Euroopas kasvas pankrottide laine

1321-aripaev 30. juuni 2014, 13:51

Eelmisel aastal kasvas pankrotistunud ettevõtete arv Kesk- ja Ida-Euroopas võrreldes aasta varasemaga 5% võrra, selgus krediidikindlustusettevõtte Coface iga-aastasest uuringust.

Eelmine aasta oli Kesk- ja Ida-Euroopa äriühingute jaoks keeruline: majandusseis halvenes ning kohalik tarbimine oli jätkuvas languses. Kuigi laenude väljastamine oli piiratud, kasvas laenunõudlus, mis omakorda sundis ettevõtteid tootmismahtu vähendama. Eurotsooni majanduslanguse all kannatas ka eksport.

Majanduslangus peegeldus ka maksejõuetuse statistikas: 2013. aastal kuulutati välja peaaegu 70 000 ettevõtte maksejõuetus. Kõigis Kesk- ja Ida-Euroopa riikides (v.a Ungari) on pankrottide arv keskmiselt üheksa protsendi võrra kasvanud. Suurima pankrottide hulgaga oli Bulgaaria, kus on esitatud 834 pankrotiavaldust (kasv aasta varasemaga võrreldes kasv 39%).

Tänavuselt aastalt ootab Coface majanduskasvu. Krediidikindlustusfirma statistika põhjal tõuseb keskmine kasvutempo Kesk- ja Ida-Euroopas eelmise aasta 1,1%-lt tänavu 2,0%ni. Samal ajal hakkab Kesk- ja Ida-Euroopa riikide majandusolukord võrreldes 2013. aastaga paranema. Peamiseks kasvuteguriks on tõusev ekpordimaht ja eratarbimine.

Vaatamata sellele, et Coface prognoosib Lääne-Euroopale majanduse tervenemist, jääb selle kasvutempo 2014. aastal mõõdukaks, 1% tasemele. Kasvu stimuleerivaks jõuks peetakse Austria ja Saksamaa stabiilset majandust, mis kasvab tänavu Coface'i prognoosi järgi 1,7% võrra.

Kesk- ja Ida-Euroopa ettevõtted võidavad samuti tänu ekspordipartneritele, kelle majandusseis läheb paremaks. Kui Lätis ja Poolas oodatakse sel aastal pankrotistunud äriühingute arvu vähenemist, siis teistes Euroopa riikides pankrotivõlgnike arv suureneb. Suurimat pankrotistumise määra prognoositakse Tšehhis, Ungaris, Rumeenias, Horvaatias ja Sloveenias.

Coface on laenuriskide kindlustusagentuur, mis pakub firmadele nõu, kuidas hoiduda majadusriskidest nii kohalikul kui eksporditurul. 2012. aastal oli Coface'i konsolideeritud käive 1,6 miljardit eurot. Agentuuri 66 riigi haruosakondades töötab 4400 töötajat. Agentuuri eksperdid avaldavad kord kvartalis riskihinnangut 158 riigi jaoks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    01. July 2014, 12:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing