Briti meedia: ÜRO juhiks trügib Putini soosik

13. aprill 2016, 13:07
ÜRO peasekretäriks kandideeriv Irina Bokova mullu mais koos Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160413/NEWS/160419892/AR/0/bokova-ja-putin.jpg

ÜROs on alanud uue peasekretäri kandidaatide sõelumine ning esimest korda organisatsiooni ajaloos on see ettevalmistav etapp avalik, kirjutab Guardian.

Eilsest alates saab kuulamisi jälgida otseülekandes ÜRO veebilehelt, kus kandidaadid peavad vastama hulgale küsimustele selle kohta, kuidas nad lahendaksid maailma kõige valusamaid probleeme, näiteks kliimamuutused ja riikidevahelised konfliktid.

Praeguse peasekretäri Ban Ki-mooni ametiaeg lõpeb tuleva aasta alguses. ÜRO põhikirja järgi on uue peasekretäri nimetamisel otsustav sõna viiel Julgeolekunõukogu püsiliikmel, kes esitavad oma soovituse Peaassambleele. Julgeolekunõukogu viis alalist liiget on USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina.

Väljaanne märgib, et ükskõik millise kandidaadi valik nõuab lõppkokkuvõttes USA ja Venemaa kompromissi. Sellele vaatamata on teistel ÜRO liikmesriikidel tekkinud tänavu lootus, et tänu avalikele kuulamistele ei saa Moskva ja Washington täielikult ignoreerida maailma üldsuse arvamust.

Briti väljaanne Daily Mail kirjutas täna, et üks peasekretäriks kandideerija, bulgaarlanna Irina Bokova, on „endine kommunist, kes sai Vladimir Putini toel favoriidiks ÜRO peasekretäri kohale“.

Leht märgib, et Bokova õppis omal ajal Moskvas rahvusvaheliste suhete instituudis, mida nõukogude ajal kutsuti KGB stardiplatvormiks. Bulgaarlanna Bokova räägib ka vabalt vene keelt. Kuulduste järgi sooviks Venemaa president ÜRO järgmise juhina näha just Bokovat, keda Daily Mail nimetab Putini soosikuks.

Daily Maili ajakirjanike valduses on ka dokumendid, mis kinnitavad, et praegu UNESCO presidendi ametis olev Bokova rikkus protseduurireegleid ning esitas valeandmeid brasiillannast Ana Luiza Thompson-Florese kvalifikatsiooni kohta, sest tahtis teda määrata oma asetäitjaks. Leht nimetab Thompson-Florest „inimeseks Bokova lähiringist“, kellel puudub „ameti jaoks piisav pädevus“.

Väljaanne märgib, et Briti diplomaadid nõuavad 63aastase UNESCO juhi Bokova vastu uurimise algatamist seoses arvatava pettusega. Leht vahendas, et britid kahtlevad tõsiselt selles, et Bokova oleks ÜRO peasekretäri kohale väärikas kandidaat ning leiavad, et ta ei tule nii vastutusrikkas ametis toime.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. April 2016, 13:07
Otsi:

Ava täpsem otsing