Kas aktsiaralli või börsi viimnepäev?

19. august 2014, 00:00

Pulliturg on maailma aktsiaturgudel kestnud juba viis aastat ning mitu suurt aktsiaindeksit on tõusnud rekordkõrgele tasemele. See on aga turujälgijatel ja investoritel tekitanud küsimuse, kas tulekul on börsi viimnepäev või jätkavad aktsiad rallimist.

Isegi tavalisel ajal kipuvad turu ootused tuleviku suhtes lahku minema, kuid praegu on eriti keeruline saada aru, mida turud mõtlevad. Turgude käitumisest on keeruline midagi välja lugeda, sest juulis tõusis Dow Jonesi tööstusindeks rekordkõrgele tasemele, sel kuul aktsiaindeks langes, kuid möödunud nädalal hakkas jälle tõusma.

Eelmisel nädalal soovitas investeerimispanga Goldman Sachs globaalsete aktsiate analüütik Peter Oppenheimer osta Saksa aktsiad. Saksamaa teise kvartali majanduskasv oli 0,8%, mis on oodatust peaaegu poole väiksem. Oppenheimeri soovituse järgi on igasugune langus suurepärane ostuvõimalus. “Strateegiliselt võttes tundub see meile üsna odav,” ütles Oppenheimer. “Saksa majandus taastub ning globaalne majandus on peagi tõusuteel.”

Praeguste maailmas aset leidvate sündmuste tõttu on põhjust pessimismiks. Venemaa ja lääneriigid on jätkuvalt vastuolus Ukraina pärast. Iisrael ja Hamas pole relvarahu kehtestanud ning Ameerika Ühendriigid on Iraagis õhurünnakuid korraldamas.

Parem  istuda rahas? Investeerimisfirma Cumberland Advisors varahalduri David Kotoki sõnul nemad aktsiaid ostma ei torma. “Me arvame, et see on olukord, kus on ohte ja riski,” ütles ta.

Praegune pulliturg on kestnud üle viie aasta ja aktsiad pole enam odavad. Strateegide arvates võib turgudel toimuda vähemalt 10protsendiline korrektsioon.

Optimistide sõnul on turgudel veel ruumi tõusta. Selle põhjenduseks tuuakse üha paranevaid majandusnäitajaid. “Pulliturud lõpevad tavaliselt siis, kui majanduslangus on tulekul. Praegusel juhul ei näi see võimalik,” kirjutasid investeerimisfirma Charles Schwab analüütikud reedel avaldatud teates.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2014, 19:02
Otsi:

Ava täpsem otsing