93 riigi majanduskasvu prognoosid 2016. aastaks

11. jaanuar 2016, 16:45

India lipp India majandusele prognoositakse kõige kõrgemat kasvu.
Foto: EPA

Eelmisel aastal kehvemat majanduskasvu näitanud riikide olukord sellel aastal eriliselt ei parane, selgub Bloombergi küsitletud majandusteadlaste prognoosidest.

Prognoositakse, et suurte naftavarudega Venezuela majandus kukub sellel aastal 3,3 protsenti. See on Bloombergi analüüsitud 93 riigi seas kõige halvem näitaja. Talle järgnevad toorainete hinnalangusest räsitud Brasiilia, võlakoorma all hingitsev Kreeka ja nafta hinnalanguse ning sanktsioonide all kannatav Venemaa.

Majandussurutise klubi

Klubis, millega keegi liituda ei taha, on ka üllatusi. Riikide hulkas, mille majandussurutise (kaks kvartalit järjest majanduslangust) tõenäosus on 50 protsenti, on näiteks Taiwan. Riigi majanduskasv aeglustus 2015. aasta esimese kvartali 4 protsendilt kolmandaks kvartaliks 0,6 protsendini – peamiselt Hiinasse eksportimise vähenemise tõttu.

Ukrainale oodatakse järgmiseks aastaks 1,2protsendilist majanduskasvu. Langusrisk on aga jätkuvalt kõrge – majandusteadlaste sõnul võiks Ukrainat tabada majandussurutis järgmise 12 kuu jooksul 60protsendilise tõenäosusega. Vähemalt 50protsendilise tõenäosusega tabab majandussurutis lisaks Brasiiliale, Venemaale, Ukrainale ja Taiwanile ka Argentinat.

Ladina-Ameerika

Venezuela jaoks on prognoos väga halb. Riigis on esmatarbekaupade puudujääk ning nafta, mille hind on märkimisväärselt langenud, moodustab 95 protsenti riigi ekspordist. SKP ähvardab langeda juba kolmandat aastat järjest. Investoritele on hea uudis, et üle 16 aasta sai Venezuelas võimule opositsioonipartei.

Mujal Ladina-Ameerikas pole olukord väga palju roosilisem. Kui Brasiilia 2016. aasta majanduskasvu prognoos läheb täide, tabab riiki pikim majandussurutis alates 1901. aastast. Kaks suurt reitinguagentuuri on Brasiilia võlakirjadele andnud rämpsvõlakirja staatuse.

Brasiilia kõrval asuvas Argentinas võttis võimu üle uus president Mauricio Macri, kes juhib riiki investoritele meelepärasemalt – eelmisel kuul ametisse astunud mees on juba alustanud majanduse liberaliseerimisega ja eelarvepuudujäägi vähendamisega. Tema eesmärk on vältida majanduslikku katastroofi ja SKP langust 2016. aastal.

Euroopa

Kreekat euroalast välja ei visatud ning riik suutis rekapitaliseerida hädas pangandussektori. 2016. aastal ootab riiki ees aga hulk väljakutseid. Majandus kahaneb prognooside kohaselt 1,8 protsenti, mis muudab sadade miljarditeni ulatuva võla veel raskemini makstavaks. Sellele lisandub veel pagulaste probleem.

Venemaa majandus kahanes 2015. aasta esimese üheksa kuuga 3,6 protsenti ja jätkab järgmisel aastal langust (prognoosi kohaselt langeb majandus 0,5 protsenti). Riigile on laastavalt mõjunud nafta hinnalangus ja Euroopa Liidu ning USA sanktsioonid.

Ka Soome ja Šveits jõdusid kümne kõige kehvema prognoosiga majanduste hulka. Soome majandusele on kehvasti mõjunud suur sõltuvus Venemaa majandusest. Šveitsile avaldab jätkuvalt mõju aga frangi ja euro vahelisest fikseeritud kursist loobumine. See mõjus halvasti nii ekspordile kui ka turistmile.

Aasia

Deflatsiooni all kannatava Jaapani majandus kasvab prognooside järgi 2016. aastal 1 protsendi. Jaapani järgmise aasta riigieelarve on rekordiliselt suur – sellega loodetakse majandust stimuleerida. Suur osa Aasiast jõudis prognooside edetabeli tippu.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Märksõnad

Toimetaja valik

cherry 15:45 30. mai 2016

Läti ettevõtja: Cherry tegi neli suurt viga

Läinud nädalal lõpetas sooduskupongide vahendaja Cherry Media tegevuse Eestis, Lätis ja Leedus. Läti ettevõtja Normunds Bergs, kes oli algusaegadel Läti Cherry osanik, loetles Läti...

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 504 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Maris Lauri
11:15 30. mai 2016

Riigihange olgu avalik

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Kodu mitmele põlvkonnale – miks valida just Naturi puitmaja?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.