Teisipäev 6. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Sulev Kodu pani tütre oma firmasid juhtima

23. juuli 2014, 00:00

Äripäeva Rikaste TOPi kuuluv Sulev Kodu vahetas juunis oma ettevõtete pikaajalise juhi Tiit ­Lepa oma tütre Sabine-Karoline Kodu vastu.

“Ettevalmistus on kestnud ligi veerand sajandit,” vastas 23aastane Sabine-Karoline Kodu küsimusele, kui pikalt on üheksa ettevõtte juhi­positsiooni ülevõtmist kavandatud. “Ettevõtteid on küll arvuliselt palju, kuid mitme puhul on tegemist holding-ettevõttega, millel igapäevast tegevust pole, ning meeskonnas on meil kokku alla kümne inimese.”

Keskendub kinnisvaraärile. Eelmisel aastal ­Rikaste TOPis 20,4 miljoni eurose varaga 108. koha haaranud Sulev Kodu vahetas üheksa ettevõtte juhatuses välja pikaajalise juhatuse liikme Tiit Lepa, kelle asemele tõi oma tütre. Kodu teatakse enamasti kui rõivakaupmeest, kes on tuntud Hinnapommi, Cartini ja Metro poeketi omanikuna. Viimase Hinnapommi poe sulges ta eelmisel suvel.

Suur osa tema varast ehk ligi 20 miljonit eurot asub kinnisvaras. Sabine-Karoline Kodu sõnul on kinnisvarainvesteeringutega ilma oluliste muudatustega plaanis ka jätkata. “Oleme suurendanud fookust kõrgema kvaliteediga kinnisvara arendamisel ja üürile andmisel,” märkis ta. Ettevõtte kinnisvaraportfelli kuuluvad näiteks värskelt valminud korterelamud Põhja-Tallinnas Kotzebue ja Tehnika ning Kadriorus Terase tänaval.

Tütar lisas, et isa rantjee-elu veel elama ei hakka ning on siiani ettevõtluses aktiivne, hoolimata sellest, et ta ei ole tegevjuhtimisega igapäevaselt tegelenud. “Tema tugi on samas selgelt olemas,” sõnas ta.

Lisaks tegutseb Sulev Kodu pankurina. 2012. aasta lõpu seisuga andis ta laene ühtekokku 8,1 miljoni euro eest. Sabine-Karoline Kodu märkis, et klassikalist laenuäri ei ole nad kunagi ajanud, ent mõningaid investeeringuid on tehtud, nii osaluste kaudu kui ka ettevõtluslaenuna.

Asjaosalised endiselt kidakeelsed. Äriregistri andmetel alustas Sulev Kodu äritegevust võrdsete partneritena Tiit Lepaga, kes veel tänavu juunis erinevates firmades juhina töötas. 2000. aastate algul kadusid mõlemad mehed omanikeringist ja asemele ilmus salapärane Belize’i investor. Paar aastat hiljem oli välisinvestor omanikeringist kadunud ning ainuomanikuks sai Sulev Kodu. Kommentaari selle käigu kohta ei õnnestunud ka toona saada. Äripäevale on aga vihjatud, et Tiit Lepp pole kunagi tegelikult kuulunud Sulev Koduga seotud ettevõtete omanikeringi, vaid aitas varjata Sulev Kodu tegelikku äripartnerit, kes ei soovinud oma isikut avalikustada.

Sabine-Karoline Kodu selgitas, et Lepp lahkus juhipositsioonilt, kuna otsustas 63aastasena pensionile minna. “Ettevalmistused juhi vahetuseks kestsid mõnda aega. Kuigi meil puudub juriidiliselt nõukogu, jätkab Tiit juhatuse nõustamist olulisemates küsimustes edasi,” selgitas Sabine-Karoline Kodu.

Sulev Kodu ise oma äridest meediale ei räägi. Ka seekord ei õnnestunud Äripäeval saada kontakti ei Sulev Kodu ega Tiit Lepaga.

  • Ostis rõivaid kokku

Sulev Kodule kuuluv ettevõte ostis laiast maailmast odavalt kokku rõivaid, transportis Eestisse ning müüs siin maha.

Poekettide omanikfirma Glasmiri, hilisema nimega Salgrima palgal olid agendid, kes passisid peale suurte ladude ja kaubamajade tühjendusmüüke. Agendid tegutsesid Kanadas, Taanis, Taiwanis, USAs, Itaalias ja mujal. Nende ülesanne oli odavmüüki jõudnud riided ning tööstus- ja majapidamiskaubad ära osta ning Eestisse toimetada. Siin suunati kaubad erinevatesse poekettidesse – Metro, Cartini ja Hinnapomm – ja teeniti selle pealt. Kui inimene ei soovinud soetada kaupa Hinnapommist, siis pakuti talle sisuliselt sama kaupa kõrgema hinnatasemega kauplusest. Klient oli rahul ja omanikud ka.

 

Tasub teada

  • Sulev Kodu teenib kinnisvarast

alates tänavu mais-juunist on nende firmade juhatuse liige Tiit Lepa asemel Sabine-Karoline Kodu

OÜ Dives – valdusfirma.
OÜ Vintselle – OÜ Dives tütarfirma. Enamiku 1,1 mln eurosest käibest teenis mullu kinnisvara üürile andmisest, kümnendik käibest teeniti kaubandusest. Ettevõttele kuulub kinnisvara ligi 16,5 mln euro väärtuses. Viis tütarfirmat: OÜ Merix ehitus, Ravila 3 OÜ, Tehnika 22 OÜ, Kotzebue 33 OÜ ja Ehitusettevõte OÜ. Mullu teenis neist 59 000 eurot käivet vaid viimane, Terase 16 korter­maja ehitav-müüv ettevõte. OÜ-le Merix Ehitus kuulub 25 kinnistut, peamiselt elamumaad, Saaremaal. Mullu käivet ei teeninud.
OÜ Tongo ja selle tütarfirma.
Altagarcia Kinnisvara OÜ. Viimasele kuulub 16 korterit Tallinnas Viru tänaval, mille väljaüürimisest teeniti mullu 270 000 eurose käibe juures 195 000 eurot ärikasumit.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. July 2014, 20:52
Otsi:

Ava täpsem otsing