Laupäev 25. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Eesti ei ole kunagi enam üksi

04. september 2014, 00:00

USA president ütles eilsel ühisel pressikonverentsil Eesti Vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvesega, et väisab Eestit, et esile tõsta Eestit kui edulugu taasiseseisvunud riikide seas ning tänada kui usaldusväärset ja julget partnerit NATO koostöös.

“Olen siin, sest Eesti on väga eeskujulik liitlane,” ütles president Barack Obama. USA president tõstis esile Eesti sõdurite osalemist missioonidel Afganistanis ja Iraagis. Samuti seda, et Eesti ühena vähestest NATO riikidest panustab kaitsekulutustele kohustuseks võetud mahus, 2% SKPst.

Obama märkis ära ka Eesti kõrge IT-taseme ja rolli NATO kaitsmisel küberrünnakute eest.

Vastates ERRi küsimusele, kas ei oleks aeg tühistada NATO ja Venemaa 1997. aastal sõlmitud kahepoolsete suhete alusakt, mida Venemaa on jämedalt rikkunud, möönis Obama, et julgeolekuolukord on toonasega võrreldes muutunud.

“Olukord on selgelt muutunud,” ütles Obama. “See on teema, mida arutada Walesis (täna algaval NATO tippkohtumisel – toim). Aga prioriteet on kindlustada, et poleks mingit kahetimõistmist, mis puudutab artikkel 5 kehtimist.”

“See kollektiivkaitse lubadus on murdmatu, vankumatu ja kehtib alati,” ütles Obama. “Eesti ei ole kunagi üksi.”

Sellele viitab Obama sõnul ka USA sõjaväelaste nähtav kohalolek Eestis.

“USA sõjaväelaste kohalolek saadab selge sõnumi, et võtame neid liikmesriike tõsiselt,” ütles Obama, lubades siia piirkonda täiendavaid õppusi ja lisa õhu­turbemissioonidele.

Obama lisas, et muutunud olukorras ei tule üksnes tagada, et praegune heidutus oleks efektiivne, vaid et NATO oleks ka edaspidi valmis olema oma ülesannete kõrgusel.

Nii tuleb NATO-l oma võimekus üle vaadata ja kaasajastada. Oluline on, et iga NATO liige annaks oma osa. “Ukrainas toimuv on traagiline, aga see annab meile võimaluse vaadata värske pilguga üle, mis on vaja teha, et NATO kohustused oleks täidetud,” ütles Obama.

Venemaa suhtes tuleb Obama sõnul jätkata sanktsioonide karmistamist, kuni riik ei ole valmis otsima kriisile mitte üksnes sõnades, vaid ka tegudes poliitilist lahendust.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. September 2014, 21:15
Otsi:

Ava täpsem otsing