Paremuselt teineI kvartal

Indrek Kald 04. juuni 2014, 08:21

Eesti ettevõtlussektori kogukasum oli tänavu esimese kolme kuuga 705 miljonit eurot, millest suurem on esimese kvartali kasum olnud vaid 2007. aastal.

Ettevõtlussektor teenis 2007. aasta esimese kolme kuuga 717 miljonit eurot kasumit. Mullu oli esimese kvartali kasum 641 miljonit eurot, mis on aasta alguste võrdluses paremuselt kolmas tulemus.

Võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga suurenes kogukasum statistikaameti teatel enamikul tegevusaladel. Suurima panuse sektori kogukasumi kasvu andsid info ja side, põllumajandus- ning kutse-, teadus- ja tehnikaala ettevõtted.

Ettevõtlussektori kasumi kasvu pidurdasid enim ehitus-, kinnisvara-, veondus- ja laondusettevõtted.

Kogukasumis suurima osatähtsusega töötleva tööstuse kasum kasvas 2%, seda eelkõige toiduainetööstuse ja põhiliselt ekspordile suunatud puidu- ja metalltoodete tööstuse kasumi suurenemise tõttu.

Ettevõtted müüsid esimeses kvartalis kaupu ja teenuseid 11,8 miljardi euro eest, mis oli 2% vähem kui aasta tagasi samal ajal. Kogu ettevõtluse müügitulus kõige suuremat osatähtsust omavate kaubandus- ja töötleva tööstuse ettevõtete müügitulu kasvas 1%.

Enim ehk kolmandiku suurenes aastaga müügitulu arvutite, tarbeesemete ja kodutarvete parandamise tegevusalal.

Ettevõtete kulud vähenesid eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes 3%. Tööjõukulud suurenesid 8%. Tööga hõivatud isikute ja töötatud tundide arv suurenes vastavalt 1% ja 4%.

Ettevõtlussektori tööviljakus puhta lisandväärtuse alusel oli hõivatu kohta keskmiselt 5200 eurot kvartalis, mis oli mulluse esimese kvartaliga võrreldes 7% suurem.

Ettevõtted investeerisid tänavu esimeses kvartalis 537 miljonit eurot, mis oli 3% rohkem kui eelmise aasta samal ajal. Investeeriti peamiselt masinatesse ja seadmetesse, transpordivahenditesse ning ehitistesse.

Suuremad investeerijad olid energia-, veondus- ja laondus- ning põllumajandusettevõtted, kes tegid kokku üle poole ettevõtete koguinvesteeringutest.

Võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga suurenesid investeeringud masinatesse ja seadmetesse, transpordivahenditesse ning ehitiste soetamisse. Ülejäänud investeeringud vähenesid – neist enim investeeringud maasse.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. June 2014, 09:56
Otsi:

Ava täpsem otsing