaakum Krimmis tekitab peavalu

03. juuni 2014, 00:00

Krimmi üleminek Venemaa koosseisu ja sellega kaasnenud võimuvaakum põhjustab kinnisvaraomanikele suurt peavalu, sest pole selge, kas ja kuidas nende vara säilib. Poolsaarele on investeerinud näiteks üks jõukamaid Eesti ettevõtjaid Hillar Teder, aga ka poliitik Tõnis Palts, kirjutas Delovõje Vedomosti.

Krimmi ebaselge staatuse tagajärjel seisavad poolsaare ettevõtjad ja elanikud silmitsi tõsiste probleemidega. Nimelt asuvad Vene Föderatsiooni koosseisu läinud Krimmis arvukad kommertskinnisvara objektid, mis kuuluvad Ukrainast ja muudest riikidest pärit omanikele. “Krimmis asuva vara õiguslik staatus on sama segane nagu Krimmi enda staatus. Ukraina peab poolsaart oma territooriumiks ning kuna tal puudub võimalus tuua sinna oma registri- ja muud talitused, notariaadi, kohtud ja muud organid, mis osalevad nii või teisiti kinnisvaratehingute sõlmimises, selle omandiõiguse vormistamise või kinnitamise protseduurides, püüab Ukraina reguleerida varalisi suhteid ­eemalt,” selgitas advokaadibüroo Vasil Kisil ja partnerid partner Aleksandr Borodkin.

Kuigi Krimmis luuakse Venemaa kohtu- ja muid organeid, ei tegutse need veel Borodkini teada täiel määral. Nii pole moodustatud Krimmi kinnisvara andmebaase ning seega saab Krimmi kinnisvaraga tehingut sõlmida ainult Ukraina territooriumil ja sealse seaduse järgi. “Sellises olukorras on muidugi mõistlik hoiduda igasugustest tehingutest Krimmis vähemalt kuni piirkonna staatus on lõplikult reguleeritud näiteks kokkuleppe allkirjastamisega Ukraina ja Venemaa vahel. Või tuleb tehingute sõlmimisel ja kinnisvaraõiguste vormistamisel täita nii palju kui võimalik nii Ukraina kui ka Venemaa seadusnõudeid. Vastasel juhul jääb võimalus tehingud ja tekkinud kinnisvara omandiõigus vaidlustada,” rääkis Borodkin.

Eestlaste mure. Üks sellistest kahvlisse sattunud objektidest on kaubandus- ja meelelahutuskeskus Južnaja Galereja. See kuulub kinnisvaraarendajale Arricano Real Estate PLC (Arricano), mida kontrollib Hillar Teder. Arricano tegevdirektor Tatjana Burkatskaja kirjutas oma blogis, et suurem osa Krimmis tegutsevaid Ukraina ettevõtteid on murelikud. Nad kaaluvad isegi ettevõtete müüki või tegevuse peatamist.

Üks valulikumaid teemasid on kinnisvara­objektide omandiõiguste tõendamine. Krimmi asepeaminister Rustam Temirgalijev on öelnud, et natsionaliseerimine ei puuduta eraettevõtete ja eraisikute omandit, kuid neil tuleb “vastavalt Venemaa seadusandlusele lähiajal omandiõigus tasuta ümber registreerida”.

Delovõje Vedomosti andmetel on Ukraina justiitsministeerium blokeerinud Krimmis asuva kinnisvara omandiõiguste riiklikud registrid. Ministeeriumi teatel säilitatakse kõikide registrite kontrollkoopiaid Kiievis, ning informatsioon Krimmis vara omavate kodanike varaliste õiguste kohta on kaitstud ja asub kindlas kohas. Ukraina peab  vara ümberregistreerimist ebaseaduslikuks.

Tederil kõik korras. Kommentaari saamiseks pöördusime Hillar Tederi poole, kuid ta vastas, et pole selles küsimuses detailidesse süvenenud ja juhatas Arricano peadirektori kohusetäitja Jarjoma Kovalivi jutule. Kaubandus- ja meelelahutuskeskuse õigusliku staatuse küsimust ta ei kommenteerinud, kuid vastas teistele küsimustele.

