Varoufakis: Kreeka majandusel läheb kohutavalt

15. veebruar 2016, 16:15

Yanis Varoufakis Kreeka endine skandaalne rahandusminister ja ökonomist Yanis Varoufakis
Foto: EPA

„Kohutavalt, südantlõhestavalt halvasti,“ vastas Kreeka endine skandaalne rahandusminister Yanis Varoufakis küsimusele, kuidas läheb praegu Kreeka majandusel.

Varoufakis andis hävitava hinnangu nii Kreeka majandusele kui ka troika (Euroopa Komisjon, IMF ja Euroopa Keskpank) tegevusele täna veebilehel Quora talle esitatud küsimustevoorus. „Põhjus, miks minusugused inimesed valiti 2015. aasta jaanuaris juhtima Kreeka läbirääkimisi troikaga, on lihtne: troika poliitika Kreekas põhjustas suurima majandussurutise, mida maailm on näinud pärast 1930. aastaid,“ teatas eksminister.

Varoufakis viitas allolevale graafikule, kus horisontaaltelg näitab, millise kangusega kasinusmeetmeid igas euroala riigis rakendati 2009.-2014. aastal. „Kreeka on selle arvestuses kahtlemata meister,“ tõdes Varoufakis. Vertikaaljoon näitab eurodes riigitulude kasvu või langust, kui number jääb alla nulli. „See pilt ei saaks olla selgem: ei üllata, et kõige rohkem võlgu olev riik rakendas kõige rangemaid kasinusmeetmeid ja seetõttu nägi, kuidas riigitulud varisesid kokku,“ selgitas Varoufakis ja märkis, et seetõttu otsustasidki kreeklased mullu jaanuaris tema partei Syriza võimule valida.

Kreeka nn kasinuslõhe. Horisontaaltelg näitab struktuurse puudujäägi vähendamist, vertikaaltelg näitab nominaalset SKPd, ülalpool nulli selle kasvu ja allpool nulli selle kahanemist. Kreeka nn kasinuslõhe. Horisontaaltelg näitab struktuurse puudujäägi...
Foto: Quora

„Huvitaval kombel püüavad nüüd peavoolumeedia, eurogrupp ja teised teid veenda, et Kreeka oli taastumas ja oleks praeguseks omadega järje peal, kui Syriza poleks 2015. aasta jaanuaris võitnud ja Varoufakis oleks teinud nii, nagu eurogrupp teda juhendas.“ Varoufakise sõnul ei saa miski tõest kaugemal olla. „Kreeka oli vabalanguses, enne kui meie valituks osutusime, ja jätkab vabalangust, sest meie katsed uuesti läbi rääkida maailma kõige ebaõnnestunumat programmi purustas kaljukindel troika, kes oli väga järjekindel, sest ei tahtnud „kaotada“ Hispaaniat, Portugali, Iirimaad ja teisi,“ hindas Varoufakis ja meenutas, et troika läks lausa nii kaugele, et sulges Kreeka pangad, andes nii veel ühe hoobi niigi kahanevale sotsiaalmajandusele.

Oma kirjutises loetleb Varoufakis kõiki neid meetmeid, mis troika kehtestas. Ette antud tingimused tähendasid, et ettevõtlusmakse tuleb tõsta 29%ni (naaberriigis Bulgaarias on see määr 10%), kõik ettevõtted peavad tegema 2015. viimasel kuul 2016. aasta maksude kohta ettemaksu, käibemaksu tuleb tõsta 23%ni pea kõigi toodete puhul, samuti tuleb veelgi kärpida pensione. Kehtestati ka Varoufakise hinnangul üüratu eesmärk, et järgneva kümne aasta jooksul peab jääma eelarve ülejääk 3,5% juurde. See on aga eksministri sõnul kindel sõnum ettevõtjatele, et tulevikus maksustatakse neid veelgi rohkem.

„Selleks piisab targa 10aastase analüüsioskustest, et mõista, et eurogrupi ja troika möödunud suvel kehtestatud majanduspoliitikad on loodud selleks, et ebaõnnestuda. Ja seetõttu nad ka ebaõnnestuvad,“ võttis Varoufakis oma vastuse kokku.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Auvere elektrijaam 16:45 29. juuli 2016

Hando Sutter pööras kaevuritega tülli

1 Eesti Energia juht Hando Sutter soovib firma tööjõukulusid vähendada, kuid kaevurid ei soovi sellest midagi kuulda.

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 725 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Exxoni kasum tegi suure languse
19:30 29. juuli 2016

ExxonMobili kasum kukkus 60%

Barclays
11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

Apranga
11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.