Puhkepäev. Vargamäe asukad ärkavad taas ellu

18. juuli 2014, 00:00

Nagu Urmas Lennuki varasemateski Vargamäe-teemalistes lavastustes, on “Vargamäe unistaja” põhiteemaks inimene ja tema siht elus.

Fragmentaarse üldistusena tuuakse publiku ette terve “Tõe ja õiguse” esimene osa. Sisu on Tammsaare, tekst Lennuki poolt.

Koostöös Albu vallaga on “Vargamäe unistaja” juba kolmas Lennuki lavastus, mis Vargamäel välja tuleb. Albu vallavanem Kalju Kertsmik nentis, et just Vargamäele need lavastused koha autentsuse tõttu ka sobivad – Vargamäe lood põhinevad ju Tammsaare loomingul ning seega on Vargamäe just õige koht nende välja toomiseks.

“Vargamäe unistaja” keskmes on Andres, keda kehastab näitleja Ott Sepp. Samuti Pearu ja Andrese mõlemad naised. “Tuleb üks mees oma naisega Vargamäele, mis pole just ideaalne paik elamiseks. Ta tahab selle paiga muuta unistuseks ilusast elust. Unustab sealjuures inimesed. Ülejäänud kolm tegelast püüavad seda talle meelde tuletada. Lõpuks tehakse rahu,” võttis Lennuk loo lihtsate sõnadega kokku, lisades, et ta on alati mõelnud, kuidas oleks võimalik kogu “Tõe ja õiguse” esimene osa teatrikeeles ära jutustada. “Seekord on tunne, et olen päris lähedal,” arvas lavastaja.

Kertsmiku sõnul on Lennuki Tammsaare-ainelised lavastused eriliselt meeldejäävad ning seda põhjusel, et Lennuk leiab Tammsaare loomingust ridade vahelt üles ka need Tammsaare mõtteterad, mida romaani lugeja esmalt ei leia. Samuti on oluline, et Lennuki käsitluses on Tammsaare looming arusaadav ja huvitav ka nooremale põlvkonnale. “Minu arust on Urmas lavastajana Tammsaare loomingu parim asjatundja. Urmas oskab oma lavastusega raputada südame põhjani kõiki teatrihuvilisi, kes leidnud tee Vargamäele! Ja Tammsaare tüvitekst on ajatu,” väitis Kertsmik.

Seda, kas Lennuk edaspidigi Vargamäel lavastab, näitab aeg. “Iga lavastuse lõpus tundub alati, et ring sai täis. Kõige olulisem on tehtud. Ja antud hetkel on jälle sama tunne,” rääkis lavastaja. Ometi ei saa välistada, et Lennuk Tammsaare teostest veel mõne niidiotsa üles leiab, millest uus lavastus võiks välja kasvada.

Kuna etenduspaigaks on rehealune, on “Vargamäe unistaja” kohtade arv piiratud. Ühele etendusele mahub maksimaalselt 150 pealtvaatajat.

 

Draama

  • “Vargamäe unistaja”

Esietendus 18. juulil kl 19 Tammsaare muuseumis Albu vallas

Lavastaja: Urmas Lennuk
Osades: Ott Sepp, Liisa Pulk, Loore Martma jt.
Piletid: 19/17 eurot

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. July 2014, 21:54
Otsi:

Ava täpsem otsing