Uuring: taimetoit säästab miljoneid elusid ja triljoneid eurosid

28. märts 2016, 15:00

taimetoit Toit restoranis Inspiratsioon.
Foto: Meeli Küttim

Rohke puu- ja juurviljade tarbimine ning lihast loobumine aitaks säästa miljoneid inimelusid ning triljoneid eurosid, selgub värskest uuringust.

"Tasakaalust väljas menüü ehk vähene puu- ja juurvilja ning rohke punase ja töödeldud liha tarbimine on peamine tervisehädade põhjus,“ selgitas uuringu üks autoreid Marco Springmann Fox Newsile. „Samal ajal vastutab toidu tootmine enam kui veerandi kliimat soojendava kasvuhoonegaaside tootmise eest ning on seetõttu oluline kliimamuutuse põhjustaja." 

Miljonid välditavad surmad

Uuring ilmus tänavu veebruaris Ameerika Teadusakadeemia ametlikus väljaandes PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America). Teadlased võrdlesid selles nelja menüüd, kus inimesed erinevates kogustes liha-piimatooteid tarbisid ning millist mõju see nende tervisele, aga ka kliimale avaldas.

Kõige vähem loomset sisaldanud menüü korral säästetaks 2050. aastaks 8,1 miljonit inimelu ehk 129 miljonit eluaastat. Piimatooteid sisaldav, aga lihavaba menüü säästaks 7,3 mln elu ehk 114 mln eluaastat. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni koostatavatest üleilmsetest toitumissoovitustest (soovitab vähemalt 400 grammi puu-köögivilju päevas) lähtudes sureks vähem 5,1 mln inimest ehk säästetaks 79 mln eluaastat.

Liigset punase liha söömist seostatakse mitmete haigustega ning uuringu kohaselt ainuüksi selle tarbimise vähendamine säästaks poole võrra prognoositavaid surmajuhte. Teise poole moodustaks väiksema kalorsusega toitude tarbimine.

Samuti võimaldab lihavaba dieet hoida aastas kokku 900 miljardit eurot tervisekulude ja haiguste tõttu kaotatud tööpäevi kokku lüües.

Tasub teada
  • Teised eeskujuks
  • Soome Tervise ja Heaolu Instituut avaldas selle aasta jaanuaris uued toitumissoovitused, mis ütleb muu hulgas, et veganlus (loomsetest saadustest loobumine) sobib hoolikal planeerimisel igas eluetapis, ka rasedatele ja lastele.
  • Holland aga soovitab uutes toitumissoovitustes vähem lihatooteid tarbida, nädalas kuni kaks portsjonit.
  • Barcelona teatas möödunud nädalal, et linn võtab omale taimetoidusõbraliku suurlinna tiitli ning julgustab elanikke lihavabu päevi tegema.
  • Maailma terviseorganisatsioon WHO teatas eelmisel aastal, et töödeldud liha, nagu näiteks vorstikesed, peekon, sink ja igasugune punane liha võivad vähki tekitada.
  • Piima seostatakse samuti vähi tekitamisega.
  •  

Kuidas ohjeldada kuumenemist?

Uuringi autorite hinnangul oleks ülemaailmsete toitumissoovituste vastuvõtmise abil võimalik vähendada toiduga seotud emissioone 29% võrra. Kuid isegi see poleks siiski piisav, et vähendada toiduga seotud kasvuhoonegaaside emissioone võrdväärselt üldiste kärbetega, mis oleksid vajalikud ülemaailmse temperatuuri kasvu hoidmiseks alla 2 °C.

Taimne menüü võimaldaks gaaside hulka vähendada 70% ja piimatooteid sisaldav taimne menüü 63% võrra. Loomakasvatus toodab praegu 14% kasvuhoonegaasidest, millest pool on seotud toidutööstusega.

Hetkel on käimas Eesti toitumis- ja liikumissoovituste koostamine, millele saab kuu lõpuni arvamusi avaldada.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Šiauliu Bankas 13:45 26. juuli 2016

Leedu superaktsia teeb LHVle silmad ette

Leedu Šiauliu panga tulemused ületasid analüütikute ootusi ning aktsia on viimasel ajal tugevasti rallinud, eksperdid näevad börsiettevõttes aga võrreldes kodumaise LHV pangaga veel kõvasti...
10:15 25. juuli 2016

Eesti üllatas riigivõlaga

7

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 040 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.