Rootsi keskpank nagu Monty Pythoni Must Rüütel

06. jaanuar 2016, 11:45

Rootsi Rootsi keskpanga juhil Stefan Ingvesel on luba sekkuda valuutaturule, et Rootsi ...
Foto: Scanpix/Reuters

Nii nagu silda kaitsev Must Rüütel, kes Monty Pythoni huumoriklassikaks saanud sketšis ei anna alla isegi siis, kui tal kõik käed-jalad on otsast raiutud, püüab ka Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves tulutult taltsutada globaalseid inflatsiooni- ja palgatrende.

Värskeimaks hoovaks sai keskpanga juht selle nädala hakul volitused ilma pikemata valuutaturule sekkuda, kui on vaja pidurdada Rootsi krooni tugevnemist.

Põhjala suurima panga Nordea strateeg Rootsis Mikael Sarwe kõrvutab oma värvikas kommentaaris Rootsi keskpanga võitlust eelpool nimetatud sketšiga. Musta Rüütli ühe käe maharaiumine võrdub analoogias Rootsi keskpanga negatiivse baasintressimäära kehtestamise mõju nullimisega. Rüütel ei anna aga alla ja kuningas Artur (kehastades kogu maailmas aeglustuvat inflatsiooni) raiub maha ka rüütli teise käe – ehk nullib Rootsi keskpanga Euroopa Keskpanga eeskujul käivitatud võlakirjade tugiostuprogrammi mõju. „Häh, see on vaid lihahaav,“ kostab Must Rüütel ja võitleb edasi. Arthur raiub maha rüütli jala – mis võiks kujutada valuutainterventsiooni.

Näiteks SEB pank on prognoosinud, et keskpanga võimaliku sekkumise valuutaturule võivad nullida riskifondid, mis eeldavad Rootsi krooni tugevnemist ja võivad krooni nõrgenemist keskpanga interventsiooni mõjul kasutada hoopis ostukohaks, kirjutas agentuur Bloomberg.

Enamiku pankade hinnangul jookseb keskpanga valulävi vahemikus 9-9,15 krooni euro kohta.

Mikael Sarwe hoiatab, et Rootsi keskpanga sekkumine valuutaturule võib vallandada valuutasõja, sest miks peaksid teised keskpangad rahulikult pealt vaatama, kui Rootsi keskpank krooni kunstlikult nõrgestades neilt majanduskasvu ja hinnatõusu jõudu näppab. Seda olukorras, kus Rootsile prognoositakse tänavu ligi 4% suurust majanduskasvu. Rootsi keskpanga pingutused on aga inflatsiooni taastamiseks 2% tasemel – viimased kolm aastat on Rootsi maadelnud hindade langusega.

Rüütel ai anna alla ka ühe jala alt löömise järel ning nii raiub Artur maha ka rüütli teise jala, mis analüütiku analoogias võiks tähendada näiteks kaetud võlakirjade tugioste. Selle peale on rüütel lõpuks valmis viiki tunnistama. Analüütik avaldab lootust, et ka Rootsi keskpank tunnistab lõpuks võimetust globaalsetest inflatsiooni- ja palgatrendidest võitu saada. Ehkki esialgu sellist valmisolekut ei paista.

Täna kauples Rootsi kroon Bloombergi andmeil 9,23 krooni tasemel eurost.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Olerex 07:45 25. mai 2016

Aktsiiside laekumine kuivas kokku

Viimaste kuude maksulaekumine näitab, et veebruaris enne aktsiisimäärade tõusu suurenesid hüppeliselt nii kütuse- kui ka alkoholiaktsiisi laekumised, mis aga märtsikuust järsult langesid.

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

249 744 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

11:48 24. mai 2016

Nafta hind langeb

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

kreeka
06:17 25. mai 2016

Kreeka kokkulepe sündis

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Kuidas valida mööblit?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.