Laupäev 25. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Swed hoiatab valuutariski eest

1321-aripaev 12. august 2014, 14:21

Swedbanki töötleva tööstuse sektorijuht Margus Kisel hoiatas pressiteates, et Rootsi krooni kursi nõrgenemine pakub ühelt poolt ettevõtjatele tellimusi, kuid teiselt poolt langetab nende kasumit.

"Eesti ettevõtjatel on oluline jälgida Rootsi kui meie olulisima ekspordipartneri käekäiku. Rootsi krooni kurss on 12 kuu jooksul langenud ligi 6% ning see loob Rootsi tööstusele soodsad eksporditingimused. Eesti tootjad, kes purjetavad Rootsi ettevõtete allhanke-tuules, võivad ühelt poolt olla rõõmsad, kuid teisalt ei tule kahjuks ka veidi kõrgem tähelepanu ja ettevaatlikkus," selgitas Kisel.

Tema sõnul on juhul, kui tegemist on pika tootmistsükliga, pika maksetähtajaga või lepingus pikaks ajaks Rootsi kroonides fikseeritud hinnaga, siis Rootsi krooni kursi langemisel võib kannatada Eesti ettevõtja kasumlikkus. "Kui Eesti ettevõtjal on õnnestunud lepingud sõlmida eurodes, siis tasub silmas pidada, et Rootsi krooni kursi langus toob vastaspoole jaoks kaasa toodete ja tootmissisendite hinnatõusu. See omakorda võib konkurentsis püsimise nimel viia allhankija hinnaga survestamiseni," sõnas Kisel.

Ta lisas, et riskide maandamiseks on mitmed ettevõtted juba oma lähenemises muudatusi teinud – müügilepingutesse viiakse sisse täiendavaid punkte ning kasutakse panga abi valuutariski maandamisel.

"Kokkuvõttes on ettevõtjal mõistlik valuutariski aspektist läbi kaaluda iga tellimus, mille hind ei ole fikseeritud eurodes ning kaaluda valuutariski maandamist. Seda kindlasti olukorras kui marginaalid on õhukesed," sõnas Kisel.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2014, 17:51
Otsi:

Ava täpsem otsing