Põllumajandus. Olude sunnil ainuesindajaks

18. juuli 2014, 00:00

Soomlastega koos alustatud ärist sündis põhja­naabrite erihuvide tõttu Ala Talutehnika, mis on pälvinud mitme firma ainuesindus­õiguse.

“Tegelesime alul põhiliselt kasutatud masinate müügiga. Kuna teine osapool ei tundnud  toona laienemise vastu huvi, tekkis mõte luua täiesti oma firma,” meenutas Ala Talutehnika omanik August Paju.

Paju oli ettevõtte loonud kahasse soomlasest koostööpartneriga. 20 aastat tagasi asutatud ühisettevõtmine kandis nime Põllumajandusmasinate Kauplus.

Kliendid panid suunda vahetama. Hiljem avanes Pajul võimalus osta endise majandi töökoja- ja kontorikompleks. Ta asutas aprillis 2005 ühe osanikuga OÜ Ala Talutehnika. “Algul tegelesin veel mõnda aega kasutatud tehnika müügiga, kuid kuna klientide huvi vanemate seadmete vastu ajapikku selgelt vähenes, tuli mõelda uue tehnika müümisele,” sõnas Paju.

Nüüdseks on Paju loonud otsekontaktid mitme tootjaga Euroopas, mis võimaldab pakkuda klientidele optimaalset hinna ja kvaliteedi suhet. “Samas jätkame mingil määral kasutatud talutehnika müügiga, millega omal ajal alustasime,” rääkis Paju.

PRIA ei toetanud kasutatud tehnika soetamist, seega otsis Paju uued partnerid, tasa­pisi sai alguse uute masinate sissetoomine. “Leidsin häid partnereid Leedust ja Poolast. Leedus alustasin koostööd firmadega UAB Laumetris ning UAB Agroliux, Poolas Metal-Fachi ning Expomiga,” meenutas Paju.

Ainuesindusõigus ei tule odavalt. Praeguseks on ettevõte kõigi nende ettevõtete ainuesindaja Eestis. “Kuna piirid on avatud, on niinimetatud turusolkijaid palju. On ju võimalus minna ja osta sealsete diilerite platsidelt sama tehnikat käibemaksuvabalt ning müüa seda siin edasi, omamata mingitki vastutust,” lausus Paju.

Ta toonitas, et tehase esindajana peavad nad tagama müüdavale tehnikale varuosad, hoolduse ja garantii. “Seega on meil laos pidevalt tuhandete eurode eest varuosi, mida ei ole juhuslikel müüjatel. Ainuesinduse saamiseks tuleb teha eelnevalt pikaajalist koostööd ja saavutada usaldus,” selgitas ta.

Hüved tulevad hiljem. Kui koostöösuhe on alles alguses ega ole võimalik end lepetest kinni­pidamise või maksekindluse poolest veel kuidagi tõestada, pole Paju sõnul ka mingit alust loota teiselt poolelt näiteks paindlikku suhtumist maksetähtaegadesse.

Usaldust on aga võimalik kasvatada ja koos usaldusega muutub koostöö soodsamaks ja lisanduvad näiteks tehase allahindlused. “Alles siis, kui usalduskrediiti on kogutud juba tõsisel ja arvestataval määral, tuleb kõne alla ­ainuesindus,” ütles Paju.

Laienemine oma raha eest. Põllutehnika müüja esindus asub Valgamaal. Teistesse maakondadesse laienetud ei ole, kuigi mõtteid on selle üle mõlgutatud küll. “Külastame ka erinevaid messe ja otsime uut kaubamärki, mida pole veel Eestis esindatud,” sõnas ta.

Kollektiiv on ettevõttel väike – töötajaid on kokku vaid viis. Samas on Pajul põhjust tunda heameelt ja pisut ka uhkust, et ettevõte tegutseb täiel määral omavahenditest ega ole panga­laenu võtnud.

Paju on sündinud ja kasvanud maal ja on põllumajandusega tuttav lapsepõlvest. “Mul on ka  endal talu, põllumaa ja selle harimiseks vajalik tehnika. Ka ümbruskonnas on põllumajandusega tegelevaid ettevõtteid,” ütles Paju.

 

Mis on mis

  • Ala Talutehnika OÜ

Müüb põllumajandus­tehnikat

Asutatud 2003
Omanik August Paju
Töötajaid 5
Käibelt Valgamaa 70 suurema firma seas. 2012. a Äripäeva Valgamaa TOPis 43. kohal.

 

Kommentaar

  • Ka kallis tehnika laguneb

Viljam Kababen, talunik

Poola tehnika, mida nad müüvad, sobib keskmistele ja väiksemat tüüpi põllu­majandusettevõtetele, neile vajalikule koormusele peavad seadmed kenasti vastu. Kui tahta maailmaklassi, tuleb maksta rohkem. Väiketootjale on see hind ja kvaliteet parim.
Ära oskavad laguneda nii kallid kui ka odavad seadmed, mistõttu ei oskaks ma n-ö kallima ja keskklassi tehnika kvaliteedis vahet selgelt välja tuua. Meil on olnud neid igas hinnaklassis.
Ala Talutehnikalt ostsime seitse aastat tagasi karjamaa äkke, mis peab tänaseni vastu. Mõni keevitus on vaja vahel teha, kuid muidu saab sellega kõik tööd tehtud.

  • Garantiikirju ei pea enam kirjutama

Avo Tamm, OÜ Tulevik

Oleme koostööd teinud meie ettevõtte algusest peale, pea kakskümmend aastat. Oleme põllundustootja – liha ja piim – seega on meie ampluaa veise- ja seakasvatus ning piimakari.
Suuremalt jaolt oleme vajaliku tehnika ostnud Ala Talutehnikalt. Kuna koostöö on olnud sedavõrd pikk, on see saavutanud sisuliselt sõbra tasandi – tunneme August Pajuga juba väga hästi, ütleksin, et garantiikirju me teineteisele enam koostama ei pea.
Mäletan aastaid tagasi juhust, mil mul oli ühe neilt ostetud seadmega mingeid küsimusi. Kohtudes tegin ridamisi ettepanekuid, kuidas see masin võiks tunduvalt efektiivsemalt toimida. August Paju võttis asja südamega. Tehas võttis minu ettepanekuid kuulda ja kui tellisin neilt uue mudeli, olid need ettepanekud juba sisse viidud. Seega oli meil hea võimalus osaleda tehase tootearenduses.

  • Äri algas esimesest pilgust

Taurius Putna, UAB Laumetris juhatuse esimees

Meie 10 aastat kestnud koostöö on olnud ladus ja positiivne. Aia Talutehnika müüb ja esindab Eestis meie tooteid.
Kohtusime näitusmessil Riias. Võiksime meie koostöö algust pärast esmast kohtumist kirjeldada kui armastust esimesest silmapilgust –  tundsime, et tegemist on ettevõttega, kes tõepoolest teeb kõik endast oleneva, et meie tehast väärikalt esindada. Teadsime, et neid saab usaldada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. July 2014, 21:22
Otsi:

Ava täpsem otsing