Mailis Lintlom: ettevõtja ei jaksa olla riigi hääletu doonor

25. september 2014, 00:00

Klaasfassaade tootva ning paigaldava eksportööri ASi Windoor omanik Mailis Lintlom pühendas lõviosa oma sõnavõtust Äriplaan 2015 konverentsil murele selle pärast, et riik ei usalda ettevõtjaid ning kahjustab sellega kogu Eesti mainet väljaspool.

“Sven Mikser ütles, et riik peab astuma samme, et tuua ettevõtjad välja mugavustsoonist. Kui paljud teist on mugavustsoonis? Mina küll ei ole,” pöördus Lintlom saali poole.

Eesti väiksusest tulenevalt on enamikul meist võimatu keskenduda koduturule, oleme lihtsalt liiga väikesed,  jätkas ta.

Lintlomi sõnul ei ole väiksus ja avatus kindlasti eelised, kuigi neid võib püüda nii näidata. “Me ei suuda tagada stabiilset koduturu ostujõudu. Paljudel riikidel on see eelis meie ees, et nemad suudavad,” rääkis ta. Eesti ettevõtjate positsiooni iseloomustas Lintlom ka sellega, et kui meie riik kurdab, et on õhuke, siis ettevõtted on veel õhemad.

Riik ei usalda ettevõtjaid. Seejärel pöördus Lintlom riigi ehk poliitikute poole. “Me näeme viimased paar aastat trendi, kus riik ütleb, et ettevõtjad, me ei usalda teid! Teid peab rohkem kontrollima, me suurendame teie halduskoormust, muudame maksuseadusi ja nii edasi,” sõnas eksportöör. Kriitika osaliseks sai ka ajakirjandus, mis usaldamatuse sõnumit levitab ning viib selle erinevate ettevõtete töötajateni.

“Saage aru, sõbrad, usaldamatus on see, mis peegeldub igal tasandil väga selgelt ja tugevalt. Kuidas me saame müüa eduka Eesti kuvandit, kui saame iga päev teada, et riik meid ei usalda? See on keeruline, sest meid vaadatakse, meid jälgitakse,” oli Lintlom murelik. Tema sõnul ei ole veenev, kui ettevõtja läheb ja ütleb välismaal, et me teeme ägedaid asju ja suudame pakkuda midagi erakordselt, kui vastu võidakse öelda, et aga vot teie riik küll nii ei arva.

“Riik ei suhtu meisse hästi ja see paistab igal tasandil välja. Me ei ole kõiges süüdi, mis siin halvasti on. Me ei jaksa olla hääletud doonorid,” kõlas Lintlomi suust karm hinnang riigi suhtumisele.

Riik võiks Eesti firmadelt osta. Lintlom tõi välja kitsaskohti veel mitmes vallas. Näiteks nentis ta, et Eesti riigihangetel tuleb ette, et hankesse on sisse kirjutatud välismaise ettevõtja eelistamine, samas kui ootuspärane oleks täpselt vastupidine suhtumine. Ta tõi näite oma kogemusest, kuidas Windoor loobus Põhja-Eesti Regionaalhaigla hankel osalemisest, kuna hankesse oli kirjutatud ühe Saksamaa materjalitootja nimi.

Veel valmistas Lintlomile muret see, et kuigi on kehtestatud nõudeid toodetele, siis sugugi kõik hangetel osalejad neid nõudeid ei täida. Ja seejuures kannatavad need, kes kulutavad raha nõuete täitmisele, lisaks võimalikele ohutuse jm küsimustele. Miks ei kontrollita nõuete täitmist piisavalt? Põhjendus riigi poolelt olevat haldussuutlikkuse puudumine.

Lintlom nõustus ja nentis, et haldussuutlikkust pole meil olnud aastaid.

Kodumaine testimine aitaks areneda. Hangete juurest liikus Lintlom ka ühe spetsiifilisema probleemi juurde, mis takistab Windooril ja teistel ettevõtetel tootearendust ning noorte inseneride tiivustamist. Nimelt tunneb Lintlom puudust ülikoolide juures tegutsevatest laboritest, täpsemalt materjalitehnoloogia laboritest. Praegu peab Windoor oma tooteid testima välismaal, mis on kallis ja piirab arengut, kuna laborisse peab minema kindla eesmärgiga katsed kohe läbida. “Kui meil laborid oleks ülikooli juures, saaksime testida odavamalt ja julgemalt,” võttis Lintlom teema kokku.

Kokkuvõttes oli Lintlom sügavalt pettunud riigi suhtumises ettevõtjaisse ning tema meelsust jagasid paljud teisedki Äriplaanil osalejad, kajas saalist vastu.

  • Järgmine vallutus Kanada

Enamiku oma käibest ekspordist teenival Windooril on ees Kanada turule murdmine. “Kanada turule minek on päris kaugel. Meil on Eestis kolm kõrghoonet, mis on ehitatud Kanada materjalidest, miks põrgu päralt ei saaks siis meie oma materjale sinna viia? Saame küll!,” kommenteeris Windoori omanik Mailis Lintlom Kanadasse laienemist optimistlikult.

Windoori käibest 90% moodustab eksport ja seejuures on ettevõtte olulisimad turud praegu ebatraditsioonilised Kasahstan ja Ukraina. Lisaks eelmainitud riikidele ekspordib Windoor oma tooteid ka Põhjamaadesse, Austriasse ja Hollandisse. Venemaale eksportimine on ettevõttel seisakus ehk sinna ei viida praegu midagi, ent Lintlom ei välistanud seda tulevikus.

 

 

Mis on mis

  • Windoor AS

Toodab alumiiniumprofiilidest klaasfassaade
Asutatud: 1994
Omanik: Mailis Lintlom
tegevjuht: Tõnu Ord
Asukoht: Saue, Harjumaa
Töötajaid: 46
Tulemused:
Käive mullu 10,1 mln eurot, kasvas aastaga 0,4 mln euro võrra, kahe aasta tagusega võrreldes enam kui kolmekordistus.
Kasum mullu 1,4 mln eurot, kasvas aasta varasemaga võrreldes 2,8 korda. 2011. aastal oli 90 000 euroga kahjumis.

 

 

 

 

Üks küsimus

Suurettevõtja, Alexela Groupi üks omanikke Heiti Hääl: Mis oleks, kui õige teeks ettevõtjate ametiühingu ja kuulutaks välja streigi riigi vastu? Arvan, et see, mida poliitikud teevad, on lühinägelik. (Hääl hõikas saalist: “Õige!” – toim) Nad ei saa aru, et nad kahjustavad kogu riigi mainet väljaspool. Aga jah, teeme ära ametiühingu, vaatame, mis saab (naerdes).

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2014, 17:57
Otsi:

Ava täpsem otsing