Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Filtritootja Aquaphor laiendas Eestis haaret

    Veefiltrite suurtootja Aquaphori tehas Narvas.Foto: Andras Kralla

    Eile avas veefiltrite suurtootja Aquaphor Narvas kõrgtehnoloogilise tehase. See on Vene-USA ettevõttel juba teine tehas Eestis, esimene tegutseb Sillamäel.

    Avamisel oli kohal ka president Toomas Hendrik Ilves, kes tervitas uue tehase käikuandmist ja tundis rõõmu, et Narvas luuakse uusi töökohti ning et välisettevõtjatel on Eesti turu vastu usaldus. Ettevõte loob 300 töökohta ning plaanib juba uue tehase rajamist
    „See, et tehas ehitati just siia, on tunnustus ja usaldus Narvale ja Narva inimestele,“ sõnas president Ilves. „Innovaatiline ja kaasaegne Eesti, läbipaistvate reeglite ja arenenud IT-lahendustega maa, on ettevõtlust toetav ning julgustav kõigile ettevõtjatele, kes tahavad end Eestiga tõsiselt siduda,“ märkis Ilves.  
    Uues tehases valmivad uusimad veepuhastussüsteemid. „Inimeste teadlikkus ja nõudlus puhta vee järele järjest kasvab ning soovime sellega kaasas käia. Aquaphori Narva tehase avamine on terve kontserni jaoks oluline samm, mis aitab meil pakkuda veelgi kaasaegsemaid ja kompaktsemaid veepuhastamise lahendusi,“ ütles kontserni president Joseph L. Schmidt.
    Esialgu hakkab tehas tööle 25% tootmisvõimsusega ning hetkel saab seal tööd 41 inimest, kes on tulnud üle Sillamäe Aquaphori tehasest. Tehase projektvõimsuse saavutamisel kasvab töötajate arv aga kuni 300 inimeseni. Tootmise täismaht plaanitakse saavutada 2015. aasta sügiseks.
    Otsus investeerida Eestisse tekkis Aquaphoril kuus aastat tagasi. "Jätkame investeeringuid nii Eestisse kui ka Venemaale," vastas Schmidt küsimusele, kas Eestisse investeerimine on seotud kuidagi sellega, et Venemaal ei ole täna kõige paremad ajad. „Reedel tellisin seadmeid nii Narva kui ka Venemaa Peterburi tehase jaoks,“ sõnas Schmidt.
    Küsimusele, kui suur osakaal tuleb Eesti tehastest ja kui suur Venemaalt, vastas Schmidt, et Eesti tehased hakkavad tootma Euroopa Liidu ja USA turu jaoks. "Venemaa tehas toodab SRÜ riikide jaoks. Venemaa tehases me toodame kõrgtehnoloogilisi seadmeid, mida kasutatakse kõikides meie tehastes," ütles Schmidt.
    Schmidti sõnul on selleks, et teenida kasumit, vaja müüa väga palju toodangut. „Kasumit toovad mitte veefiltrid, vaid lisaseadmed, mida kliendid ostavad hiljem. Seega rääkida selle tehase kasumist on veel vara,“ lausus Schmidt. „Käibe-eesmärki meil ei ole, sest terve järgmine aasta läheb sellele, et saada kokku kollektiiv, see välja õpetada ja viia läbi toodete kvalifikatsioon."
    Eestis on tema sõnul hea äri ajada. „Siin on lihtne äri ajada, mõistlik maksusüsteem, aga ma ei ütleks, et tööstusettevõtte jaoks erineks see väga võrreldes teiste riikidega. Head töötajad, logistiliselt hästi paiknev riik. Miinuseks võib nimetada riigi väiksust. Kui ei oleks lähedal Peterburi, oleks meil keeruline saada spetsialiste," nimetas Schmidt.
    Tütarettevõtte Westaqua-Invest OÜ juhatuse liikme Valeri Lavrovi sõnul on neil plaan laiendada ka oma Sillamäe tehast, aga see saab olema ilmselt hiljem.
    Ettevõtte omanikud mõtlevad juba ka kolmanda tehase peale. Küsimusele, kas see tuleb Narva või Sillamäele, vastas Lavrov, et neil on Narva tööstuspargis krunt, aga võimalik, et tehas tuleb Sillamäele.
    „Meie esimene eesmärk on, et Narva tehas töötaks. Kui siin käivitub tootmine, siis me hakkame edasi arendama Sillamäe tehast. Sillamäe tehase töötajad võivad olla rahulikud, tehas jääb töötama,“ sõnas Lavrov.
    Kui Aquaphori omanikud otsustasid kaks aastat tagasi, et ehitavad Eestisse veel ühe tehase, kutsus Lavrov ettevõtte presidendi Sillamäele ning tutvustas plaani ka Sillamäe linnavalitsusele. „Me ütlesime, millist kohta me tahaksime soetada või rentida. Aga Sillamäel ei õnnestunud sellist krunti nii kiiresti leida, kui omanik soovis. Narva pakkus meile seda võimalust kiiremini. Meie jaoks oli oluline, et tehas käivituks 2014. aastal," meenutas Lavrov. "Kui me oleksime selle ehitanud Sillamäele, siis see oleks valmis 2015. aastal. Meil aga on sõlmitud juba lepingud 2015. aastaks, seega peaks sel ajal juba tulema valmistoodang."
    Lepingud on sõlmitud koostööpartneritega SRÜ riikides, Euroopa Liidus ja USAs.
     

