Hambaarstide konflikt Soomes

17. juuni 2014, 00:00

Eesti üks tuntumaid hambaravikliinikuid Citymed AS ostis 2011. aastal Soome hambakliiniku OY Hymystudio. Praeguseks on ettevõte kinni, üles on jäänud võlad ning Eestis on vahetatud juhatus, nimi ja aadress.

Pensionile jääda plaaninud Hymystudio endine omanik Kari P. Koskinen müüs ettevõtte 2011. aastal 134 000 euroga oma õpilase Meeme Mõttuse juhitavale Eesti ettevõttele Citymed AS. Kokkuleppe kohaselt töötas Koskinen enne pensionile minekut tema heaks ühe aasta. “Meil oli kokkuleppe, et aasta lõpuni ma töötan ja siis lähen pensionile ja nii ma ka tegingi,” märkis Koskinen.

Koskineni sõnul on Citymed jäänud talle võlgu umbes 50 000 eurot. Koskinen on asja viinud kohtusse ja võitnud esimese astme kohtus kaks korda. “Me oleme juba vaielnud kohtus ning seal otsustati, et nende kaebused ja selgitused on ebareaalsed.  Nad on kaevanud otsuse edasi, see otsus peaks tulema suve keskel,” selgitas Koskinen.

Helsingi esimese astme kohus tegi mullu oktoobris ja aprillis otsuse, mille järgi peab Citymed maksma Koskinenile 40 492 eurot pluss intressid 1464,76 eurot. Lisaks peab Citymed maksma kinni advokaadikulud 1230 eurot. Esimene halduskohtu otsus tehti tagaselja.

Kaebasid kohtuotsuse edasi. Citymedi omanik ning Meeme Mõttuse vend Mehis Mõttus nimetab seda tavaliseks võlaõiguslikuks tsiviilvaidluseks kahe osapoole vahel. “Hetkel me seda teemat kommenteerida ei soovi, kuna Soomes on kohtuvaidlus pooleli,” märkis Mõttus e-kirjas. Ta lisas, et Helsingi esimese astme kohtu otsuse kaebasid nad aprilli algul ringkonnakohtus edasi. “Alles peale kohtuotsuse jõustumist saame toimunut kommenteerida. Siis selgub, kes kellele ja kui palju võlgu jäi. Praegu on hinnangute andmine ajakirjanduse vahendusel puhas spekulatsioon ja kahjustab meie mainet,” sõnas Mõttus.

Citymedi endine juhatuse liige Meeme Mõttus lisas samas e-kirjas, et nad ostsid OY Hymystudio eesmärgiga laieneda maksujõulisemale turule, saada juurde Soome kliente, kes raviksid oma hambaid Eestis, tõsta ettevõtte rentaablust. “Ettevõte osteti lähtudes K. P. Koskineni esitatud andmetest, mis  osutusid valeks, ning see on osa ka hetkel toimuvast vaidlusest,” selgitas Meeme Mõttus. “Me ei ole Koskinenile võlgu, vaid hetkel vaidleme Soome kohtus omavaheliste nõuete üle. Ettevõtte tegevus on peatatud, kuna Koskinen, kes olid esitanud ettevõtte kohta valeandmeid, varjanud tegelikku tulu ja kulu, jätnud täitmata omapoolseid lubadusi, tekitas ettevõttele kahju. Lisaks ei soovi me vaidluse lõpuni suurendada kulusid.”

Meeme Mõttus ostis ettevõtte õpetajalt. Koskinen oli Helsingi hambaarstikooli õpetaja, õpilaste seas oli ka Meeme Mõttus. “Ükspäev ta helistas mulle ning küsis, kas ma ei tahaks ettevõtet talle müüa. Me arutasime seda ja siis tegime üpriski normaalselt tehingu ära,” rääkis Koskinen.

Koskineni sõnul on Citymed lisaks temale jätnud maksmata ka veel vähemalt kolmele hambaarstile, kes ettevõttes tööd alustasid. Praeguseks on nad ettevõttest lahkunud. “Hymystudio ei tööta enam Soome turul, kõik seadmed on saadetud Tallinnasse. Kogu ettevõte on põhja lastud, enam ei ole mingit tegevust,” lausus Koskinen.

Lisaks arvete tasumata jätmisele on Mõttus muutnud Eestis oma ettevõtte nime ning taandunud juhatuse liikme kohalt. Äriregistri andmetel on Meeme Mõttus muutnud 20. detsembril 2013 Citymedi nime Koskineni loata K.P. Koskinen OÜks ning registreerinud ettevõtte uuele aadressile. Koskinen on selle kohta esitanud hagi Eesti kohtusse.

Aastaid Citymedi juhatuses olnud Meeme ­­Mõttus ei ole seal enam alates selle aasta 12. veebruarist, tema asemel on juhatuse liige tema vend Mehis Mõttus. Koskinen kahtlustab, et Meeme Mõttus soovib nüüd tema nime kandva ettevõtte pankrotti lasta ja seeläbi tema hea maine rikkuda.

  • Mehis Mõttus: tegevus Soomes on ajutiselt peatatud

Mehis Mõttuse sõnul on Citymedi tegevus Soomes ajutiselt peatatud. Kohtuasja kohta ütles ta, et ükski otsus pole veel jõustunud.
Intervjuu Mehis Mõttusega on tehtud enne, kui Mõttused vastasid kirjalikult.

