Statistik: SKP kasvunumber pole veel mullusega võrreldav

Mari Mets 11. august 2014, 14:03

Täna hommikul Statistikaameti teatatud majanduskasvu määr 2,2 protsenti on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsioonide põhjal koostatud kiirhinnang, mis ei arvesta elanikkonna tarbimist ega sissetulekuid, vaid tootmist.

Tänavune teise kvartali majanduskasvu määr 2,2 protsenti pole võrreldav mullu sama aja majanduskasvuga, sest esialgne kiirhinnang on tehtud revideeritud aegrea põhjal, mis arvestab vaid tootmist ning üksikuid majandussektoreid, selgitas Statistikaameti juhtivstatistik-metoodik Annika Laarmaa.

Lõtk andmebaasis

„Need kaks numbrit ei ole võrreldavad. Me avaldame igal aastal augusti alguses teise kvartali kohta kiirhinnangu, mis tehakse revideeritud aegrea põhjal. Kuuks ajaks tekib lõtk, mil  andmebaasis on veel vanad aegread. See pole midagi erakordset. Täna välja tulnud kiirhinnang on tehtud revideeritud aegrea põhjal, kus on uuendatud 2010. aasta numbrid ja 2012. aasta kohta on kasutatud ettevõtete kompleksset kalendriaasta aruannet. Kogu selle aegrea avaldame septembri alguses, aga alati oleme lähtunud revideerimispoliitikast, et avaldame selle aegrea põhjal ka kiirhinnangu,“ selgitas Laarmaa.

Kiirhinnangus nappis andmeid

Laarmaa sõnul ajab kiirhinnang küll tarbijaid segadusse, aga Statistikaamet avaldab selle sellepärast, et kui septembri alguses tulla välja kohe uute aegridade põhjal tehtud hinnanguga, siis täpsustatud hinnangu puhul tuleb mullusega võrreldes liiga suur erinevus.

„Septembri alguseks on meil palju rohkem ja täpsemaid andmeid, praeguse arvu panime põhimõtteliselt kokku Maksu- ja tolliameti käibedeklaratsioonide info põhjal. Meie enda majas oli ka pisut kiirstatistikat töötleva tööstuse ja jaekaubanduse kohta. Septembri alguseks saame täiskomplekti kvartaalse ettevõtluse andmeid. Praegu panime SKP kokku vaid tootmise põhjal, kuid septembri alguseks lisame arvutusse juba ka tarbimise ja sissetulekud,“ täpsustas ta.

Sügisel paralleelsed metoodikad

Lisaks tuleb Statistikaamet septembris välja ka uue majanduskasvu arvutamise metoodikaga. Amet on lubanud Eurostatile, et esialgu tullakse välja kahe paralleelse aegreaga, seega on praegune hinnang 2,2% võrreldav vähemalt ühe aegrea suhtes, lisas Laarmaa.

Septembri alguses tuleme välja lisaks uue metoodikaga. Tuleme välja korraga kahe erineva metoodikaga aegridadega, praegu on meil Euroopa rahvamajanduse arvepidamissüsteem 95, uus metoodika on 2010 versioon. Me oleme ka Eurostatile lubanud, et tuleme välja kahe paralleelse aegreaga, et praegune hinnang 2,2 on võrreldav vähemalt ühe aegrea suhtes.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. August 2014, 14:03
Otsi:

Ava täpsem otsing