Aswani: Eestisse sõites päikeseprillid kaasa

25. september 2014, 00:00

Toloram Groupi Balti juht Sonny Aswani avaldas Äriplaanil muret, et Eesti valitsus ja ettevõtted ja poliitilised parteid peaksid tegema koostööd, et eestlasi mujalt maailmast tagasi tuua ja takistada noorte lahkumist ning hoida spetsialiste.

“Mina usun Eestisse väga, aga viimasel ajal olen ka mina mures,” sõnas Aswani. “Ma näen, et ajude väljavool on väga suur. Tööealine elanikkond väheneb, rahvastik vananeb, aga ka noored lahkuvad Eestist.”

Kuidas teha Eestist magnet? Aswani pööras tähelepanu ka sellele, et Äriplaanil ei olnud peale kaitseministri kedagi ministritest ega olnud näha ka riigikogu liikmeid. Tema sõnul peaksid ka nemad Äriplaanil osalema, sest tegemist on ettevõtete jaoks olulise sündmusega.

“Poliitikud peaksid tulema kokku ja mõtlema, kuidas saaks Eestit ligitõmbavaks muuta, et Eestist lahkunud inimesed tuleksid Eestisse tagasi,” sõnas Aswani.

Ta tõi näitena Singapuri, kus eri huvigrupid suudavad töötada ühise eesmärgi nimel. Kui ta viimati Singapuris arsti juures käis, siis võttis vereproovi Taist pärit meedik. Teisi proove tegid sakslane ja filipiinlane, arst oli pärit Slovakkiast. “Singapur on loonud keskkonna, kus eri rahvustest inimesed saavad koos elada, õppida ja töötada,” kirjeldas ta.

Aswani on enda sõnul näinud eestlaste ühtsust laulupidudel, aga muidu ja viimasel ajal mitte. Ta ei näe ühtsust ettevõtjate ja poliitikute vahel ning mõistab ettevõtjaid, kes on mures Eesti tuleviku pärast.

Suur usk Eestisse. Aswani võrdles Eestit ja Singapuri, ning ütles, et on suur Eesti uskuja. “Ma püüan alati Eestit toetada ja rääkida Eestist erinevatel konverentsidel, kus ma esinen,” rääkis Aswani. “Minu soovitus nendele, kes Eestisse tulevad – pakkige endale kaasa päikeseprillid, sest Eesti tulevik on nii helge.”

  • Kehra paberivabrik saab investeeringu

Kahest kriisist välja tulnud Kehra paberi- ja tselluloositehas kasvab Sonny Aswani sõnul investeeringu toel kolme aastaga suuremate tegijate hulka.

Ettevõttel on tema sõnul suured laienemisplaanid tootmisvõimsuse tõstmiseks ja tooteportfelli suurendamiseks, et murda uutele, mittetraditsioonilistele turgudele, kus on kõrgem lisandväärtus. “Meie vaatame järgmisesse aastasse nii, et meil on käed-jalad tööd täis ­uute projektide elluviimisega,” selgitas ta Äripäevale augustis. “See võtab aega ligikaudu kaks aastat, nii et 2016. või kindlasti 2017. aastaks on meie tootmisvõimsus oluliselt suurem. Kui me praegu oleme väike tegija, siis 2017. aastaks peaksime loodetavasti tõusma paberi- ja tselluloosisektoris keskmise suurusega tegijate hulka.”

Praegu on ettevõtte tootmisvõimsus ligikaudu 70 000 tonni aastas, mida Aswani sõnul sektoris pigem tillukeseks mahuks peetakse. Möödunud aastal kahanes ettevõtte käive  ühe miljoni euro võrra, veerandi võrra kahanes ka ärikasum, ulatudes 5,3 miljoni euroni.

 

Kes on kes

  • Sonny Aswani

Sündinud Indoneesias, õppinud Malaisias ja Inglismaal
Osanik rahvusvahelises kontsernis Tolaram Group.
Tuli Eestisse juba 1994. aastal, kui Tolaram erastas Koplis asunud Balti Manufaktuuri. Järgnesid juba pankrotistunud Kehra tselluloosi- ja paberivabriku, Sindi tekstiili­vabriku ja Viljandi Mistra Viva ost.
Sai kodakondsuse 1998. aasta lõpus eriliste teenete eest
Ostis 2010. aasta kevadel firma kaudu riigilt Tallinnas Pagari 1 asuva hoone ehk endise KGB peamaja ning rajas sinna Eesti kallimad korterid.
Selle nädala algul müüs Sindi suurimaks tööandjaks oleva tekstiilitööstuse ­Qualitex.
Vara suuruseks hindab Äripäev 84,5 mln eurot. 30. septembril ilmuvas Rikaste TOPis­ on ta sellega 18. kohal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2014, 19:53
Otsi:

Ava täpsem otsing