    West-Aqua Invest on kahel korral olnud Äripäeva kiiresti kasvavate ettevõtete ehk Gaselli TOPis ning tänavu kerkis TOP100 49. kohale.

    Millised firmad jõudisd järgmisse, 2015. aasta veebruaris ilmuvasse gaselli TOPi, saab tellija lugeda juba Äripäeva veebist.

    Kommentaar:
    Vadim Orlov, Narva tööstuspargi juhataja:
    Tööstuspargi territooriumil valmis neli tehast. Tänaseks oleme lõiganud läbi viis linti, kaks tööstustehase, kaks logistikatehase ja tööstuspargi enda oma.
    Tulevikuplaanidest ma räägiks ettevaatlikult. Muidugi on meil tulevikuplaan ja on ka teatud otsuseid tehtud.
    Kolm ettevõtet on ostnud juba krunte ja on alustanud ka vundamendi ehitamisega, kuid hetkel on ehitus peatatud. Loodame, et järgmisel aastal ehitus jätkub. Praegu on rubla kursi kõikumine mõjutanud nende otsuseid, kuna tegemist on Venemaa ettevõtetega. Me peame läbirääkimisi ka Rootsi, Ameerika ja Saksamaa ettevõtetega. Seal aga võtab otsuste vastuvõtmine kauem aega.
    Venelastega on läbirääkimised palju kiiremad. Näiteks Aquaphori presidendiga kohtusime esimest korda 2012. aasta detsembris. 2013. aasta märtsis sõlmisime lepingu, sama aasta augustis alustasid nad ehitust. Nüüd, 2014. aasta detsembris avasid nad tehase.
    Tööstuspargis on 36 krunti, nendest 17 on maha müüdud. Osad ettevõtted on ostnud mitu krunti, näiteks Aquaphoril on kolm krunti. Usume, et 10-12 ettevõtet on võimalik siia veel tuua.
    Aquaphori-suguseid on 2-3, me ei oleks uskunud, et nii suur ettevõte meie parki tuleb. Aquaphoris hakkavad töötama kõrgelt hinnatud ja kõrgepalgalised spetsialistid, kes on huvitatud sellest, et siin oleks hästi arenenud sotsiaalne keskkond.
     
    Andres Noormägi, Ida-Viru maavanem:
    Turumajandus on karm, investeeringuid tehakse sinna, kus on parimad eeldused. Sinna, kus ei takistata arengut. Mul on hea meel, et see investeering tehti meie maakonda, järelikult on meil need eeldused olemas. 300 töökohta on suur asi ja väga oluline meie maakonna jaoks.
     
