Sularahamaksed vähenevad, aga päris ilma veel ei saa

28. juuli 2014, 00:00

Finance Norway ettepaneku taustal muuta Norra kuue aastaga sularahavabaks riigiks on põhjust lisada, et Rootsigi liigub sinnapoole ning osaliselt ka Nigeeria. Eestiski on sula­rahamaksete osakaal väike, kuid päris ilma me veel hakkama ei saa.

Kogu pankade vahendusel algatatud riigisisestest maksetest näiteks moodustas sula­rahamaksete maht Eesti Panga andmetel aprillis 0,04% ja maksete arv 0,1%. Ajas on nende osakaal aina kahanenud.

Eesti on nende numbritega juba mõnda aega Euroopas esirinnas.

Suurem turvalisus. Ei oska öelda, millised  on need numbrid Norras ja Nigeerias, kuid kindlasti on sularahamaksete vähenemine suurendanud inimeste ja ettevõtete turvalisust ning vähendanud finants- ja maksukuritegevust.

Pidevalt arenevad erinevad elektroonsete maksete lahendused, mis loodetavasti teevad ka turul kartuli ja maasikate eest maksmise lihtsaks. Ja mis peamine - ka odavaks.

Seni, kuni elektroonsed makselahendused ei ole kättesaadavad kõigile (see võib jääda hinna või oskuste taha), jätkub aga nõudlus sularahamaksete järele.

Sularahateenusel on hind ja nii tuleb nõudluse vähenedes leida lahendus ka kulude vähendamisele, sest sularaha käitlemine on ettevõtetele ja eraisikutele palju kallim kui elektroonsete maksete käitlemine.

Seega tekib küsimus, kas sularahateenuse kättesaadavus saab olla samal tasemel tagatud ka mahu vähenedes.

Finantssektori huvides. Finance Norway ettepanek sularahavaba riigi tekkimiseks on sularahamaksete vähenemise trendi jälgides kindlasti finantssektori huvides ning ­aitab riigil ettevõtete ja eraisikute maksudistsipliini parandada.

Kas selle initsiatiiviga aga õnnestub ka inimeste ja ettevõtete makseharjumusi muuta ning kas suudetakse pakkuda piisavalt mõistliku hinnaga alternatiivseid makselahendusi nii, et Norra saab esimese riigina maailmas 100% sularaha­vabaks, jääb meile näha.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. July 2014, 20:05
Otsi:

Ava täpsem otsing