Ehitusettevõtjad ootavad riigilt suuremat panust

29. veebruar 2016, 15:50

Lemminkäinen Eesti juhatuse esimees Sven Pertens. Lemminkäinen Eesti juhatuse esimees Sven Pertens.
Foto: Eiko Kink

Kui riik investeeriks rohkem, aitaks see languses ehitusturu kasvule pöörata, sest erainvestoritele lootma jääda oleks naiivne, leiavad ehitusettevõtjad.

Tasub teada
  • Esialgsetel andmetel ehitasid Eesti ehitusettevõtted eelmise aastal Eestis ja välisriikides kokku 2 miljardi euro eest, mis oli 5% vähem kui 2014. aastal. Ehitusmaht vähenes teist aastat järjest.
  • Hooneid ehitati 1,3 miljardi ja rajatisi 732 miljoni euro eest. 2014. aastaga võrreldes vähenes hoonete ehitamine 2% ning rajatiste ehitamine kümnendiku võrra.
  • Kohalikku ehitusturgu mõjutas enim rajatiste ehitusmahu vähenemine. Vähem tehti ka hoonete remondi- ja rekonstrueerimistöid. Samas juba 2013. aastal elavnema hakanud hoonete uusehitus jätkas tõusutrendi ka mullu.
  • Neljandat aastat järjest kasvas uute eluruumide arv.
  • Nõudlus uute hea asukohaga kvaliteetsete elamispindade järele püsib.
  • Ehitusettevõtted ehitasid 2015. aasta IV kvartalis omal jõul 558 miljoni euro eest, mis oli 2014. aasta IV kvartaliga võrreldes 7% vähem. Vähenes nii hoonete kui ka rajatiste ehitusmaht.
  • allikas: statistikaamet

„Ehitusturg on stagneerunud. Mingit arengut ja pikka perspektiivi ei ole näha,“ kommenteeris ehitusettevõtte Lemminkäinen Eesti juhatuse esimees Sven Pertens.

Ehitusettevõtjate liidu juhi Indrek Petersoni sõnul ütleb osa ehitusettevõtjad, et ei ole häda midagi, tööd jätkub, teistel aga on tööd vähe. Riigihangete osakaal on juba mitu aastat kahanenud, mis on olnud ka oluline põhjus ehitusmahu vähenemise juures.

Petersoni hinnangul on mullune 5protsendine ehitusmahu langus veel see number, kus annab teha sisemisi parandusi struktuuris ja juhtimisotsustes. „Kui aga langus läheb üle 10%, siis on väikestel suur oht välja kukkuda. Remonditööde osakaal on kõvasti vähenenud ja see on on just väiksemate leib,“ ütles ta.

Ka Pertens ütles, et riiklike investeeringute vähenemine avaldab ehitusturule mõju. Samuti ei ole praegu lood hästi erakapitali investeeringutega, mis on osalt tingitud majanduskeskkonna ebaatraktiivsusest. „Potentsiaalsel investoril ei ole ühtegi väga head argumenti, miks siia investeerida,“ leidis ta.

Usk Rail Balticusse

Pertensi sõnul räägitakse palju võimalikest töödest, näiteks Rail Balticust. „Kui see peaks ükskord käima minema, siis võimalik, et see pöörab ehitusturu mingiks ajaks natuke tõusule,“ avaldas Pertens lootust. Samas seab ta küsimuse alla, kui jätkusuutlik see on, seda enam, et järgmisel eurorahastuse perioodil läheb raha infraehitusse ja ka lihtsalt ehitusse palju vähem kui varem.

Pertens nentis, et riigi prioriteedid on praegu natuke teises kohas. "Riik panustab rohkem pehmematesse väärtustesse,“ möönis ta. Päris seisma ehitustegevus tema sõnul siiski ei jää, aga maanteeameti tänavune töömaht jääb eelmisele kindlasti alla. „Huvilisi on palju ja tööd on vähe, hinnad lüüakse hästi alla. Eks siis näha ole, kuhu see kõik välja jõuab,“ märkis ta.

Kui majanduskasv Eestis oleks 3–4%, siis annaks see signaali, et raha tuleb juurde ja võiks justkui investeerima hakata. Üks on Pertensi hinnangul selge – erasektor ei jõua ehitusturgu üleval pidada, baas tuleb riikliku poole pealt. „Kui riiklik investeering on piisaval tasemel, siis võib see ka ehitusturu kasvule pöörata. Loota, et erainvestorid hakkavad siia suure hooga raha sisse panema, ma ise väga ei usu,“ lausus ta.

Ettevõtja peab fookust sättima

Kui ehitusfirmad vastu ei pea ja on sunnitud uksed sulgema, siis seda väga positiivseks pidada ei saa, isegi mitte turu korrastamise mõttes, ütles Peterson. 

Ettevõtted peavad Petersoni sõnul mõtlema, millele rõhku panna. "Paljud väikesed on kõigesööjad, neil tuleks selgemad valikud teha ja keskenduda tugevatele külgedele. Eks seda puhastumist on aeg-ajalt olnud," märkis ta. 

Eelmise aasta kolmanda kvartali palgaanalüüs näitas tema sõnul, et kui kogu vabariigis töötajate palgad ligi 7% kasvasid, siis ehituses jäid need sisuliselt samale tasemele. "See näitab, et ettevõtjad ei tunneta kasvu, pigem on majandamine konservatiivsem ja investeerimisotsused vähenevad," lausus Peterson.  

Kõik panused riigil

Kõige suuremad ootused on ettevõtjad Petersoni sõnul nüüd pannud riigile, erainvestorid on viimastel aastatel juba aktiivsed olnud.

Peterson viitas 2020. aastal kehtima hakkavale nõudele nullenergiamajade kohta. Selleks, et see nõue meid hindadega väga valusalt ei lööks, võiks riik juba praegu maksta selliste majade ehitamiseks investeeringutoetust. "Kui me siis sinna jõuame, on turg juba kõrgemate hindadega harjunud. Siis on kindlustunne, et kallim ehitamine tuleb perspektiivis kasulikum. Praegu seda kindlustunnet ei ole," nentis Peterson. 

Peterson märkis, et Euroopast tuleb ehitusse vähem raha. "Riik on ka teinud teatud otsuseid, kas või aktsiisimaksu lahti sidumine teeseadusest, mis justkui kohustas riiki teatud ulatuses teid ehitama ja hooldama. Enam seda kindlustunnet ehitajatel ei ole," ütles Peterson.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Viljapõld 07:45 29. juuli 2016

Kuidas kinnisvaraga rikkaks saada

Kinnisvarasse investeerimine on lihtne: külvad aga seemned maha, lased päikesel peale paista ja siis lõikad aga vilju, kirjutab kinnisvarainvester Peeter Pärtel.
13:00 29. juuli 2016

Uus sool Kreeka haavadele

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 695 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Barclays
11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

Apranga
11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

22:06 28. juuli 2016

Nafta hind kukkus 2%

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.