Hobi. Gurmeereis pakub elamusi

25. juuli 2014, 00:00

Tavapärastele turismireisidele pakuvad põnevat vaheldust gurmeereisid, mille peaeesmärk on tutvuda kohaliku toidukultuuriga ja nautida toitu.

Toidukultuur aitab kohalikke mõista, leiab ettevõtja ja juhtimistreener Hede-Kerstin Luik. “Lisaks arhitektuurile, kunstile, kirikutele soovin alati kogeda ka kohalikku turgu ja toidumaailma,” leiab aastaid gurmeereise harrastanud Luik.

Lemmikkohti gurmeereisideks on tal palju – Prantsusmaal Bordeaux, Burgundia, Provence, Itaalias Piemonte, Barolo, Lombardia, Veneto ja Toscana. Samas on imelisi elamusi pakkunud ka Austria, Moskva, London, Cornwall või hoopis Tai.

Luige huvi gurmeereiside vastu sai alguse armastusest toidu ja veini ning nende kombineerimise vastu. “Olen alati armastanud söögivalmistamist, katsetamist ja toidunaudinguid,” jutustab ta.

Tipptegijate asemel ehe lihtsus. Alguses käis ta läbi oma armastatumad veinipiirkonnad ja sealsed tunnustatud restoranid. “Eriti just Michelini tunnustus oli see, mis alul palju põnevust pakkus,” märgib ta.

Nüüd on huvid muutunud ning kuulsad kokad ja peened tuntud restoranid tõmbavad vähem. “Need on toredad, kui neid külastada harva,” leiab Luik. “Praegu on mulle tähtsaim võimalikult eheda kohaliku toidu kogemine, kohaliku elu taju, osasaamine lokaalsest kultuuriruumist.”

Samuti on laste ja töiste tegemiste kõrval gurmee-fookusega reise vähemaks jäänud. “Samas leiame alati võimalusi kogeda ehedat kohalikku kööki ja nii saada osa selle paiga toidukultuurist,” ütleb ta. “Laste lemmiksihtkoht on Itaalia, ja nende gurmee-elamuseks pole vaja muud kui taldrikut crudo e melone’ga (toorkuivatatud sealiha­lõigud meloniviiludega – toim).”

Tark mees sihtkohas aitab. Luige sõnul aitab kohalik sõber leida õiged kohad toidunaudingutesse sukeldumiseks. “Kohalikega sõbrunemine on alati väärt, samuti valmidus näha ja kogeda uut,” leiab ta. “Lastega reisides on üks osa kohaliku köögi kogemisest kindlasti ka ise toidu valmistamine kohalikust parimast toorainest – ei ole ju nii vahva kolm korda päevas restoranis süüa.”

Tuntud toidublogija Piret Hanson tõdeb, et söömise eesmärgiga reisile minek tahab teistsugust planeerimist. “Reisi, mille eesmärk ongi külastada ühte tähelepanuväärset restorani, planeerimine algab soodsate lennupiletite otsimisest, et kulutada suurem osa reisi eelarvest toidunaudingute kogemiseks,” selgitab Hanson.

Toorainega oskuslik ümberkäimine peensusest olulisem. See ei tähenda aga Hansoni sõnul sugugi, et jahitakse elamusi ainult tärgeldatud laudlinade ja udupeente lühtriga restoranides, süües  hanemaksapasteeti ja juues aastakäigušampanjat. Meeldejäävat pakuvad ka lihtsamad kohad ja toidud. “Väärtuslikuks muudab selle hea toor­aine, sellega oskuslik ümberkäimine ja selle kõige maha müümine toetavas keskkonnas,” on Hanson veendunud. “Selle naudingu järele pole ilmtingimata vaja minna piiri taha, ka meil siin leidub küllaga toredaid söögikohti ja restorane, mille külastamiseks oleme valmis paaripäevase seikluse ette võtma.”

Jäta ruumi ootamatusteks. Eelarve koostamine niisugusteks reisideks on lihtne, kinnitab Hanson. Samas nõuab sõit eeltööd ja planeerimist, sest näiteks toidukohtade kohta info kogumine ja marsruudi paikapanek võtab palju aega. “Kõike lõpuni ette planeerida on raske ja vahel on tore ka lasta sisse  kohapeal mõni spontaanne otsus,” leiab Hanson.

Ta lisab, et enamasti on suurem osa kohtadest GPSi abil leitavad, vaid ühel korral sai restorani otsides viinamarjapõldude vahel ringi sõidetud, kuid restorani leida ei õnnestunudki.

