Fed ei pelga turgudega manipuleerida

23. oktoober 2014, 14:00
USA keskpanga juht Janet Yellen.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141023/BORS/141029811/AR/0/AR-141029811.jpg

Läinud nädal oli turgude jaoks päris karm ja Ühendriikide peamised aktsiaindeksid olid sügaval punases, samas kui volatiilsus tõusis lakke. Küll aga suutis Föderaalreserv (Fed) panna langusele piduri ning turge isegi upitada.

St. Louisi föderaalreservi president James Bullard ütles, et selgelt 2% inflatsioonieesmärgile alla jääv number võib sundida keskpanka rahakraanide kinnikeeramisega ootama, kuni andmed viitavad millelegi kindlamale detsembris. Seni on turgude üldine arusaam olnud, et Fed otsustab erakorralised võlakirjaostud ehk kvantitatiivse leevendamise (QE) lõpetada koosolekul järgmise nädala keskel.

“Kui turul on õigus ja see ennustab ette midagi tõsisemat USA majanduse jaoks, siis Fedi komiteel on võimalus lükata koomaletõmbamine edasi detsembrisse,” ütles Bullard.

Bostoni föderaalreservi president Eric Rosengren ütles hiljem, et QE3 peaks lõppema järgmisel nädalal, aga ta kujutab täiesti ette, et baasintressimäärasid ei tõsteta enne 2016. aastat. Seni on enamik ökonomiste prognoosimas intressimäärade tõusu 2015. aasta keskel.

Turud võtsid mõlema presidendi sõnu kuulda ning asusid pärast sulaperioodi uuele rallile — S&P 500 tõusis kolm päeva järjest ning volatiilsusindeks ehk VIX, mis vahepeal oli tõusnud kahe aasta kõrgtasemele, taandus uuesti.

Nende käikudega näitas Fed jälle, et nad manipuleerivad turgudega hea meelega ning ei lase liiga suurel langusel maad võtta. Nad on teinud seda juba veerand sajandit alates Alan Greenspani ajast.

Kui nad aega peaksid järgmine nädal loobuma QE3st, siis mis hoovad jäävad neil järele peale lubaduse venitada intressimäärade tõstmisega? Paistab, et ei midagi, kuid arvestades Fedi soovi kontrollida turge ja seeläbi juhtida paremini majandust, pole uus QE ehk QE4 sugugi välistatud.

Kui Fed otsustab järgmisel nädalal loobuda, siis aktsiatele võib lähiajal päris künklik tee olla. Ja kui nad tulevad QE4ga lagedale, siis kaua nad seda suudavad elus hoida? Ehk täpsemalt, kaua nad suudavad seda pulliturgu elus hoida? Nagu paljud asjad elus, nii ka aktsiaturud töötavad tsüklitena.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. October 2014, 14:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing