Kinnisvarafirmade TOP peegeldab kasvu

Heli Lehtsaar, Kinnisvara kuukirja toimetaja 05. november 2014, 13:15
Rotermanni kvartalis renoveeritakse lähiaastail mitmeid hooned ning kvartal saab valmis 2018. aastaks.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141105/NEWS/141109877/AR/0/Rotermanni-kvartal.jpg

Mullu oli kinnisvarafirmadele edukas aasta. TOPis esindatud 70-st ettevõttest kasvas käive 53-l ja kasum kosus pisut enam kui pooltel ettevõtetel, selgub 6. novembril ilmuvast Kinnisvara kuukirjast, kus ilmub ka kinnisvarabüroode TOP.

Näiteks EfTEN Kinnisvarafondile oli mullune aasta kõige kiirema fondimahu kasvu aasta. Ettevõtte juhatuse esimees Viljar Arakas rääkis, et kiire kasvu taga peitub aktiivne investeerimistegevus. Nii osteti mullu üks kaubandus- ja neli lao- ja tööstushoonet (K-Rauta hoone Tondil, Logistika Plussi hoone Lasnamäel jne) ning omandati legendaarne Palace hotell pealinnas Vabaduse väljakul. Lisaks tehti esimesed investeeringud Lätis ja müüdi maha varasematel aastatel tehtud väiksemad investeeringud. Edaspidi ongi EfTEN Kinnisvarafondil fookuses mitte ainult investeerimine Eestisse, vaid kogu Baltikumi.

Büroode üürihindadel lagi ees

Domus Kinnisvara on oma turuülevaates välja toonud, et arvestades Tallinnas töös olevaid büroohoonete arendusi ja jahtuvat majandust Eestis ja lähiturgudel, siis on turg liikumas pigem üürilevõtjate keskseks ja lähiaastatel on oht ülepakkumiseks. Nii on järgneval aastal surve üürihindade seisakule või langusele olemas. Ka Pindi Kinnisvara hinnagul nõudlus pealinnas büroode järgi enam oluliselt ei kasva ja seetõttu üürihinnad lähiajal ei tõuse.

Niisiis - arvestades, et Tallinnasse lisandub järgmise pooleteise aasta jooksul umbes 70 000 m2 uusi büroopindu, siis kas see toob kaasa ülepakkumise ning sellega kaasneva üürihinna languse? Viljar Arakase hinnangul on Tallinna turu neelduvus 20 000-30 000 m2 aastas ja seega ta liiga suure ülepakkumise väitega nõustuda ei taha, sest ehitatakse erineva tasemega pindu. „See ei pruugi tähendada hindade langust, aga võib panna lae hindade tõusule. Nii et edaspidi on üürnikule olukord soodne,“ leidis Arakas ja lisas, et B-klassi ja -asukohaga büroohoonetes võib tema hinnangul pakkumine nõudlust ületada.

Südalinnas on nõudlust

Möödunud aastal TOPis esindatud ettevõtetest kõige enam ehk 5,5 korda käivet kasvatanud Rotermanni City OÜ juhataja Martin Ühtegi leidis, et viimase viie aasta jooksul on südalinnas valminud vähe uusi büroohooneid, mistõttu nõudlust uute büroopindade järele on. 

„Sellest annab tunnistust ka Rotermann City 100% täituvus ning uue arendusprojekti (Rukkiveskihoone korterid, büroopinnad ja kaubandus-toitlustuspinnad) tugev eelmüük. Kindlasti suureneb uute büroopindade lisandumisega klientide valikuvõimalus. Kas ja kuidas mõjutab uute büroohoonete lisandumine üldist turu hinnataset, sõltub uusarenduste finantseerimisstruktuurist ja -tingimustest ehk kas neil on surve iga hinna eest majad täis panna või on neil aega ja suutlikust hinda hoida ja maja aegamööda üürnikega täita,“ leidis Martin Ühtegi.

Rotermanni kvartalis on plaanis renoveerida ka ajalooline elevaatorhoone, kuhu tuleb 2000 m2 väga omapärast büroopinda ja 1200 m2 kaubandus- ja toitlustuspinda. Lisaks renoveeritakse kino poole jääv ajalooline leivavabrikuhoone, millest kujuneb Narva mnt poolne värav Rotermanni kvartalisse ja millega lisandub 10 000 m2 büroo- ja kaubanduspinda. Kvartal peaks valmis saama 2018. aastaks.

Logistikakinnisvaral on perspektiivi

RRK Logistikapargid (Riigiressursside Keskus OÜ) tegeleb lao- ja tööstuskinnisvara (logistikakinnisvara) arendamise ja välja üürimisega. Tegemist on Eesti ühe suurima logistikakinnisvara arendajaga, kel on objekte üle Eesti. Ettevõtte müügi- ja turundusjuht Jarno Sild kommenteeris, et RRK Logistikaparkide peamiste objektide Liiva Keskuse, Vana-Narva mnt Logistikapargi ja Paldiski Logistikapargi täituvus on maksimumilähedane ja lisandunud on ka uusi kliente Tapa Logistikapargi pindadele. Järgmisel aastal on plaanis alustada uue laokompleksi arendust Tallinnas Liival (kokku 18 000 m2) ja tööstuskompleksi arendust Vana-Narva mnt-l Maardus (kokku 12 000 m2). 

Turuolukorrast rääkides mainis Jarno Sild, et viimastel aastatel on lisandunud mitmeid logistikakinnisvara arendusi Tallinna lähiümbruses, kuid mõistliku hinnaga heas asukohas asuva logistikakinnisvara osas ei ole huvi vähenemist olnud märgata. „Klientide leidmisel võib probleeme tekkida objektidel, mille asukoht ei vasta klientide nõudmistele (kaugus keskustest, sadamatest, ühendus peamiste maanteedega, ühistranspordi juurdepääs jne) ja mille hinnastamine ei vasta turutingimustele,“ leidis Sild. Uute logistikakeskuste rajamisel näeb Sild kindlasti perspektiivsete paikadena suuremate sadamate piirkondi nagu Paldiski ja Muuga ning Ida-Virumaa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. November 2014, 13:16
Otsi:

Ava täpsem otsing