Kokkulepe Suurbritanniaga sündis

19. veebruar 2016, 23:36

tusk Läbirääkimised
Foto: Scanpix/Reuters

Lepe olemas, Suurbritannia Euroopa Liidus uuele kokkuleppele on ühehäälne toetus olemas, säutsus Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk reede hilisõhtul.

Kõnelused uue kokkuleppe üle osutusid oodatust raskemaks, mistõttu neljapäeval alanud Euroopa Liidu valitsusjuhtide tippkohtumine venis reede hilisõhtusse.

Juba laupäeval saab Suurbritannia peaminister David Cameron nüüd teada anda ka referendumi kuupäeva, mil britid hääletavad Euroopa Liidus jätkamise poolt või vastu.

„Saavutasin kokkulepe, mis annab Suurbritanniale ELis eristaatuse. Soovitan seda valitsuskabinetile homme (laupäeval – toim.),“ säutsus Cameron Twitteris.

„Oleme rasket tööd teinud, et see oluline kokkulepe sünniks,“ säutsus Eesti peaminister Taavi Rõivas. „Tugev ELi meelekindluse demonstratsioon. Üheskoos, et Suurbritannia jääks ELi.“

Taani peaminister Lars Lokke Rasmussen õnnitles David Cameroni, märkides, et peaminister võitles Suurbritannia eest hästi. „Hea kokkulepe Suurbritanniale ja Euroopa Liidule,“ ütles Rasmussen samuti Twitteri vahendusel.

Kokkulepe näeb ette kuni seitsme aasta pikkuse perioodi, mille jooksul on Suurbritannia valitsusel võimalus piirata Suurbritannias töötavatele teiste liikmesriikide kodanikele makstavaid sotsiaaltoetusi. Cameron oli nõudnud kuni 13 aasta pikkust perioodi ja algne ettepanek oli kehtestada viie aasta pikkune üleminekuaeg.

Tekst kohustab Suurbritannia finantsasutusi järgima Euroopa Liidu „ühtset reegliraamatut“, kuid jätab Suurbritanniale ka manööverdamisruumi märkides, et väljaspool euroala asuvatele laenuandjatele on võimalik kehtestada „spetsiifilisi sätteid“. See võimaldab Cameronil väita, et ta on taganud kaitse Suurbritannia finantssektorile.

Cameron sai Suurbritanniale eristaatuse sõnastuse näol, mis välistab Suurbritannia kursilt „aina tihedama liidu suunas“, vahendas Bloomberg. 

Cameronil tuli kokkuleppe saamiseks teha omajagu kompromisse, mis raskendavad ta kampaaniat Suurbritannia Euroopa Liidus jätkamise poolt.

„Kokkulepe Suurbritanniaga Brüsselis, see oli lihtne osa. Nüüd algab lahing Suurbritannia pärast. Tulemus määrab aastateks Euroopa Liidu saatuse,“ säutsuis Rootsi endine välisminister Carl Bildt.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Tallinna börsi alternatiivturg First North 07:30 31. mai 2016

Reeglid pidurdavad alternatiivbörsi hoogu

Tallinna börsi alternatiivturg First North pole siiani korralikult käivitunud, sest liialt karmid reeglid peletavad väikefirmasid, kelle ärile hoo andmiseks on alternatiivbörs mõeldud.

Arvamused

Töökuulutus

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 562 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

11:15 30. mai 2016

Riigihange olgu avalik

Kasulikud


Äripäev meenutab


Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Äripäeva TOPid

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.