“Kui rahvusvahelised kaubandusketid lükkasid kaupluste avamise Krimmis tulevikku, jätkasid arvukad kohalikud ketid tööd,” ütles Kovaliv. Tema selgitusel avati keskuse teine etapp veebruaris. Krimmis pakkus Arricanole huvi mitu asjaolu: elanikkonna arvukus, hooajaturistide vool ja kvaliteetse kaubanduskinnisvara vähesus. “Vaatamata sellele, et teise etapi avamine toimus raskel ajal, jätkab keskus tööd tavarežiimis,” ütles Kovaliv. Tema sõnul on kahte etappi planeeritud 120 kauplusest täidetud umbes 70%. “Tõsi küll, on mõni ketirentnik (Gloria Jeans, InCity, hüpermarket Ašan), kes peatas mais ajutiselt tegevuse, sest otsustas anda kauplused üle oma Venemaa esindustele. Kuid juba juuni alguses jätkavad nad tööd ja on ostjatele avatud,” selgitas Kovaliv.

Kohanetakse uue eluga. Arricano juht ei vastanud otseselt küsimusele, kas mõni rentnik on varem sõlmitud lepingu üles öelnud. Ta ütles, et Južnaja Galerejas on Ukraina ja rahvusvaheliste kaubanduskettide kõrval esindatud palju Krimmi kauplejaid.

Kui rahvusvahelised kaubandusketid, näiteks Inditex, lükkasid kaupluse avamise teistes kaubandus- ja meelelahutuskeskustes edasi, siis Krimmi rentnikud jätkasid tööd tavalises režiimis. “Küsimust töötamise võimatuse kohta uutes tingimustes isegi ei tõstatatud. See puudutab nii riide- ja kingapoode, kohvikuid kui ka suurt laste meelelahutuskeskust Baby Boom,” ütles Kovaliv.

Tema sõnul oli Ukraina kaubanduskettide seas ka neid, kes otsustasid sulgeda kõik kauplused regioonis. Need on kingapood Intertop (kaubanduskett MTI), tehnikapood MOYO, Jaapani restoran Sušija, kodukaupade pood JYSK. Samas jätkasid paljud kauplused tavapärast tööd. “Kaubandus- ja meelelahutuskeskuse külastatavusele mõjus toimunu vähe,” märkis Kovaliv. “Märtsis ja aprillis külastas keskust argipäeval keskmiselt 10 000–11 000 inimest, nädalavahetusel umbes 15 000. Väikest külastajate arvu langust oli märgata 17.–20. märtsil, kui inimesed ilmselt kohanesid uue eluga.”

Tulemas on ka uued rentnikud. 1. juunil avas kaubandus- ja meelelahutuskeskuses uksed suur infosupermarket Atrium (üle 400 ruutmeetri), mida arendavad Krimmi ettevõtjad. Huvi regiooni suhtes näitavad üles ka Venemaa kaubandusketid.

 

Taust

  • Omandiprobleemid

Probleem on Krimmis asuvate riigiomandiobjektide juhtimine. 27. aprillil 2014 võeti Ukrainas vastu seadus kodanike õiguste ja vabaduste ning õigusrežiimi tagamisest ajutiselt okupeeritud ­Ukraina territooriumil.
Seadus määrab territooriumi staatuse, sätestades seal eriõigusrežiimi. Kõiki organeid ja nende tegevust ajutiselt okupeeritud territooriumil peetakse ebaseaduslikuks ning kõik selliste organite aktid ja otsused ei oma mingeid õiguslikke aluseid.
Ukraina seaduse järgi on omandiõigus vääramatu ja seda ei saa kelleltki võtta ­õigusvastaselt.
Ukraina ei püstita ega kavatse püstitada Krimmis asuva kinnisvara omandiõiguse ümberregistreerimise küsimust.

Allikas: Ukraina Justiitsministeerium

 

Kommentaar

  • Võimuvaakum ahvatleb kuriteole

Aleksandr Borodkin, Advokaadibüroo Vasil Kisil ja partnerid partner
Nagu alati, võivad seadusliku segaduse ajal välja ilmuda isikud, kellel on soov saada võõras omand enda valdusesse, kasutades selleks ühtede või teiste regulatsioonide sätteid või nende puudumist. Teisest küljest tekivad igasugused “vahendajad”, kes pakuvad oma “teenuseid” tehingute ja omandiõiguste vormistamisel kinnisvaraga. Meie saame ainult soovitada olla tehingute sõlmimisel väga ettevaatlik, kasutades ainult kindlate juristide ja konsultantide teenuseid. Praegu on väga rakse loota oma huvide õiguslikule või isegi kohtulikule kaitsele Krimmis, sest vastavad organid on alles loomisel ja pole efektiivsed.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. June 2014, 19:27
Otsi:

Ava täpsem otsing