Hääl: Soomel pole LNGga kiire

Marta Jaakson, Meelis Mandel 19. juuni 2014, 15:25

Alexela üks omanikest Heiti Hääl selgitas, et Euroopa Komisjon ei lasknud LNG terminali plaani põhja, vaid nõuab uut lahendust, mis tuleb esitada 19. augustiks.

„Kompromiss skeem, mida meie ja Gasum mõlema riigi ministeeriumitele ja komisjonile välja pakkusime, tunnistati sobimatuks, kuna see ei vastanud nende rahastamise reeglitele,“ kommenteeris Hääl. Ta selgitas, et kogu rahastussüsteem on uskumatult keeruline ning tema hinnangul oli valesti aru saadud, mida komisjon ootab.

Hääl nentis, et hoolimata sellest, et täpselt täna kahe kuu pärast tuleb esitada uus taotlus, peab uus kokkulepe olema valmis juba varem. Hääle hinnangul ei ole aga antud tähtaeg probleem, vaid see, et Soome ja Eesti on erinevas positsioonis julgeoleku mõttes. „Soomlaste erakordselt soodne ja veel 11 aastat kehtiv leping Gazpromiga ei pane neile mingit ajalist survet. Küll aga lõppeb 2015. aastal Eesti Gaasi ja Gazpromi vaheline leping ja sellest tulenevalt on ka Eestis tegeldud nii terminali kui Balticconnectori asjaga mõnevõrra aktiivsemalt kui Soomes,“ märkis Hääl.

Ta kinnitas, et Eesti on kogu ettevalmistuselt kogu Balticconnectori maapealse osa ja LNG terminali ehitamiseks valmis, soomlastel läheb selleks aga veel aastaid. „Tegelikult käib dispuut selle üle, kas ühisprojektiks saab nimetada asja, mis toimub eri staadiumides ja eri ajal,“ tõi Hääl välja probleemi olemuse.

Hääl usub, et augustis jõutakse kindlasti mingi kompromissini, kas aga ka taotlus esitatud saab, sõltub juba kolme riigi konkurentsiametite hinnangu tegemise kiirusest ja koostööst. Kui augustiks taotlust esitada ei jõuta, on järgmine võimalus üheksa kuu pärast.

Heiti Hääl esineb 24. septembril Eesti suurimal juhtidele mõeldud konverentsil "Äriplaan 2015", kus räägib enda äride lähitulevikust ja enda ootustest ning hirmudest järgmist aastat silmas pidades.

 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. June 2014, 14:30
Otsi:

Ava täpsem otsing