Järgmised toidureisid viivad Piret Hansoni Haap­sallu, Hiiumaale ja Pariisi. Termin “gurmeereis” kõlab tema kõrvus kohmakalt.  “Gurmee prantsuse keelest tulenev tähendus – toit, mida süüakse eelkõige naudingu eesmärgil – kõlab tõepoolest üsna peenutsevalt,” ütleb ta. “Kuna minu toiduhuvi on keskmisest suurem, siis reisides panen ma alati rõhku toidule ja toidukohtade külastused on kindlasti üks oluline osa meeldejäävast reisiprogrammist.”

  • Otsi meeldejäävat kohalike sööklast

Reisikorraldaja CWT Estonia tegevdirektor Merike Hallik selgitab, et toiduga seotud reise saab harrastada kas individuaalselt või grupiga.

Viimased on tavaliselt ingliskeelsed ja rahvusvahelised ning annavad võimaluse lisaks kohalike maitsetega tutvumisele leida ka uusi tuttavaid. “Vastavalt kliendi soovidele ja reisikogemustele leiame riigi ja võimalused, näiteks liituda mõne grupiga kohapeal,” ütleb ta. Gurmeereisid ei pea tema sõnul viima sugugi vaid kuulsatesse restoranidesse, väga häid toiduelamusi võib saada ka kohalikust küla söögikohast.

Hallik räägib, et gurmee­reisijad on enamasti reisikogemusega inimesed, kes ei pelga üksinda reisida. Samuti on neil eeltöö tehtud ja näiteks rannas puhkamas käijatest või viimase hetke reiside kasutajaist paksem rahakott, millega oma unistusi täita.

 

Tasub teada

Neli võimalust toidulembesele

gurmeereiside neli tüüpi

1. Võõra tundmaõppimine ja oskuste kaasatoomine
Sellised reisid toimuvad enamasti riikidesse, kus toidukultuur on Eesti omast tõesti väga erinev. Enim tuntakse huvi Aasia maade vastu – Tai, Malaisia, Hiina, ka Jaapan, mida esineb ehk veidi vähem, kuid mis tegelikult pakub palju huvitavaid võimalusi. Lähematest riikidest on huvipakkuvamad Soome ja Taani, samuti on Portugal Eesti gurmaanide jaoks hiljaaegu avastatud riik. Seda suuresti tänu tublisti paranenud lennuühendusele.
2. Naudingute kogumine kohapeal
Minnakse kas ühte või mitmesse riiki. Väga armastatud paigad selliste gurmeereiside jaoks on näiteks Prantsusmaa ja Belgia, kus külastatakse erinevaid piirkondi erinevate toiduelamuste otsingul.
3. Kogu au saab restoran
Näiteks USA puhul saavad enamasti suurima au osaliseks steigirestoranid. Enamasti tuntakse niisugusel puhul huvi just teatud regiooni teatud toidu vastu. Samuti külastatakse näiteks auhinnatud toitlustuskohti.
4. Toidupoolis kui osa retkest
Näiteks toidu- ja veinikultuuriga seotud kruiisid, mille hinna sees on veinide degusteerimised ja veinimõisate külastused. See on reisijale eriti mugav lahendus, põhimõtteliselt nagu ühest sadamast teise liikuv hotell.

Allikas: CWT Estonia tegevdirektor Merike Hallik

 

TOP 5

Restoranid, kuhu tasub sõita

Tripadvisori pingerida 2013. aasta parimatest toidukohtadest

1. Maison Lameloise, Chagny, Prantsusmaa
2. Colicchio & Sons, New York, USA
3. Le Cinq, Pariis, Prantsusmaa
4. El Celler de Can Roca, Girona, Hispaania
5. Caprice (Central), Hongkong

Allikas: Tripadvisor

 

Tasub teada

Millega peaks gurmeereisist huvitatu arvestama?

1. Millist elamust ootad? Eelkõige peaks teadma, mis võiks olla reisi eesmärk. Siis on ka reisi korraldajal lihtsam soovitusi jagada ja võimalusi otsida ning suureneb tõenäosus, et saad just endale sobiva ja meeldejääva kogemuse.

2. Rühmaga odavam. Gurmeereis ei pea tingimata olema väga kulukas, kõik sõltub suuresti sihtkoha ja majutuse valikust – kas soovitakse viietärnihotelli või sobib ka kolme tärniga, kas lennatakse Lõuna-Aafrikasse või Berliini. Samuti oleneb hind sellest, kas soovitakse reisida üksi või liituda mõne rühmaga. 

3. Kasuta kohalikke. Eriti hea, kui reisi sihtpunktis on keegi sõber või tuttav, kes aitab üles otsida parimad ja huvipakkuvaimad kohad toidu nautimiseks.

Allikas: Merike Hallik, Hede-Kerstin Luik

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. July 2014, 19:55
Otsi:

Ava täpsem otsing