Tooraineturult peegeldub ohumärke

18. august 2014, 00:00

Tooraineturg on praegustele geopoliitilistele pingetele võrdlemisi hästi vastu pidanud, kuid nafta hinna langus võib viidata maailmamajanduse jahtumisele. Ning kuigi mitme metalli hind on tõusnud, näitab nafta- ja vasevarude suurenemine seda, et tarbimine on vähenenud.

Tooraineturg annab maailmamajanduse kohta hoiatava pildi. Geopoliitilised pinged Iraagis ja Ukrainas on viimastel kuudel mõjutanud naftaturgu, kuid see pole nafta hinnašokki toonud. Nafta tootmine Iraagis on küll vähenenud, kuid selleks, et turul puudujääke poleks, on Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) suurim liige Saudi Araabia hakanud naftat rohkem tootma. Peale Iraagi on see korvanud ka Nigeeria ning Iraani tootmise vähenemise.

Eelmisel kuul suurenes OPECi liikmete naftatoodang 30,44 miljonile barrelile päevas, mis on viie kuu kõrgeim tase. Puudujääke nafta­turul praegu pole, vaid vastupidi – on tekkinud ülejääk. See on surunud ka nafta hinda praeguste geopoliitiliste sündmuste tõttu alla. Põhja-­Euroopa Brenti toornafta hind langes kolmapäeval 13 kuu madalaimale tasemele, kui maailmaturul maksis üks barrel 102,37 dollarit. Analüütikud põhjendavad seda varude küllusega, kuid selles on näha ka ohumärke maailmamajanduse kohta. “Turud on üha vähem hakanud arvestama tarnekatkestustega,” ütles CMC Marketsi pea­analüütik Ric Spooner, kuid ta lisas, et varude suurenemine näitab nafta tarbimise vähenemist.

Vase hind languses. Hetkeseisu maailmamajanduse käekäigust peegeldab ka tööstusmetalli vase hind. Vask on kõige tundlikum metall makromajanduse käekäigu suhtes ja see näitab nii poliitilisi kui ka rahanduslikke muutusi. Paraku on maailmaturul vase hind võtnud sarnaselt naftaga suuna alla. Möödunud nädalal kauples vask kuue nädala madalaimal tasemel. Vase hinda on mõjutanud nõrgem nõudlus Hiinast, kuid ka ­Venemaale kehtestatud sanktsioonid on oma mõju avaldanud.

“Hiina impordinumbrid suruvad vase hindu alla ja arvestades seda, et meil on sanktsioonide sõda Venemaa ja lääne vahel, tähendab see ainult nõrka vase nõudlust,” ütles Reutersile investeerimisfirma Ava Trade peaanalüütik Naeem Aslam.

Suurenevad varud tootjariikides on toor­kummi hinnale kogu maailmas toonud kaasa languse. Jaapanis tegi toorkummi hind möödunud nädalal pikima languse pärast veebruari. Toorkummi hind Tais on langenud viie aasta madalaimale tasemele. Peale suurenenud varude on kummi hinda mõjutanud ka toornafta hinna langus. Toorkummi suurim tootja on Tai, suurim tarbija Hiina.

Niklil parem väljavaade. Erinevalt teistest toorainetest, on nikli hinda toetanud ootus, et Hiina astub samme oma majanduse toetamiseks. Ka Indoneesia nikli ekspordikeeld on hindu tõstnud. Briti pank Barclays prognoosib, et majanduse elavdamiseks langetab Hiina veel sel aastal kaks korda intressimäärasid. Sama loodavad ka investorid. “Investorid on panustanud ootusele, et Hiina valitsus astub samme, et jõuda aastase 7,5protsendise kasvumäärani,” ütles Tokyos asuva toorainete investeerimisfirma Nihon Unicom uurimustööde juht Hiroyuki Kikukawa.

Nikli hind on Londoni börsil tõusnud sel aastal 34 protsenti, olles sellega metallidest suurim tõusja Londoni börsil. Suurimad kaevandusfirmad Rio Tinto ja BHP Billiton on sel aastal tõstnud rauamaagi tootmist ning see on kaasa toonud 31protsendilise hinnalanguse. Ka on raua hinda mõjutanud Hiina majanduse probleemid ja seetõttu on raua hind langenud kaheksa nädala madalaimale tasemele. Juulis võeti Hiinas 273,1 miljardi jüaani eest uusi laene, mis on väikseim number pärast 2008. aasta oktoobrit, mil oli finantskriis.

Kuld on kinni kiilunud. Investoritele on kuld olnud varjupaik juhul, kui maailmas peaksid esile kerkima kriisid või geopoliitilised pinged. Paraku pole praegused geopoliitilised pinged kulla hinnale tõuget andnud ning väärismetalli unts kaupleb 1300 dollari ümber.

Maailma Kullanõukogu (WGC) teatas eelmisel nädalal, et nõudlus kulla järele kahanes teises kvartalis võrreldes möödunud aasta sama ajaga 16 protsenti, 964 tonnile. WGC raporti järgi polnud see üllatus, sest eelmise aasta teises kvartalis langes kulla hind 25 protsenti ja see põhjustas korraga suuremat nõudlust kulla järele. HSBC analüütikute arvates on kulla hind praegu kinni 20dollarilises vahemikus. “Hinnad jäävad kinni 1305–1325 dollari vahemikku. Kui uusi geopoliitilisi pingeid ei tule, jätkab kulla hind lähiajal külgsuunalist liikumist,” kirjutasid HSBC analüütikud neljapäeval avaldatud raportis.

 

Võrdlus

  • Kumm odavnes enim

hinna muutus aasta algusest, arvestatud kohalikus valuutas
Brent –6,50%
WTI nafta –1,10%
raud –12%
nikkel +33,5%
vask –6,50%
Toorkumm –28%
kuld +9%
hõbe +2%
plaatina +22,7%
alumiinium +12,5%
tsink +11%
tina +0,2%
plii +0,05%

Allikas: Bloomberg

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. August 2014, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing