EL: maksud riigile, kus teenitakse kasum

28. jaanuar 2016, 11:00

Moscovici Maksuvolinik Pierre Moscovici
Foto: Scanpix/REuters

Euroopa Komisjon esitab täna eelnõude ettepanekud, mille eesmärk on kinni toppida maksuaugud, mis on võimaldanud ettevõtetel oma maksustatavat tulu agressiivselt optimeerida ehk maksukoormust märkimisväärselt vähendada.

Selline olukord ei saa jätkuda, kus ettevõtted maksavad väga vähe või ei maksa üldse makse riigis, kus nad oma kasumi teenivad, ütles Euroopa Komisjoni maksuvolinik Pierre Moscovici.

„Agressiivselt oma maksustatavat tulu vähendavate firmade päevad on loetud,“ ütles Moscovici eile ajakirjanikele. Täna saab komisjoni ettepanek avalikuks. Juuniks loodab Moscovici ettepanekute osas poliitilist konsensust, vahendas agentuur Bloomberg.

Ettepaneku järgi tuleb firmadel oma kasumid riikide lõikes lahti lüüa ja andmed maksuametitele esitada. Samuti sätestab komisjoni ettepanek miinimumstandardid, mida ELi riigid oma maksuseadusi kavandades peaksid järgima. Ehk komisjon annab suunised, kuidas ELi seadustesse üle võtta OECD ettepanekud maksudest kõrvalehoidmise vältimiseks (nn BEPS suunised maksubaasi erosiooni ja kasumi madalama maksumääraga riiki ümberkantimise ohjamiseks).

Ettepanekud puudutavad selliseid skeeme nagu laenuintresside kasutamine maksustatava tulu vähendamiseks või kasumi kantimine madalama maksumääraga riikides asuvatesse tütarfirmadesse.

Täiendavad ettepanekud plaanib komisjon lauale panna mais, mille alusel tuleks riikidel need riigipõhised maksuandmed ka avalikuks teha.

Maksude agressiivne optimeerimine, mida kasutavad eriti hargmaised suurkorporatsioonid, läheb Euroopa Liidule saamata tuluna aastas maksma ligi 70 miljardit eurot. Seda on viis korda rohkem kui EL kavatseb sel ja tuleval aastal kulutada pagulaskriisi lahendamisele. Lisaks tähendab selline kasumi kantimine, et n.ö kodumaiste firmade maksukoormus on hargmaiste ettevõtetega võrreldes 30% kõrgem.

Hargmaiste suurkorporatsioonide maksulepingud on praegu Euroopa Liidu konkurentsivoliniku teravdatud tähelepanu all, et selgitada, kas ja kuivõrd on tegemist lubamatu riigiabiga. Tõuke selleks uurimiseks andis nn LuxLeaksi skandaal, mis tõi päevavalgele hulga taolisi maksulepinguid, mis võimaldasid suurfirmadel nagu Starbucks või Apple väga vähe makse maksta. See moonutab ärikeskkonda teiste sama ala ettevõtete jaoks, kellega taolisi soodsaid maksulepinguid pole sõlmitud.

Konkurentsivoliniku üks viimaseid järeldusi selles kontekstis on, et Belgial tuleb firmadelt tagantjärele maksudena välja nõuda vähemalt 700 miljonit eurot.

„Mida me püüame teha on näidata, et üksi ettevõte ei saa selektiivselt eeliseid, mida tema kõrval tegutsevale ettevõttele ei anta,“ ütles konkurentsivolinik Margrethe Vestager hiljuti Belgia televisioonis.

Maksumuudatused ELis vajavad kõigi 28 liikmesriigi heakskiitu.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Eesti laenab kõige vähem 10:15 25. juuli 2016

Eesti üllatas riigivõlaga

6 Eesti riigivõlg üllatas tänavu esimeses kvartalis kahanemisega ajal, kui enamikul naabritel kasvab see rekordkiirusel, selgub värsketest Eurostati andmetest.
11:59 25. juuli 2016

Nintendo aktsia on vabalanguses

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 021 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

11:00 24. juuli 2016

Saabub gigantide tõetund

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

10:54 25. juuli 2016

Ericssoni juht sai hundipassi

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.