2014 – maailma rikkad said rikkamaks

30. detsember 2014, 11:45
Alibaba kaasasutaja Jack Ma tegi tehtud töö rahaks.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141230/NEWS/141239985/AR/0/Jack-Ma.jpg

Maailma 400 jõukaima inimese rikkus kasvas lõppeval aastal 92 miljardi dollari võrra, hindab agentuur Bloomberg oma miljardäride indeksi põhjal.

Selle nädalal alguse seisuga oli maailma 400 jõukaima miljardäri netoväärtus kokku 4,1 triljonit dollarit.

Suurim vara kasvataja oli tänavuses pingereas Hiina suurima e-kaubandusfirma Alibaba kaasasutaja Jack Ma, kelle jõukust aitas 25,1 miljardi dollari võrra kergitada firma aktsia 56%ne tõus. Kokku 28,7 miljardi dollari suuruse varandusega sai Mast ka Aasia rikkaim mees.

Kaks teist suurimat jõukuse kasvatajat olid Berkshire Hathaway juht Warren Buffett ning Facebook'i juht Mark Zuckerberg. Buffett kasvatas oma jõukust 13,7 miljardi dollari ning Zuckerberg tänu firma aktsiahinna rekordile 10,6 miljardi dollari võrra.

Maailma rikkaim mees oli tänavu jätkuvalt Microsofti kaasasutaja Bill Gates, kes kasvatas oma vara 9,1 miljardi dollari võrra kokku 87,6 miljardile dollarile. Buffett oli teisel kohal, edestades Mehhiko telekomimiljardäri Carlos Slimi.

Edetabelis suurimatest kukkujatest ei olnud tänavu võrdset Vladimir Jevtušenkovile, kes varem oli varanduse suuruselt Venemaa rikkurite seas 14. kohal. Tänavu kaotas ajutiselt rahapesusüüdistusega koduaresti pandud Jevtušenkov 80% oma jõukusest. Vara kahanes 8,1 miljardi dollari võrra, millega mees kukkus Bloombergi indeksist välja.

Teine dollarites enim "vaesunud" Vene rikkur on Leonid Mikhelson, Venemaa gaasitootja Novatek tegevjuht. Tema vara on aastaga dollarivääringus kahanenud 7,8 miljardi dollari võrra 10,1 miljardile dollarile.

Venemaa rikkaimaks inimeseks sai tänavu Viktor Vekselberg, möödudes Alisher Usmanovist, kui viimasele kuuluv firma MegaFon suvest alates pea poole oma väärtusest kaotas. Vekselbergi jõukuse suuruseks hindab Bloomberg 14,1 miljardit dollarit, Usmanovi jõukuseks 13,8 miljardit dollarit.

Üks vähestest Venemaa rikkuritest, kes Bloombergi pingereas tänavu kerkida suutsid, on alumiiniumisektoris tegutsev miljardär Oleg Deripaska. Tema vara kasvas 1,6 miljardi dollari võrra, kui Rusali aktsia Hongkongis 122% kerkis. Tema vara suurus on 8,2 miljardit dollarit, mis annab Bloombergi pingereas 154. koha.

Hiina kümme rikkaimat kasvatasid tänavu oma vara kokku 48 miljardi dollari võrra. Alibaba noteerimisega tekkis tänavu veel vähemalt kolm uut miljardäri. Aasia rikkaima tiitel võib aga peagi minna Wang Jianlinile, kelle Dalian Wanda Group selle kuu algul börsile läks.

Bloomberg „avastas“ tänavu 86 uut miljardäri, keda varem pingeridades pole nimetatud. Nende hulgas on kuus maikuus Prantsusmaal Nice'is tapetud Monaco matriarhi Helene Pestori pärijat. Samuti esimene Nicaragua miljardär – Carlos Pellas, kes töötas üles oma perekonnale kuuluva suhkrutööstuse ja investeeris tulud uuede panka BAC Credomatic. 2005. aastal oli see Ladina-Ameerikas üks suurimaid finantsasutusi. Tehinguga, mis viidi lõpule ajavahemikul 2005-2010, müüs ta panga ligi 1,7 miljardi dollari eest General Electricule. 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. December 2014, 11:44
Otsi:

Ava täpsem otsing