Laupäev 10. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Arumäe: seisak kestab viis aastat

Kätlin Karama 26. august 2014, 18:07

SEB majandusprognoosi järgi kasvab Eesti majandus sel aastal kõigest 0,5 protsenti.

SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe selgitas, et SEB prognoosib selle aasta Eesti SKP kasvuks 0,5 protsenti. Läti majanduskasv peaks sel aastal olema 2,5 protsenti ning Leedu majanduskasv peaks olema 2,7 protsenti.

Arumäe sõnul Ukraina sündmused väga suurt otsest mõju Euroopale ei avalda, peamine mõju on Soomele ja Baltikumile. Ekspordipiirang toidule on kõige suurem Baltikumis Leedule, kus selle mõju hinnatakse ühele protsendile SKP-s, selgitas Arumäe. Eestis ja Lätis on mõju väiksem, vastavalt 0,3 protsendile. Seevastu hinnatakse Arumäe sõnul Vene majanduse stagneerumise mõju Eestile kõige suuremaks, sest Eestis on ekspordi osakaal majanduses Balti riikidest suurim. Eestis on ekspordi osakaal 80 protsenti, Lätis 45 ning Leedus 65 protsent. Arumäe hinnangul saab mõjutab Vene kriis läbi Soome Eestit topelt.

2015. aasta Baltimaade majandusprognoose alandas SEB umbes 0,5 protsendipunkti võrra. Prognoose alandati Arumäe sõnul Vene majanduse stagneerumise, sanktsioonide ning ka Lääne-Euroopa aeglasema majanduskasvu tõttu. Järgmiseks aastaks prognoosib SEB Eestile 1,8 protsendilist majanduskasvu, Lätile 2,7 protsendilt ja Leedu 3,2 protsendilist kasvu. 2016. aastaks ennustab SEB Eestile 3 protsendilist, Lätile 3,4 protsendilist ning Leedule 4 protsendilist majanduskasvu.

Majandusanalüütiku Arumäe sõnul on maailmamajanduse põhiline sõnum see, et hetkel jätkub taastumine, mille eestvedajaks on USA, kelle majanduskasv on olnud suhteliselt tugev. Kuigi maailmamajanduses on üldine positiivne trend ülepoole, on riskid tema sõnul viimasel ajal suurenenud. Need on seotud nii mitmete geopoliitiliste pingekolletega kui ka eurotsooni stagnatsiooniga, lisas Arumäe.

„Mina isiklikult olen küll arvamusel olnud, et eurotsooni stagnatsioon on väga pikaajaline ja järgmiseks viieks aastaks,“ ütles Arumäe. Eurotsoonist on tulnud Arumäe sõnul uudis, et tsooni juhtveduri Saksamaa majandus on nõrgenenud. See võib olla põhjustatud Venemaa ja Ukraina konfliktist ning kaubandussidemete katkemisest Venemaaga, põhjendas Arumäe Saksamaa olukorda. Kuna viimased neli kuud on näidanud tööstusel aina kahanevanet kindlustunnet, siis võib see psühholoogilist mõju omada, selgitas Arumäe.

„Üks, mis majandusele hästi järgmisel aastal mõjub on see, et inflatsioon on kõikides Balti riikides muutunud olematuks,“ tõi Arumäe SEB majandusprognoosist välja ühe aspekti. Tema sõnul on inflatsiooni alanemise põhjuseks muutused globaalsete toorainete hindades. Sellel aastal oli Eestis ja Lätis inflatsioon nullilähedane ning Lätis 0,8 protsenti.

Järgmisteks aastateks on Arumäe sõnul oodata poole-protsendilist inflatsiooni. „Järgmisel aastal on Eestis oodata mitmeid aktsiisitõuse, mis on tavapärasest veidi suuremad, ja Lätis võib oodata Euro mõjusid, mis seda inflatsiooni natuke kõrgemaks lükkab,“ selgitas Arumäe inflatsiooni tõusu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. August 2014, 11:03
Otsi:

Ava täpsem otsing