Ukraina valitsus varisemise äärel

16. veebruar 2016, 15:36

Ukraina Ukraina parlamendis kogutakse allkirju peaministrile umbusalduse avaldamiseks
Foto: Scanpix/Reuters

Ukrainas süveneb poliitiline kriis, mis seab küsimärgi alla valitsuse püsimise ja IMFi juhitud abipaketi jätkumise.

Turud reageerisid järsult, kui Ukraina presidendi Petro Porošenko partei liitus ootamatult üleskutsetega tagandada peaminister Arseni Jatsenjuk, kel oli teisipäevaks kavandatud parlamendis aruanne valitsuse tööst. Porošenko oli varem lubanud valitsusremonti, et kiirendada toppama jäänud reforme ja võitlust korruptsiooniga. Valitsuse tagandamine suurendaks ennetähtaegsete valimiste tõenäosust, kirjutas agentuur Bloomberg.

„Ma ei usu, et valitsusremondist piisab,“ ütles Landesbank Berlin GmbH fondijuhtimise direktor Lutz Roehmeyer. „Ennetähtaegsete valimiste tõenäosus on kahjuks jätkuvalt suur. Välisinvestorid arvasid, et see on viimane võimalus riiki reformida, kuid nüüd näib, et Ukraina langeb tagasi vanasse poliitikasse.“

Ukrainlaste ja riigi välisdoonorite kannatus on katkemas. Sel kuul on Ukrainas kaks tipp-reformijat ametist lahkunud, tuues põhjuseks korruptsiooni valitsuskoalitsioonis.

Ukraina võlakirjade hind täna langes. 2019. a maksmisele tulevate võlakirjade tootlus kerkis 75 baaspunkti 11,63%-le. Läinud nädalal puutus tootlus juba 12,15% taset, kui IMFi juht Christine Lagarde hoiatas, et poliitiline sisevõitlus võib peatada IMFi abi. 1,7 miljardi dollari suurune väljamakse on läinud aastast saadik lükkunud.

Süvenev poliitiline kriis ei aita kaasa sõjalise konflikti lahendamisele Ukraina idaosas ja Minski rahulepingu täitmisele. Viimase ööpäeva jooksul sai surma kolm Ukraina sõdurit.

Habras on ka majanduse seis, mis toibub vaevaliselt poolteist aastat väldanud majanduslangusest. Grivna on aasta algusest nõrgenenud 10%. Kaubavahetus Venemaaga on järsult kahanenud ning Moskva ähvardab Ukraina kohtusse viia, kuna riik ei suutnud Venemaale õigeaegselt tagastada 3 miljardi dollari suurust laenu. Võla restruktureerimisest Venemaa keeldus.

Porošenko ja Jatsenjuk püüdsid valitsust uuesti ühtse ja teovõimelisena näidata, pärast seda, kui ametist lahkusid majandusminister Aivaras Abromavicius ja aseprokurör Vitali Kasko, kes süüdistasid valitsuspartei liikmeid reformide blokeerimises. Porošenko on keeldunud tagandamast peaprokuröri Viktor Šokinit, kelle ta ise ametisse nimetas, ehkki too pole mingit edu saavutanud 2014. a tänavarahutustes tapetud inimeste mõrvade ega endiste ametnike väidetud pettuste ja varguste uurimises. Kasko süüdistas, et peaprokuröri kontor on ise muutunud korruptsioonipesaks.  

USA suursaadik Kiievis Geoffrey Pyatt nimetas Kasko tagasiastumist tagasilöögiks Ukraina reformiprotsessile.

Ukrainas valitsev olukord võib viia ennetähtaegsete valimisteni. Porošenko partei liikmed teatasid, et on hakanud koguma allkirju peaministri usaldushääletuse korraldamiseks. Kui parlament valitsuse tagandab on 60 päeva uue valitsuse moodustamiseks. Kui see ei õnnestu, tulevad uued valimised.

„Valitsus pole täitnud ühtegi majandusprogrammi punkti,“ ütles Porošenko partei parlamendisaadik Irina Friz. „Valitsus raporteerib, et on täitnud hulga ülesandeid ja parandanud investeerimiskliimat, kuid oodatud muutused äritingimuste paranemiseks pole aset leidnud.“

Täna pärastlõunaks olid 110 allkirja usaldushääletuse jaoks vajalikust 150st juba olemas.

Peaminister Jatsenjuki partei toetus on langenud alla 1%-le. Partei fraktsiooni esimees Ukraina parlamendis Maksim Burbak hoiatas teisipäeval, et ennetähtaegsete valimiste esile kutsumine Ukrainas on vesi Venemaa veskile, tuues kaasa olukorra destabiliseerimise. „Selle stsenaariumi rakendumisel oleksid riigile katastroofilised tagajärjed,“ ütles ta.  

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood

Toimetaja valik

Auvere elektrijaam 16:45 29. juuli 2016

Hando Sutter pööras kaevuritega tülli

Eesti Energia juht Hando Sutter soovib firma tööjõukulusid vähendada, kuid kaevurid ei soovi sellest midagi kuulda.
13:00 29. juuli 2016

Uus sool Kreeka haavadele

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 801 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Barclays
11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

Apranga
11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

22:06 28. juuli 2016

Nafta hind kukkus 2%

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.