Kirjutan artiklit ettevõttest Hymystudio, mille Te 2011. aasta lõpus ostsite. Praegu seda ettevõtet enam ei eksisteeri ning teil on üles jäänud ka võlad. Huvitav, mis põhjusel Te seda kirjutate?

Kui inimesed jäävad võlgu, siis me ikka kirjutame sellest. Summad ei ole ka väiksed. Millistest allikatest Te olete need andmed saanud?

Hetkel on mul käes Helsingi esimese astme kohtu otsus, kus on kirjas, et olete selle ettevõtte eest võlgu jäänud ja teilt on see summa välja mõistetud. Kari Koskineniga olen ka rääkinud. Võin öelda nii palju, et mingit lahendit ei ole olemas. Protsess Soomes alles käib.

Esimese astme kohus on oma otsuse teinud. Meie ei ole seda igatahes näinud.

Miks ja kuidas need võlad tekkisid? Ma võin öelda seda, et ükski lahend ei ole Soomes veel jõustunud. Ärge hakake välja mõtlema… kellegi poolt esitatud fakte kuskil avaldama.

Võlgu te ju olete, see on fakt ja sellest me kirjutame. Ei ole see fakt, see kõik on lahtine. Enne kui kohtulahend ei tule Soomest, siis ei saa öelda, et keegi on kellegi võlgu.

Hetkel on esimese astme kohtu otsus olemas.  Ükski otsus ei ole jõustunud enne, kui jõustumise tähtaeg möödas.

Millal see Teie hinnangul jõustub? Seda ma ei oska öelda. Soome advokaadid ei ole sellest teavitanud, et midagi oleks jõustunud.

Saan aru, et olete selle otsuse edasi kaevanud? Jah, loomulikult.

Ma siiski tahaks rääkida sellest probleemist, mis teil Kari Koskineniga tekkis.  Meil ei ole vaja avalikkusega seda muret jagada.

Seda muret on jaganud Kari Koskinen. Tahaks aru saada, kuidas ja miks selline asi juhtus? Meil on tema vastu oma nõuded, temal omad. Me ei anna oma kommentaari enne, kui see protsess on juriidiliselt lahendatud. Me ei hakka kedagi laimama ega mustama.

Keegi ei laima Teid ka praegu. Tema ju üritab seda teemat praegu üles kiskuda. Meie jaoks on see puhas spekulatsioon ja laim. Me lähtume juriidilistest dokumentidest.

Miks Hymystudiot, mille te 2011. aasta lõpus ostsite, enam Soomes ei eksisteeri? Seda ei ole likvideeritud, paberil on olemas.

Just, paberil. Aga kliendid ei käi seal hambaraviteenust kasutamas? Me oleme seal tegevuse ajutiselt peatanud.

Kas see ajutine peatamine on seotud konfliktiga Kari Koskineniga? Ei, see on lähtuvalt meie äristrateegiast. Otsime lihtsalt paremaid ruume ja tingimusi ning kaadrit. See, mis me ostsime, ennast ei õigustanud.
Plaan sinna edasi laieneda on olemas.

Miks olete Eestis Citymedi nime veebruaris vahetanud K.P. Koskinen Eesti ASi vastu? Seda ei kommenteeri lihtsalt.

Ilmselt olete teadlik, et Eestis on teie vastu selle kohta hagi esitatud. Olen kuulnud jah. Aga ma soovitan teil rahulikult oodata sügiseni, mitte seda teemat üles võtta. Meil on alati õigus palgata keegi teine, kes selliste laimuasjadega tegeleb, ja teid kohtusse kaevata.

Kas Te praegu ähvardate mind või mida Te sellega nüüd öelda tahate? Ma ei ähvarda. Ma räägin, kuidas need asjad Eesti Vabariigis käivad.

Mis siis sügisel saab? Tuleb lõplik kohtuotsus? No millalgi ta peab ära lõppema

Ütlesite, et Teil on oma nõudmised Koskinenile. Mida. Mina ei hakka seda küll kommenteerima. Ikka rahalised nõudmised. Las see teema praegust jääb.

Küsin ühte asja veel. Miks ei ole Teie vend Meeme Mõttus Citymedi ehk praeguse K.P. Koskineni juhatuses alates veebruarist?  See on meie pere sisemine asi, miks me niimoodi tegime.

 

Kes on kes

  • Meeme Mõttus

Osanik ja juhatuse liige CityMed Grupp OÜs, mis üürib välja Tallinnas Narva mnt 59 asuvat hoonet. Ettevõte on loodud 08.12.2011.
Lõi mullu 13. juunil samuti aadressil Narva mnt 59 EcoDent OÜ. Teine osanik on ­Mehis Mõttus.

Ettevõtted, mille on likvideerinud
Happy Smile OÜ, loodud 22.02.2011
EU Doctors OÜ,loodud 06.01.2004

 

Mis on mis

  • Citymed

Osutab hambaraviteenuseid Eesti ja ELi patsientidele.
Omandas 2011. aastal hambaraviteenuseid osutava Hymystudio OY Soomes ja suuhügieenivahendeid müüva ning hambaproteese valmistava OÜ Medical Consulting Eestis.
Omanik Mehis Mõttus

  • Medical Consulting

Loodud Meeme Mõttuse poolt, kuulus talle kuni 28.12.2011. Pärast seda sai 100% omanikuks Citymed.
Äriregistri järgi on 13.11.2013 pandud kohtutäituri poolt keelumärge.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. June 2014, 18:43
Otsi:

Ava täpsem otsing