Eesti Pank trükkis 1,4 miljardit eurot

23. veebruar 2016, 11:30

Eurod Eurod
Foto: EPA

Eesti Pank on ostnud kümne kuuga 1,37 miljardi euro eest võlakirju. Sellest neli protsenti ehk 53 miljoni euro eest Eesti ettevõtte, täpsemalt Eleringi võlakirju.

Kokku on Elering emiteerinud 225 miljoni euro eest võlakirju, millest seega praeguseks ligi neljandik kuulub Eesti Pangale.

Keskpanga pressiesindaja Viljar Rääsk selgitas, et see ei tähenda raha minekut Eesti firmasse. “Keskpankadel on keelatud osta otse võlakirja emiteerijalt, vaid me tohime osta järelturult. Seega ei lähe meie loodav raha Eleringi kätte, vaid selle investori kätte, kelle käes on praegu Eleringi võlakirjad,” rääkis Rääsk.

Ta lisas, et Elering ei võida otseselt euroala keskpankade varaostukavast. “Eleringi võlakirjade müüja võib olla investor Eestis, aga võib olla ka mujal. Samamoodi võib spekuleerida, et kui mõni Eesti investor, näiteks kommertspank, on ostnud mõne euroala valitsuse võlakirja, siis ta on saanud seda järelturul müüa selle riigi keskpangale.”

Rääski sõnul ei saagi ostjate-müüjate väljaselgitamisel täpsemaks minna, sest see turg toimib vahendajate kaudu ehk siis ostja ei tea müüjat.

Eesti Panga tugiostud on osa Euroopa Keskpanga mullu märtsis alustatud varaostukavast (nn rahatrükk – toim), mille eesmärk on aidata kaasa madala inflatsiooni tekitamisele. Euroala keskpankade peaülesanne on hoida euroala keskmisena inflatsiooni keskpikas perspektiivis alla 2%, kuid selle lähedal.

Hea teada

Euroala keskpangad ostavad erasektori käest igas kuus 60 miljardi eest varasid, sellest ligi 50 miljardit moodustavad avaliku sektori, peamiselt euroala riikide valitsuste võlakirjad.

Kui keskpangad ostavad erasektori investorite käest varasid kokku, siis tekib erainvestoritel surve müügist laekunud raha mujale investeerida, mis parandab ettevõtete ja majapidamiste laenuvõtmise tingimusi. Lõpptulemusena peaks majanduskasv ja sellega koos ka hinnakasv kiirenema.

Euroala riikide keskpangad ostavad erasektori käest oma riigi valitsuse võlakirju. Kuna Eesti riigil pole võlakirju, siis ostab Eesti Pank valdavalt Euroopa rahvusvaheliste organisatsioonide võlakirju. Lisaks saab Eesti Pank alates juunist osta ka riigile kuuluva võrguettevõtte Elering ASi võlakirju.

Ühes kuus ostab Eesti Pank keskeltläbi 120 miljoni euro eest võlakirju. Ostude maht – 50 miljardit eurot kuus – jagatakse keskpankade vahel laiali Euroopa Keskpanga kapitalivõtme alusel ning Eesti Panga osaluse suurus on 0,274%.

Varaostude mõjul muutub laenamine soodsamaks ka Eesti ettevõtetele ja majapidamistele ning samuti valitsuse jaoks. Seega võidab varaostudest ka Eesti, kuigi meil pole oma valitsuse võlakirju, mida keskpank saaks osta.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Airest lennuk 10:15 26. juuli 2016

Kannapööre Eesti ettevõtjate käitumises

Pärast kriisijärgset ettevaatlikkust on Eesti ettevõtted leidnud taas julguse investeerida ja tärkavaid plaane ellu viia.
10:15 25. juuli 2016

Eesti üllatas riigivõlaga

6

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 021 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

11:59 25. juuli 2016

Nintendo aktsia on vabalanguses

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.