Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Käibemaksudeklaratsiooni lisa: abimees või kius?

Eliisa Matsalu 09. juuli 2014, 08:16

Maksuameti arvates aitaks maksupettusi vähendada käibemaksudeklaratsiooni lisa. Maksumaksjate Liidu tegevjuht Lasse Lehis leiab aga, et nimetatud lisa on mõttetu ja nöögib ausaid ettevõtteks.

Maksuameti peadirektori Marek Helmi sõnul on üldiseks maksupettuste mahuks hinnatud üle 200 miljoni euro aastas. Probleem pole aga mitte ainult Eestis, vaid kogu Euroopas, kus on käibemaksupettused Helmi ütlust mööda nagu „tööstus“ omaette.

Viimati jõudis Eestis maksuamet suurpettuse jälile mai kuus – esialgsete andmete järgi jäi toiduõli hulgikaubanduses toime pandud käibemaksukelmuses  riigile maksudena laekumata üle 900 000 euro. Hiljuti mõisteti kohtus aga süüdi käibemaksu suurpettuse organiseerinud Oleg Belokrõlov, kes tegi riigile kahju 30 miljoni euro jagu. Karistuseks tekitatud maksukahjust umbes veerandi tasuma pidanud pettur sai tingimis vanglakaristuse

Helm kinnitas, et maksupettused on paraku levinud. "Pole hirmu, et uurimiskomisjon oleks selle koha pealt töötu,“ ütles ta. Probleemi lahendusena näeb Helm käibemaksudeklaratsiooni lisa parandamises ja rahvusvahelise koostöö parandamises.

Helmi sõnul on maksuamet olnud käibemaksudeklaratsiooni lisa suhtes kõva kriitik. „Loodame sellest rehaga üle käia, et varifirmadel poleks enam nii lihtne käibemaks tasumata jätta,“ ütles ta. Parandatud deklaratsiooni lisa järgi peaks Helmi sõnul varifirma koheselt välja tulema: kui puhas ja korraliku mainega ettevõte ostab kaupa, siis tema ostu deklaratsioonist peaks müüja tasumata jäetud käibemaks välja paistma. Praeguse korra järgi võtab kümneid variisikuid ja –firmasid hõlmavate skeemide avastamine kaua aega. Lisaks aitaks Helmi sõnul maksupettustele kiiremini jälile saada ja kuritegusid ennetada efektiivsem rahvusvaheline koostöö.

Eesti Maksumaksjate Liidu tegevjuhi Lasse Lehise sõnul näitab aga Belokrõlovi kaasus hästi, kui mõttetu ja ebavajalik 1. detsembrist kehtima hakkav käibedeklaratsiooni lisa nõue tegelikult on. „Maksuametile on tegelikult need maksupetturite grupeeringud teada ja kui neid pätte korralikult ei karistata, siis ei ole mingit kasu mingitest andmebaasidest ega deklaratsiooni lisadest – lõpuks saab riik ikka kätte ainult nii palju, kui ta kurjategijate vara suudab mingil hetkel arestida,“ rääkis Lehis.

Ta lisas, et kui maksuamet arvab, et tänu deklaratsiooni lisale saadakse kurjategijatele kiiremini jaole, siis viimased hoolitsevad omakorda selle eest, et edaspidi kasutada veel rohkem variisikuid, kellelt maksuamet reaalselt mingit vara ikka kätte ei saaks. „Ausad ettevõtjad loomulikult tunnevad ennast petetuna ja seda põhjusega. Kui karistuste toimimist ja menetluste korraldust oluliselt tõhusamaks ei muudeta, ei ole sellest valdkonnas erilist edu loota,“ märkis ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. July 2014, 12:52
Otsi:

Ava täpsem otsing