Suurkelmuse protsess löödi kohtus kaheks

Alyona Stadnik 28. august 2014, 12:37

Täna alanud üle kolme miljoni euro eest makse tasumata jätnud Letofini Tradingu kohtuprotsess jagati kaheks, kus ühes alustatakse kokkuleppe- ja teises üldmenetlust.

Tegemist oli ettevõtja Jüri Mõisa osalusega Letofin Trading OÜ kohtuistungiga, milles süüdistatakse üht juriidilist ja 12 füüsilist isikut suure ulatusega maksukelmuses ning maksudest kõrvalehoidmises. Esimene istung pidi toimuma teisipäeval, kuid kuna süüdistatav Toomas Palu ei ilmunud tervislikel põhjustel kohale, siis lükati istung neljapäevale. Täna toodi Toomas Palu sundviisiliselt kohale.

„Kohut on informeeritud sellest, et osa süüdistatavaid ei soovi pikka menetlust. Osa süüdistatavaid on sõlminud prokuröriga leppe kokkuleppemenetluseks,“ ütles kohtunik Aime Ivanson. Kohtuniku sõnul jagatakse kohtuprotsessi kaheks osaks.

Kokkuleppemenetlust soovivad Leonid Eivin, Toomas Palu,  Igor Karlson, Andrei Malitski ja German Alkin ja Letofin Trading kui juriidiline isik. Üldmenetlusega jätkavad Jevgeni Sergejevi, kes elab Ameerika Ühendriikides ja kes ei viibinud kohtuistungil, ja Sander Maasik.

Üldmenetlust viib läbi Aime Ivanson, mis algab täna ja kokkuleppemenetluse jaoks määratakse uus kohtunik ja toimumisaeg. Kohtuprotsess pidi jätkuma täna Sander Maasiku suhtes. Kuid kuna prokurör esitas süüdistusakti muudetud kujul, siis lükati kohtuistung edasi.

Mis on mis:

Kokkuleppemenetlus - on üks neljast lihtmenetluse liigist lühimenetluse, kiirmenetluse ja käskmenetluse kõrval. Olemuselt on see kokkulepe ühelt poolt süüdistatava ja tema kaitsja ning teiselt poolt prokuröri vahel: süüdistatav nõustub süüdistuse sisu, kuriteo kvalifikatsiooni ning kuriteoga tekitatud kahju laadi ja suurusega, karistuse liigi ja määra asjus sõlmitakse prokuröriga aga kokkulepe. Kui kohtunik nõustub kokkuleppega, teeb kohus leppe alusel süüdimõistva kohtuotsuse. Kokkuleppemenetluse eelduseks on kannatanu nõusolek.

Mis juhtus?

Põhja ringkonnaprokuratuur esitas tänavu ühele ettevõttele ja 12 inimesele süüdistuse maksukuritegudes, mille tulemusena jäeti riigile tasumata üle kolme miljoni euro eest makse.

Süüdistuse kohaselt esitas OÜ Letofin Trading septembrist 2010 kuni aprillini 2011 maksu- ja tolliametile käibedeklaratsioonides valeandmeid, mille tulemusel jäi maksudena laekumata kokku ligi 3,1 miljonit eurot.

Eesti äriühingute kasutamise eesmärk oli süüdistuse põhjal varjata taimsete õlide tegelikku päritolu ja võimaldada ettevõttel ebaseaduslikult omandada sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus ning vähendada seeläbi osaühingu maksukohustust.

Prokuratuur on esitanud OÜ-le Letofin Trading ning selle juhatuse liikmetele Leonidile Eivinile (sündinud 1966) ja Sander Maasikule (sündinud 1974) süüdistuse suure ulatusega maksukelmuses ja maksude maksmisest kõrvalehoidmises.

Harju maakohus on prokuratuuri taotlusel võimaliku konfiskeerimise tagamiseks arestinud üle 770 000 euro väärtuses OÜ Letofin Trading vara.

 


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. August 2014, 16:40
Otsi:

Ava täpsem otsing