Ukrainas rahutu relvarahu

15. veebruar 2015, 13:24

Ukraina Ukraina valitsusväed Debaltsevo all.
Foto: Scanpix/Reuters

Ööl vastu pühapäeva jõustus Ukraina idaosas relvarahu.

Ukraina kindralstaabi pressiesindaja ütles pühapäeval Kiievis ajakirjanikele, et valdavalt on raskerelvadest tulistamine lõpetatud ning hukkunutest relvarahu jõustumisest peale teateid ei ole. Küll aga on olnud tulistamist Debaltsevo lähistel, mis on oluline raudteesõlm. Separatistide kontrolli all uudistekanal DAN teatas, et separatistid vastasid relvarahu rikkunud Ukraina vägede tulele, vahendas agentuur Bloomberg.

Vastasseis strateegiliselt olulise Debaltsevo üle on üks suuremaid ohte Saksamaa, Prantsusmaa, Venemaa ja Ukraina liidrite vahel läinud nädalal Minskis kokku lepitud relvarahule. Sellele kokkuleppele eelnenud varasemad lepped pole pidama jäänud.

„Idarindel peaaegu muutusteta,“ säutsus Twitteris Ukraina välisministeeriumi eriesindaja Dmõtro Kuleba. „Kümme rünnakut Ukraina positsioonidele pole varasemate päevadega võrreldes peaaegu mitte midagi, kuid täielikuks relvarahuks on seda liiga palju.“

Relvarahu väljakuulutamise järel peatusid lahingud vähemalt kuues Ukraina idaosa linnas. Laupäeval väitis separatistide liider, et relvarahu Debaltsevot ei hõlma ning sealne tulevahetus ei tähenda relvarahu rikkumist.

Kui relvarahu tähtaeg südaöösel kätte jõudis, ütles Ukraina president Petro Porošenko, et kuulutab relvarahu välja ning loodab, et separatistid sellest kinni peavad.

„Kahjuks on rahuprotsess praegu suures ohus,“ ütles ta. „Kogu maailm hoiab hinge kinni ja ootab homse päeva koitu.“

Isehakanud Donetski rahvavabariigi juht Aleksander Zahhartšenko allkirjastas dekreedi, mis andis võitlejatele korralduse tulevahetus lõpetada. Samas on neil lubatud vastata Ukraina valitsusvägede tulele. Ka Luganskis said separatistid korralduse tulevahetus lõpetada, vahendas Interfax.

Laupäeval tegid nii separatistid kui Ukraina valitsusväed veel viimase katse enne relvarahu jõustumist oma kontrollitavat territooriumi laiendada. Debaltsevo lähistes käisid ägedad lahingud. Porošenko ähvardas kogu riigis sõjaolukorra kehtestada, kui relvarahu ei jõustu.

USA luure ja sõjaliste küsimustega tegelevad ametnikud on seda meelt, et isegi relvarahu jõustumise korral puhkevad varem või hiljem rünnakud, et kindlustada separatistide kontroll Mariupoli ja Debaltsevo üle, kirjutas Bloomberg. Debaltsevo on oluline raudteesõlm, Mariupoli vallutamine aga võimaldaks Venemaal luua märtsis annekteeritud Krimmiga maismaaühendus.

USA välisministeerium avaldas fotod, mis on ministeeriumi sõnul üheks usaldusväärseks tõendiks, et Venemaa on Debaltsevo lähedale saatnud hulga raskerelvi.

„Me oleme veendunud, et need on Venemaa sõjaväe, mitte separatistide relvasüsteemid,“ ütles ministeeriumi pressiesindaja Jen Psaki.

Venemaa kaitseministeeriumi pressiesindaja Igor Konašenkov lükkas laupäeval USA väited tagasi, märkides, et informatsioon on sama usaldusväärne kui kohvipaksu pealt ennustamine, vahendas Interfax.

Ukraina asekaitseministri Petro Mekhedi sõnul on Ukrainas üle 10 000 Venemaa sõduri.

Telepöördumises ütles Porošenko, et ta tahab viivitamatult Debaltsevosse OSCE esindajaid relvarahu täitmist jälgima.

Laupäeval oli Porošenkol telefonivestlus nii USA presidendi Barack Obama, Saksamaa kantsleri Angela Merkeli kui ka Prantsusmaa presidendi Francois Hollande'iga. Väljendati muret olukorra üle Debaltsevos. Obama vestles Valge maja teateil eraldi ka Angela Merkeliga.

Separatistid nõudsid Debaltsevo ümber võitlevate Ukraina vägede kapituleerumist ning väitsid, et on osa linnast ja selle lähiümbrusest oma kontrolli alla saanud.

Samal ajal kui pingeline olukord püsis, teatas Venemaa erakorraliste olukordade ministeerium, et pühapäeva hommikul sisenes Ukraina territooriumile 170 veokist koosnev konvoi väidetava humanitaarabiga separatistide kontrolli all Luganskile ja Donetskile. Ukraina valitsus ütleb, et sellised konvoid ületavad piiri illegaalselt ning Venemaa kasutab neid separatistidele relvade tarnimiseks ja abivägede saatmiseks.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Magnus Ilmjärv 07:45 27. juuli 2016

Naabrid pidurdavad Marcel Vichmanni arendust

Tuntud ettevõtjad Marcel Vichmann, Veljo Kuusk ja Tiit Pruuli unistavad Tallinna südalinna kaubanduskeskuse püstipanemisest, kuid naabrid on valmis nende vastu kohtusse minema.

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

SOSEScript: itCurrentState.php5 failed executing with the following error: Error on line 23 position 1: Uncaught exception 'Exception' with message 'String could not be parsed as XML' in fragment:22 Stack trace: #0 fragment(22): SimpleXMLElement->__construct('', 0, false) #1 [internal function]: unknown() #2 {main} thrown
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Äripäeva logo

Sisukord

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Rikaste TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.