Puhkepäev. Nargenfestivalil helisid rokist klassikani

13. juuni 2014, 00:00

Täna saab alguse kolm kuud kestev Nargenfestival, mille kavas on nii klassikalist muusikat kui ka rokki, džässi, rahvalikku muusikat ja nüüdistantsu, aga ka Naissaare esimene laulupidu “Paadi puudutus” ning traditsioonilised Pärdi päevad.

Avakontserdil Estonia kontserdisaalis esinevad Tõnu Kaljuste juhatusel Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Kavas on Beethoveni kantaat “Mere vaikus ja õnnelik reis”, Ralph Vaughan Williamsi süit “Nurmelill” soolovioolale (solist on Andres Kaljuste), koorile ja orkestrile ning Gustav Mahleri Sümfoonia nr 4 – helilooja helgeim sümfoonia, kirjutatud tema elu kõige õnnelikumal ajal, mil ta oli armunud ja leidnud vastuarmastust.

Unistuste teostaja. “Kontserdi tervik on loodusest enesest, suvest ja heast muusikast. See sai kokku pandud meie suvise festivali üldist õhkkonda silmas pidades,” ütles festivali kunstiline juht ja dirigent Tõnu Kaljuste.

Mahleri Neljanda sümfoonia juhatamine on Kaljuste ammune unistus: “Selle festivaliga käib alati kaasas ka enda unistuste teostamine. Mahleri teos on samuti suvine muusika, ta tahtis luua sümfoonilist humoreski, aga välja tuli suur sümfoonia.” Solistina astub siin ERSO ette eelkõige Mozarti-interpreedina tuntust kogunud rootsi sopran Malin Hartelius.

Nargenfestival jätkub Kreegi päevadega Haapsalus. Laupäeval, leinapäeval esitavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel Cyrillus Kreegi Reekviemi ning esiettekandele tuleb veel Tõnu Kõrvitsa teos “Paabeli jõgede kaldail” – küüditatute laul Taaveti psalmi nr 137 tekstile.

Pühapäeval esitab oma nägemuse Cyrillus Kreegi muusikast Eesti üks omanäolisemaid noori džässlauljaid ja heliloojaid Kadri Voorand oma trioga.

Kuulaja viiakse Kreegi meloodiaid ning harmooniaid kasutades rännakule heakõlaliste helide maailma, mis jätab ruumi ka improvisatsioonile.

Kadri Voorand ütles, et kava ettevalmistamisel on Kreegi muusikasse süüvimisel ette tulnud huvitavaid leide – põnevat tänapäevast polürütmikat ja isegi aafrika rütme, mida polekski osanud Kreegiga seostada.

Rütme rokist klassikani. Nädal enne Tallinnas toimuvat suurt laulupidu, 27.–29. juunini toimub Naissaare esimene laulupidu “Paadi puudutus”. Saarel esinevad Tallinna koorid, lauljad Kihnust ja Pranglilt, samuti “Ööülikooli” tegijad – arutlemiseks teema “Kuidas asustada maailma”.

Lisaks on avatud mitu näitust, toimub rongkäik-loodusmatk ning simman koos Marko Matvere ja Väikeste Lõõtspillide Ühinguga.

Juulikuus tähistatakse Naissaarel Hardi Volmeri isa Omari küüni 119. sünnipäeva koos Singer Vingeriga. Kuuel õhtul saab vaadata ka nüüdistantsuetendust  “Pung”. Augusti sündmused toimuvad Tallinnas: helilooja Rasmus Puuri autoriõhtu ning Veljo Tormise kooritsükli “Unustatud rahvad” kontsert-lavastus.

Septembri esimene pool on traditsiooniliselt Pärdi päevade päralt. Kuulata saab Arvo Pärdi muusikat suurepäraste Pärdi interpreetide esituses alates Tõnu Kaljuste Grammy-võitu tähistavast avakontserdist ning lõpetades Arvo Pärdi sünnipäevakontserdiga.

 

Festival

  • Nargenfestival 2014

13.06–11.09 Tallinna, Haapsalu ja Naissaare eri paigus
Piletid: 5–25 eurot
www.nargenfestival.ee

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. June 2014, 19:36
Otsi:

Ava täpsem otsing