    Aivar Tuulberg, ASi Rand & Tuulberg Grupi nõukogu esimees:
    Aquaphor on meie kauaaegne koostööpartner. Ehitasime Sillamäele nende esimese tehase, mis on oluliselt suurem. Sellise tehase ehitus on pikk ja keeruline ning selle tehase toodang on oluline. Meie oleme Ida-Virumaal leidnud ühise keele tellijatega ja oleme ehitanud.
    Palju olulisem on selle tehase toodang. Puhas vesi on olulisem kui vaktsiin, sest paljud haigused tulevad just mustast veest. Loodan, et meie koostöö Aquaphoriga kestab veel pikalt. Kaks ilma kolmandata ei jää.
    Tasub teada:
    Aquaphori Narva tehase kogupindala on 15 500 m2, tehast ehitati poolteist aastat ning sinna on paigaldatud uusimad automatiseeritud tootmisliinid, milles on kasutusel kõige kaasaegsemad tehnoloogiad.
    Tooted on patenteeritud paljudes riikides, s.h Ameerika Ühendriikides, Saksamaal ja Hiinas.
    Tehase projektvõimsuse saavutamisel kasvab töötajate arv kuni 300 inimeseni. Enamus personalist – kohalikud elanikud – on tänaseks värvatud. Esimeses etapis alustab tehas tööd veerandiga oma projektivõimsusest. Tootmise täismaht planeeritakse saavutada 2015.a sügiseks.
    Uus Narva tehas on juba teine Aquaphori tootmisüksus Eestis – 2012. aastal avati Sillamäel kannfiltrite vahetusmoodulite tootmise tehas.
    Uue tehase käivitamisega saab Aquaphor tarnida Euroopa turule kogu oma tootevalikut.
    Westaqua omanikud: Westaqua Manufacturing OÜ, Irina Shmidt, Rashid Bogdanov, AA Aquaphor Marketing ja OÜ Protrena.
    Westaqua Manufacturing OÜ omanikud: Alexander Grant, Alexander Kershteyn, Alexander Lieberman, Edgar Samuelsen, Joseph L Shmidt, Rashid Bogdanov, Valeri Lavrov, Yakov Kershteyn, Electrophor Inc.
    Westaqua-Invest OU finantsnäitajad:
    Müügimaht 2013.a - 15 307 620 eurot
    Kasum 2013.a - 2 707 681 eurot
    Müügimaht 2014 (9 kuud) - 12 194 690 eurot
    Kasum 2014 (9 kuud) - 2 249 750 eurot
    Aktiva seisuga 30.09.2014 - 24 349 237 eurot
    Töötajaid seisuga 1. detsember 2014 – 152 inimest
    Kontserni 2013.a. müügimaht oli 100 mln USA dollarit.
    Kontsernis on 1200 täiskohaga töötajat ning peakorter asub Ameerika Ühendriikides.
    Kontserni tootmisüksused asuvad Eestis, Venemaal ning Hiinas.
    Müügikontorid asuvad Poolas, Kasahstanis, Ukrainas, Balti riikides ning Serbias.
     
    Mis on mis:
    OÜ Westaqua-Invest on üks Eesti ettevõtetest, mille töö on seotud USA-Venemaa kontserni Aquaphor tegevusega. Aquaphor Corporation on üks suurimatest laia tootevalikuga veepuhastusfiltreid tootvatest ettevõtetest. Aquaphori veefiltrid on kasutusel Venemaal, SRÜ riikides, ELi riikides, Ameerikas ja Aasias.
    Aquaphor avas Narvas uue veefiltrite tootmise tehase.Foto: Andras Kralla
  • Hetkel kuum
Karmo Tüür: kuriusklikkus saadab ökosurma
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Aktsia, mis tegi 2400 dollarist miljoni
Miljoni dollari suuruse aktsiaportfelli loomiseks ei ole vaja omada riskantseid kiire kasvuga tehnoloogiaaktsiaid, ühe aktsia valik võib olla kõik, mis on vajalik suure finantsportfelli loomiseks.
Miljoni dollari suuruse aktsiaportfelli loomiseks ei ole vaja omada riskantseid kiire kasvuga tehnoloogiaaktsiaid, ühe aktsia valik võib olla kõik, mis on vajalik suure finantsportfelli loomiseks.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Eesti üks paremaid juhte: uhke tunnistada, et olen palju vigu teinud “Juhi juttude” värskes saates Annika Arras
"Olen elus nii palju vigu teinud, seda on uhke tunnistada," ütleb saates selle aasta parima juhi konkursi üks finaliste, Miltton New Nordicsi juht Annika Arras. "Mingites asjades läbipõrumine on hädavajalik."
"Olen elus nii palju vigu teinud, seda on uhke tunnistada," ütleb saates selle aasta parima juhi konkursi üks finaliste, Miltton New Nordicsi juht Annika Arras. "Mingites asjades läbipõrumine on hädavajalik."
Karmo Tüür: kuriusklikkus saadab ökosurma
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Tesla plaan keskenduda odavamatele sõidukitele kergitas aktsia hinda
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Robotit arendav Eesti idufirma kaasas 1,5 miljonit eurot
Eesti idufirma 10Lines kindlustas 1,5 miljoni euro suuruse investeeringu, et laiendada tegevust Ameerika Ühendriikides.
Eesti idufirma 10Lines kindlustas 1,5 miljoni euro suuruse investeeringu, et laiendada tegevust Ameerika Ühendriikides.
Tartu automüüja ostab kodulinna konkurendi
Peugeot’ ja Fiati edasimüüja Ascar Tartu OÜ ostab samuti ülikoolilinnas tegutseva Carring ASi, mis tegeleb Alfa Romeo, Jeep’i ja Opelite müügiga.
Peugeot’ ja Fiati edasimüüja Ascar Tartu OÜ ostab samuti ülikoolilinnas tegutseva Carring ASi, mis tegeleb Alfa Romeo, Jeep’i ja Opelite müügiga.