Miks on Putin hädas 86% populaarsusega?

Fredy-Edwin Esse, California 27. juuni 2014, 12:10

Ülimenukas Venemaa president Vladimir Putin on silmitsi majanduslangusega ning sellega võitlemiseks napib vahendeid.

Isegi 15. aastat võimul olev Putin ei suuda 86% populaarsusreitingut muuta majanduskasvuks, kui maailma pangad lõpetavad laenamise ja raha liigub vaid ühes suunas - välja.

Seni on Putin maksnud suhteliselt väikest hinda ühe jultunuima ülevõtmise eest pärast Teist maailmasõda: mõned külmutatud krediitkaardid, osad tema oligarhidest sõbrad ei saa reisida ning USA ja Euroopa Liit on veidi sõrmega vibutanud, kirjutab Bloomberg.

Kõigi Putini pealtnäha ja peidetud pingutustele vaatamata moderniseerida ja mitmekesistada Venemaa majandust, on tegu endiselt naftariigiga ning Putini ravi kasvu parandamiseks on rohkem, mitte vähem, riigi kontrolli all.

"Meetmed, mille president on välja käinud, kindlasti piiravad konkurentsi ja külmutavad moderniseerimise," ütles intervjuus Bloombergile Putini endine lähikondne ning 11 aastat rahandusministrina töötanud Aleksei Kudrin. "Need viivad tururegulatsiooni kasvu ja protektsionismini."

Riigi kontrolli all oleva Sberbanki ja VTB Groupi haare laiendamisega on Putinil õnnestunud turult välja pressida konkurendid nagu HSBC Holdings ning Barclays. Lisaks kasutab Putin üha rohkem keskpanka, et pakkuda ettevõtetele vajalikku kapitali läbi kodumaiste pankade.

Erinevalt Putini esimesest ametiajast, kui suuremad poliitilised sammud nagu maksude alandamine mõjutas positiivselt pea kogu majandust, siis viimastel aastatel on tekkinud n-ö riiklikud meistrid valitud sektorites nagu energia, tehnoloogia ja lennundus.

Riikliku kontrolli all olevad ettevõtted moodustavad nüüd majandusest üle poole, samas kui Putini võimule tulles 1999. aastal oli see number kõigest 30%, toob välja BNP Paribas.

Lisaks on tugevalt paisunud Venemaa bürokraatia ja sellega koos ka korruptsioon. Transparency Internationali andmeil on Venemaa praegu 176 riigi hulgas 127. kõige korrumpeerunud riik, jäädes Pakistani ja Nicaragua vahele. Allakäik on üsna märgatav, sest 2000. aastal oli Venemaa 82. kohal.

Venemaa 2 triljoni dollari suurune majandus on stagneerunud, investeeringud kukkumas ning USA ja EL ähvardamas veelgi tõsistemate sanktsioonidega. Putini maikuus avalikustatud lahendus sellele on riigi osatähtsuse suurendamine. Ta andis käsu keskpangale hakata pakkuma pikaajalisi laene tootmisfirmadele ning käis välja seaduse, et sundida "süsteemselt olulisi" ettevõtteid end registreerima Venemaal, mitte välismaal.

Endine keskpanga aseesimees Gennadi Melikjan pole selle väljavaate osas väga optimistlik. "Majanduse olukord pole kiita," ütles Melikjan. "Sanktsioonid ei toonud otsest negatiivset mõju, kuid need aitasid kaasa kapitali väljavoo kiirenemisele."

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. June 2014, 15:26
Otsi:

Ava täpsem otsing